| sandulescu98 a întrebat:

Luna trecuta prietenei mele i-a venit ciclul pe 28. Am facut dragoste pe 9 si 11si sa zicem ca am ejaculat in ea. Cand ar trebui sa facem un test de sarcina? Si de cand se calculeaza sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care prietena are un ciclu menstrual considerat normal adica cu o durata de 27-29 de zile, reiese ca cele 2 contacte sexuale au fost intretinute in a 12 si a 14 zi, adica in perioada fertila ciclului menstrual. Fiindca sperma afost ejaculata in vagin chiar in perioada de ovulatie rezulta cat se poate de clar ca posibilitatea de a se fi realizat fecundarea ovulului este foarte mare. Primul semn de sarcina va fi lipsa menstruatiei (din data de 24-26 noiembrie) si in acest caz se va putea efectua un test de sarcina pe baza urinei al carui rezultat sa fie valabil cu incepere din 1-2 decembrie. De asemenea se poate efectua un test de sarcina printr-o analiza de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale incepand cu data de 20-21 noiembrie. Teoretic sarcina se putea forma in ziua de 11 noiembrie care probabil a fost ziua de ovulatie, in cazul unui ciclu mediu de 28 de zile. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face de obicei la 21 zile de la ultimul act sexual. Dincate inteleg, voi vreti un bebe mic. Sa dea Dumnezeu sa va aduca pe lume un bebe sanatos si voinic.

| Lorena1811 a răspuns:

Dupa 20 de zile de la actul sexual se face testul de sarcina