| dulc3'maria a întrebat:

Am o intrebare care ma macina.pe 13 aprilie am facut sex pentru prima oara insa fara prezervativ a avut el grija.imi spune asta mereu.ca are el grija.eu am vazut ca cu adevarat a avut grija insa ieri am facut'o din nou si nici ieri nu si-a dat drumul in mine iar azi mi-a venit ciclul.mai devreme cu cateva zile ca luna anterioara insa e normal la mine asa se intampla uneori.Ma gandesc ca daca as fii insarcinata desi eu cred ca a avut grija mai imi venea peste? nu am niciun simptom de gravida.as vrea sa stiu cate ceva despre asta va rog mersi mult si ma scuzati daca am gresit cu ceva dar ma grabesc sa aflu asta sunt speriatasad

Răspuns Câştigător
| stefangeles a răspuns:

Fa un test de sarcina si scapa de griji big grin >>

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca nu a venit menstruatia exaci in ziua in care trebuia, e un semnal de alarma. Poate fi o falsa menstruatie, o sangerare de implantare a sarcinii. DUpa cum stii, daca partenerul este sigur 100% ca a avut grija si nu a ejacul; at, ramane un risc de sarcina cuprins intre 4 si 27%, in finctie de perioada ciclului menstrual in care e gaseai.
Venirea menstruatiei creste probabilitatea de a nu fi insarcinata, dar in mod cert nu poti fi sigura. Fa-ti neaparat un test de sarcina din urina de dimineata la minim 5 zile de la aparitia sangerarii, repeta-l peste inca 3 zile si apoi, indiferent de rezultat, du-te la ginecolog.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu nu m-as increde in el asa de usor, la infinit! Daca ar fi sotul tau ati putea sa folositi coitul intrerupt pentru ca un copil nu ar fi un obstacol, ci o bucurie pentru amandoi!

Foloseste neaparat prezervativul, caci altfel vei suporta consecintele!

Abh
| Abh a răspuns:

De data asta se pare ca ai scapat dar nu va fi asa la infinit. De ce nu combini metoda coitului intrerupt cu metoda calendarului si cu spermicide locale? Gandeste-te daca ramai gravida ce vei face, esti pregatita sa cresti un copil? Lucrez in ginecologie si crede-ma, vin sa-si faca intrerupere de sarcina o gramada de femei pe care partenerul " le-a ferit".

| Floreenofficial a răspuns:

Test de sarcina iar apoi folositi pentru totdeauna prezervativul si gata!

| catthshshshs a răspuns:

Nu esti insarcinata daca a venit la fel ca numar de zile si ca si consistenta.
Nu mai accepta sa faceti neprotejat, nu exista doar riscul unei sarcini dar si riscul unor boli de care cu greu scapi. Mare atentie.

| marsy a răspuns:

Nu esti insarcinata daca esti sigura ca prietenul tau a fost atent! nu-ti f problem, desigur pn orice eventualitate fa un test de sarcina

luciana
| luciana a răspuns:

Trebuie sa te protejezi mereu de o eventula si nedorita sarcina, nu trebuie sa ai incredere in "ce zice " el, caci inainte de ejaculare, se pierde lichid seminal si atunci cu siguranta el contine si "cativa " spermatozoizi si nu vei sti nicicand, daca Unul nu se va implanta la tine, caci acestia traiesc cateva ore bune pana mor. Te rog nu mai avea incredere in ce ti se spune, el doar presupune ca este corect asa, dar nu stie inca multe alte lucruri, -asa cum o si dovedeste, - deci, PROTEJEAZA-TE, decat sa plangi mai apoi ca nu esti pregatita de o eventuala si nedorita sarcina. Crede-ma ca stiu ce zic. Numai bine, Lucien.

| Pupily92 a răspuns:

O sa aiba el grija...sa te plimbi cu caruciorul prin parc...

ar fi bine sa aveti mare grija.cate-odata tine faza asta, cateodata nu. straight face

| ● Ďعw a răspuns:

Pai daca ti-a venit ciclu e bine pentru ca menstruatia elimina spermatozizi car vor sa fecundeze. da mai bine fa un tes de sarcina peste 14 zile d la contactul sexual:p si tot peste 2 saptamani incep sa apar simptomele.

| rotrezestete a răspuns:

Asa a facut si o fata pe care o cunosc, si a rezultat o sarcina care i-a aduc un copil din flori. ce-o fi zis masa, nu stiu, dar la varsta ei mi se pare cam greu

| mika_4756 a răspuns:

Nu nu ramai gravida! stai linistitawinking