| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare către fete sau cine cunoaște mai bine, prietenei mele i-a venit ciclul luna trecută pe 23 și s-a terminam cam pe 27-28 Iunie, astăzi deja e 31 Iulie și încă nu i-a venit, cum credeți este cu întârziere sau nu? Și-a făcut un test de sarcina acum 2 zile care a ieșit negativ, credeți ca e cazul să ne facem griji sau nu? Mulțumesc pentru înțelegere.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Daca a facut testul corect dupa 21 de zile de la actul sexual neprotejat atunci rezultatul e valid/corect. Voi stiti mai bine cum au stat lucrurile si daca ati intretinut raporturi intime protejate sau nu si mai ales daca au avut loc in perioada fertila. Uneori menstruatia intarzie si din alte motive nu neaparat din cauza aparitiei unei sarcini de exemplu o dereglare hormonala sau traversarea unei perioade stresante. Daca nu apare in urmatoarele zile/saptamani ar fi indicat sa mearga la un consult ginecologic. Numai bine

| almaz a răspuns (pentru HazelEyes77):

Actul a fost pe 6 Iunie, ultima data...au trecut parca 21 zile cum zici tu, și testul a arată negativ, dacă nu mai apare pana mâine, ce zici sa mai repete un test sau sa mergem direct la medic?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca lipsesc informatiile necesare care sa permita efectuarea unei analize mai amanuntite si catusi de cat obiective, asa doar pe baza a unui singur ciclu menstrual si acesta incomplet, NU se poate oferi un raspuns care sa fie si corect si obiectiv. Astfel ca este posibil ca ciclul menstrual sa aiba caracteristica principala de a fi NEREGULATA si din acest motiv actualul ciclu menstrual sa fie unul mai lung din moment ce a ajuns la lungimea de 39 de zile. Daca dupa data de 7-8 Iulie NU au fost intretinute contacte sexuale neprotejate, in acel caz rezultatul testului de sarcina se poate considera ca fiind in proportie de peste 98-99% VALID, VALABI si CORECT. In acest caz NU poate sa existe o sarcina instalata in uter, asfel ca aceasta elongare a ciclului menstrual actual se datoreaza faptului ca ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT. In astfel de situatii nimeni nu poate anticipa cand se va produce/porni viitoarea menstruatie. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa menstruatie ati mai facut sex?

| almaz a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuze, actul a fost pe 6 Iulie și nu Iunie, m-am greșit....deci 23-28 Iunie a fost ultimul ciclu, după pe 6 Iulie a fost actul și de atunci nu ia mai venit cliclu niciodată.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru almaz):

Da, dar n-ai spus cate zile are ciclul. In orice caza, perioada fertila este intre ziua a 19-a inainte de prima zi a menstruatiei urmatoare si ziua a 12 inainte de prima zi a menstruatiei urmatoare.
Daca cilul are durata de 30 de zile, prima zi fecunda este 4 iulie. Dar nu este obligatoriu ca o femeie sa ramana gravida, chiar daca este in perioada fertila.

| almaz a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ieri dimineață a mai făcut un test, care la fel a ieșit negativ, dar ciclul la fel nu i-a venit încă... dacă tot nu-i vine, o să meargă la un medic.