| anonim_4396 a întrebat:

Am vorbit cu iubitul meu si mi-a spus ca ii este destul de neplacut sa sa termine afara din mine in prezervativ cand ii este lumea mai draga.
Acum aproximativ un an s-a rupt un prezervativ care nu era marca Durex, in fine, tocmai atunci cand el s-a terminat. Si de atunci... nu putem sa ne prefacem cum ca nu s-a intamplat, ca nu ne este indiferenta experienta... drept urmare el iese la final.
Insa nu ii place. Daca se termina inauntru, cu prezervativ durex, mentionez, nu produsul de la durex extra fin big grin, e prea riscant, in acesce conditii, exista sanse sa se rupa?
Cei care au folosit/folosesc durex si se termina inauntru, au patit sa se rupa din aceasta cauza? Oare sa fiu de acord sa se termine inauntru? Uneori ma apuca groaza, alteori ma gandesc ca nu are rost sa ma tem... Ce sa fac?
Mentionez ca amandoi suntem majori, iar acel incident nu a avut loc la primul nostru contact.

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Foloseste anticonceptionale si asa scapati de teama [orice prezervativ fie el si de firma, accidente se pot intampla oricand]

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă prezervativul este folosit CORECT, atunci NU se rupe!

Nici măcar în momentul în care ejaculează, deoarece momentul respectiv NU are nici o legătură cu ruperea prezervativului.
Prezervativul se poate rupe din cauza : unei calităţi "dubioase", utilizării necorespunzătoare, o lubrefiere vaginală insuficientă, firişoarelor de păr pubian, etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Iar dacă se rupe prezervativul POŢI folosi contracepţia de urgenţă ( pilula de a 2-a zi sau de a 5-a zi ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Am un prieten, tot major, care a facut ca si voi, si acum are doi copii mari si frumosi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cel mai bine casatoriti-va si atunci faceti cum vreti, de cate ori vreti si cat vreti; durex e f bun

| cristimihailov a răspuns:

Dar... de ce nu folositi doua prezervative?

| Felys a răspuns:

Treci pe anticonceptionale si a-ti rezolvat problema

| Alcyon a răspuns:

Poti sa-l lasi sa ejaculeze, atunci cand stii ca esti in perioada nefertila. Asa, riscul e mai mic.

| Danysan a răspuns:

Important e sa te calmezi si sa ma asculti cu mare atentie ba chiar cu foarte marte atentie.E Normal sa va fie Teama de asta pentru ca a-ti patit si poate cae mai Bine asa dar trebuie sa treceti si sa va ganditi ca asta va facut mai atenti. Durex Extra Safe este celm mai recomandat pentru a Ejaculat in vagin.Cine ti-a spus ca se rupe daca Ejaculeaza in tine e Tampit. Ejacularea e ceva Normal si nu vine cu 300 Km la ora. Lasa Baiatu sa se simta Bine si calmati-va.

| e1xtz a răspuns:

Ai mai intrebat ceva de genul..si imi era clar ca nu se simte foarte fericit si implinit, iar actul vostru sexual este un stres relativ din cauza fricii..ca sa fie impacat iar tu sa sa nu mai ai "remuscari" daca s-a simtit bine sau nu, dupa ce termini si esti satisfacuta..isi scoate prezervativul, se intinde frumos si il termini oral(nu neaparat in gura, poate nu esti pregatita pentru asta), sau 69, ceva de genul..cu siguranta o sa il placa, si o sa se simta implinit

Răspuns utilizator avertizat
| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Eu zic sa isi scoata madularul afara atunci cand simte ca va ejacula,nu este cine stie ce, si in caz ca mai are chef de inca o runda sa isi spele capul penisului si sa continue, nu e nici o rusine este si aceasta o metoda safety!
Si nu, prezervativele durex nu se rup asa cu una cu doua, doar daca il gauresti tu in caz ca il vrei langa tine 100 de ani pe acest baiat. If u know what i mean tongue