| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema... Eu si cu iubita mea, amandoi majori, dupa un anumit timp in care am intretinut realatii intime, eu am cumparat prezervative de la o alta companie, iar nu de la Durex, acestea erau si cu striatii. Totul a fost bine, iar la final. ei bine, am stat pana mi-a venit, apoi am iesit. Cand colo, ce sa vad? Era rupt!
Asa groaza ne-a apucat! Ea a luat 'Pilula de a doua zi' la cateva ore dupa incident, ai apoi totul a fost in ordine.
Acum ca stiti circumstantele, urmeaza problema : de atunci, amandoi, mai ales ea, disur, suntem si incantati si speriati cand vine vorba de acest moment. De fiecare data, la cateva minute dupa ce incepem a avea relatii intime, ma scol si verific daca nu s-a rupt, iar la final, ma termin afara, iar nu in ea, chiar daca am asa zisa protectie, toate acestea din cauza grijii. Desigur, nimeni nu vrea un bebelas nedorit, mai ales la aceasta varsta!
Doar ca eu nici nu ma mai pot simti bine, din moment ce, chiar la final trebuie sa ies, desi am prezervativul. Oare... sunt prezervative sigure? Si daca da, care anume? De atunci, noi folosim Durex Extra Safe, nu am mai avut probleme, dar teama si groaza de atunci nu s-au risipit.
Sau, ar fi indicate pilulele contraceptive? Ea este inca tanara, 18 ani si depinde de pilule. Stiu cateva cazuri ale unor persoane apropiate mie, carora pilulele acelea le-au distrus viata, pentru ca nu au functionat.
Exista vreo solutie?

Va multumesc.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vă recomand prezervativul ( folosit CORECT )!

NU recomand AC ( chiar dacă sunt mai sigure dpdv contraceptiv )!

Dacă prezervativul este folosit CORECT, atunci NU se rupe!

Nici măcar în momentul în care ejaculează, deoarece momentul respectiv NU are nici o legătură cu ruperea prezervativului.
Prezervativul se poate rupe din cauza : unei calităţi "dubioase", utilizării necorespunzătoare, o lubrefiere vaginală insuficientă, firişoarelor de păr pubian, etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Iar dacă se rupe prezervativul POŢI folosi contracepţia de urgenţă ( pilula de a 2-a zi sau de a 5-a zi ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Singura solutie sigura este ...lipsa sexului. In rest, toate au o rata de probabilitate, mai mare sau mai mica.

| Alcyon a răspuns:

Nu exista metoda 100% sigura. Poti ramane gravida cu anticonceptionale cu tot. In afara de asta, alea te mai si imbolnavesc (iti afecteaza ficatul, risti sa faci tromboza, cresc riscul de a face accident cerebral etc).
E o vorba din popor: singurul sex 100% sigur, e ala pe care nu-l faci happy

| Danysan a răspuns:

Durex Extra Safe sunt foarte Bune si trebuie sa ai Incredere ca o sa tina.Acum daca se intampla sa se rupa e Bine sa aiba o Pastila de Rezerva dar Important e sa te calmezi si sa faci Dragoste cu placere si nu cu frica pentru ca sunt multe metode de a evita lucrurile grave si care te fac sa te agiti. Dupa parerea mea cea mai Buna metoda ar fi sa recurga la legarea Trompelor Uterine ca sa puteti face sex fara probleme cat vreti. Apoi cand sunteti Pregatiti se dezleaga si puteti sa va ganditi sa deveniti Parinti.