| Anablondyi a întrebat:

AM o intrebare legata de alimentatie :eu de obicei dupa 7 seara nu mananc si azi am mancat dimineata fulgi de porumb cu lapte la pranz doi cremvusti de pui cu kethcup si o banana. apoi ca desert am mancat o merdenea cu branza si apoi cirese thinking ce credeti ca am gresit?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă mănânci așa puțin, nu cheltuiesc mult părinții tăi, cu tine, la capitolul mâncare. În loc de cremvuști de pui mai bună ar fi fost carnea de pasăre. Fulgi de porumb cu lapte este cam puțin!, trebuia și un ou măcar! Dar câte pâini ai mâncat, ca să te saturi?

| DavidDj a răspuns:

Multa lume greseste cand se infometeaza crezand ca vor slabi, dar este eronat.Nu prea multa mancare ingrasa ci prea multe calori. Specialisti indica sa ai 3 mese pe zi+2 gustari, dar ele sa fie in cantitati unpic mai mici, si cu mai putine calorii.Asa ca daca vrei sa slabesti cauta pe internet retete cu putine calorii si roag-o pe mama ta sa ti le pregateasca. Sper ca te-am ajutat

| Anna_1282 a răspuns:

Mai bine iesi la alergat ...decat sa faci foameaastraight face plus ca sportul e sanatos pentru corpp dar NU IN EXCES!

| mary_1521 a răspuns:

Nu trebuia sa mananci fulgi de porumb cu lapte ca orice combinatie de cereale cu lapte te poate ingrasa.iar bananele ingrasa nu mai manca. mananca orice alt fruct dar nu banane si pepene rosu ca ingrasa.

| Alekzandra a răspuns:

Deci laptele si cerealele sunt chiar indicate mai ales dimineata asa ca Mary nu stiu ce mananca...
Iar o banana nu te compromite pe vecie daca o mananci.Cel mai important este ca fructele se mananca INAINTE DE MASA.In afara ca ai mancat fructele dupa masa cred ca nu ai gresit cu nimic.
Numai bine, pa, pa!

| romynutza a răspuns:

Mary : pepenele rosu slabeste nu ingrasa si cerealele de porumb la fel...ai gresit doar cu merdeneaua.pop

| Blackhoneybun a răspuns:

Ana eu iti recomand in felul urmator... it could help happy

Dimineata: Iaurt degresat sau ou (fiert) cu paine integrala, suc de telina si un fruct.

Pranz: Supa de varza, un peste la gratar sau un piept de pui tot la gratar (ideea e sa nu fie prajit in ulei happy, poti chiar sa si fierbi carnea... de fapt e mai ok asa big grin si o salata de telina :-s (este oribila big grin laughing Poti sa o inlocuiesti cu o salata de varza alba or smt like that, dar salata de telina ajuta foarte mult la slabi ca si supa de varza. And un fruct.

Iar seara, again supa de varza si mnoh... eu iau doar un iaurt degresat.

Iaurtul degresat este cel mai bun (are doar 0, 1% grasime) asadar este ok big hug

Fructele inainte de mese, nu dupa si fara banane si pepene galben coz alea ingrasa. La fel si ciresele :-s... Incearca o caisa big grin din cate stiu asta e ok :-s

Si nu in ultimul rand sport :-s... stiu, stiu... o sa zici ca te pun la alergat right big grin? no big hug 10 minute de sarit coarda pe zi echivaleaza cu 30 de minute de jogging si in aproximativ 30 de minute de sarit se arde circa 350 de calorii. Plus de asta mie mi se pare chiar fun sa sar in timp ce ma uit la South Park big grin laughing

Oh, si ca idee, incepe sa sari la aproximativ 30, 60 de minute dupa ce ai mancat. Ai mai jos programul de sarit coarda pe care l-am facut pentru mine. Hope it helps. Iar cu alimentatia, ti-am spus, intre mese poti avea cate o gustare mica, este ok, dar sfatul meu, nu renunta la supa aia de varza :-s...salata de telina (daca o poti manca :-ss ) si la prajeli big hug and, nu manca dupa ora 6 seara :-s si culca-te pe la 11 noaptea. Este esential sa ai un regim de somn adecvat. Dar e wokey si dupa 7 seara happy Wokey, so asta e programul pentru sarit coarda big grin Enjoy :-s :-ss

3 serii pe zi a cate 10 serii de sarit coarda a cate 30 de sarituri = 900 de sarituri. Daca nu se atinge minimul de 30, seria nu este puncatata iar aceasta trebuie inceputa din nou. Se poate prelungi seria de la 30 la 60 de sarituri. Totusi, daca dupa primele 30 de sarituri cel care le executa nu se opreste si continua pana la 60 atunci trebuie neaparat sa atinga 60. In caz contrar se noteaza numai sariturile efectuate (ex: 45), iar restul de 15 se scriu separat impreuna cu celelalte resturi de serii incomplete de 60 (din nou, doar daca cel care sare alege acest lucru), urmand ca totalul acesta sa rezulte inntr-o serie completa (ex:30 sarituri, 45, 90, etc, in functie de cate restante exista in seriile de 60), ce va fi efectuata la finalul celor 10 serii.

Have fun and hope this info was usefull to you >big grin

| Blackhoneybun a răspuns:

A...ma refeream ca e ok sa nu mananci dupa 7 seara cum faci tu big grin... m-am incurcat intre propozitii laughing sowwy big grin