| Gicas1 a întrebat:

Am o intrebare, am penisul "inchis", preput se numea daca nu ma insel si nu merge descoperit varful penisului, nu stiu cum sa ma exprim sper ca ati inteles, este normal la 11 ani? Si daca da, cand o sa pot face asta deoarece am inteles ca este normal sa mearga "descoperit" varful penisului. Va rog sa fiti sinceri.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La varsta de 11 ani, in mod normal, penisul care.p.d.v. clinic este sanatos, se DECALOTEAZA (beleste capul) complet prin retragerea preputiului foarte usor, lin, fin, fara a intampina chiar si cea mai mica piedica. Adica decalotarea trebuie sa se poata realiza fara sa apara vreun disconfort sau chiar si cea mai mica durere. Din descrierea ta se poate trace concluzia ca In cazul tau este vorba de afectiunea numita FIMOZA care din nefericite se pare ca ar putea fi foarte severa/grava de gradul 3 sau 4 (adica maxim posibil). Este indicat sa-ti faci curaj, sa uiti de rusine pentru a discuta cu parintii tai despre acest aspect ANORMAL al penisului tau, cu scopul de a te duce la un cabinet de Urologie pentru a fi consultat de catre medicul urolog specialist. Pentru a intelege despre ce este vorba acceseaza urmatoarele 2 filme educationale si priveste atent si ia aminte cum trebuie sa functioneze penisul care este clinic sanatos dupa ce baietii au implinit varsta de 6-7 ani. Multa sanatate!
https://www.youtube.com/watch?v=s6on8BsMrsg
Https://www.youtube.com/watch?v=bRlgTBoAXrQ

| Gicas1 explică (pentru corbulalbrosu):

Am incecat sa-i tot zic dar intruna zice ca sunt racit...

2 răspunsuri:
| Jay1 a răspuns:

Ai o problemă care trebuie rezolvată!
Încearcă întâi să discuţi cu părinţii tăi, îţi recomand sa mergi la o clinică unde medicii nu sunt înapoiaţi, în 90% din cazuri fimoza nu este atât de gravă încât să fie necesară intervenţia chirugicală.
sănătate*