| personaljesus a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata, pentru ca sunt pe cale sa fac cea mai mare prostie, probabil. Voi ati renunta la tot pentru dragoste?

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ce înseamnă tot? Am mai răspuns la o întrebare în care am spus că sunt de evitat frazele de genul "aş renunţa la tot pentru el/ea", "aş face orice pentru el/ea" căci totul depinde de situaţia concretă.
În altă ordine de idei, de pildă nu mi-aş tăia o mână pentru ea.
Salut.

| Libelle a răspuns:

Dahappy

| Razvan a răspuns:

Nu. Dragostea e buna, dar ratiunea o face KO

| Alisa a răspuns:

Hmmm, nu dai prea multe detalii despre situatia ta. Ce varsta ai? Ce fel de relatie ai? Va iubiti? Va intelegeti?
De ce trebuie sa renunti la "tot" pentru aceasta dragoste?
Si in al doilea rand de ce spui ca esti pe cale s afaci cea mai mare prostie? Inseamna ca stii ca ai face ceva gresit si ca nu se merita, ca vei suferi.
Eu da, am fost pe punctul sa renunt si as putea sa renunt la tot pentru dragoste atata timp cat stiu ca iubesc si sunt iubita. Momentan am o relatie frumoasa de un an si o luna. Ai mei parinti nu il vor pe el deloc, mama cand a aflat de relatia mea cu el: m-a jignit, m-a inchis in casa, mi-a luat laptopul, telefonul, a dat in mine pe el l-a facut in toate felurile si i-a spus cate si mai cate si tot nu a reusit sa ne desparta, sa ma ia de langa el. Nimeni nu stie de noi. El si0a schimbat locul de munca, s-a mutat de unde statea, etc si doar ca sa putem sa fim impreuna. Sunt multe de spus. In orice clipa as lasa totul pentru el pentru ca stiu ca mama nu are niste motive intemeiate ca sa ma ia de langa el: cica nu e de mine, nu ne potrivim si alt motiv ar fi munca lui. Pff...

Deci da as renunta la tot pentru dragoste dar doar daca stiu ca se merita.
Asa ca tu ar fi bine sa te gandesti inainte sa faci pasul asta in ce consta acel "tot". Da-ne mai multe detalii si ne va fi mai usor sa intelegem si sa iti raspundem.
Numai bine si bafta!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Depinde la ce te referi cand zici "tot".

| thereforyou a răspuns:

Nu trebuie sa renunti la tot pentru dragoste, un om este capabil sa iubeasca mai multe persoane in viata, nu se termina iubirea doar la una.

| shtephie a răspuns:

Nu cred ca as renunta!

| εїз a răspuns:

Da, eu am renunţat la familie pentru o fată, şi a meritat!
Parinţii mei sunt plecaţi foarte departe, de la 14 ani stau cu o fată, şi ea a renunţat la familie pentru mine, şi eu pentru ea.
Acum am 22 de ani, şi e mult mai bine, şi nu regret ca am renunţat la ce am avut mai drag pe lume, pentru ea.

| alexandra21_3435 a răspuns:

Sincer nu in totalitate, stii de ce? pentru c atunci cand iubesti nu gandestii rational si faci lucruri p care sentimentele ti le dicteaza. trebuie sa te deprinzi putin de tensiunea in care esti in a lua o decizie si sa analizezi problema la rece si din alte puncte de vedere, nu numai din faptul ca iubesti si atat. poti ranii multe persoane care apio o sa iti para rau ca nu te-ai gandit mai serios si putin din afara relatiei, si t poti rani s pe tine. se merita dar trebuie sa gandesti si rational nu numai din prisma faptului ca iubesti.

| LCD a răspuns:

Tocmai tu ai spus ca e o mare prostie. Fa asta daca sti in adancul inimii tale, ca lucrurile nu vor merge prost. Daca pleci cu el/ea, sa nu depinzi de persoana lui/ei, sa nu va treziti ca nu aveti unde locui si nu aveti ce manca. Fa asta daca sti ca aveti cu ce sa va intretineti.Si nu fa greseala de a te baza pe cuvintele ei/lui. Daca ai sa depinzi de el/ea oricand te poti trezi cu un sut in fund.
Sper ca intelegi ce vreau sa spun.Nu renunta la viata ta de acum, daca sti ca alaturi de dragostea ta...ai sa o duci rau, din orice punct de vedere

| cryss_1476 a răspuns:

Nu nu si nu! baga-ti mintile in cap. sa nu faci o asemenea prostie. nimeni nu merita sa renunti la tot chiar daca-l iubesti enorm.

| Aiicha a răspuns:

Nu.
Daca e cu adevarat dragoste nu ar trebui sa aleg intre iubit si familie sau altceva.Asta inseamna egoism.
De ce sa renunti la tot pentru o relatie trecatoare? Crezi ca vei fi cu el mereu? Gandeste-te daca te va parasi tu ce vei face? nu vei avea unde te duce.Doar daca iti "permiti", esti pe picioarele tale, cand rte descurci si singura atunci iti recomand sa renunti la tot.

| Izz a răspuns:

Depinde

| Nişka a răspuns:

Intreaba-te daca in primul rand merita acea persoana cu adevarat sa renunti la viata ta, la tot pentru el/ea.In dragoste exista sacrifici din partea ambelor persoane dar sti si tu totul are o limita. Iar eu nu as renunta la tot pentru dragoste, ar trebui sa fie o alternativa, o rezolvare a problemei incat sa nu fim nevoiti sa luam ce mai drastica decizie. Sfatul meu este sa te gandesti serios daca merita.
Succes!

| 4b a răspuns:

Sa renunti la tot pentru a o face pe pers iubita fericita?! nu merge asa...lucrurile stau altfel...trebuie sa actionezi rational si sa nu fi coplesit de sentimentalismwinking

| totem a răspuns:

Deci stii ca e o prostie ceea ce urmeaza sa faci. Si atunci?
Sa nu-i iei in seama pe cei care ti-au raspuns "Da". Aceia habar n-au ce inseamna TOT, dar nici ce inseamna DRAGOSTE.
Cantareste bine lucrurile, nu te pripi.

| pRiNcEsSa a răspuns:

Daca iubesti cu adevarat si simti dragoste de la persoana iubita, si esti convinsa ca o sa te iubeasca in continuare, ReNuNtA...pentru ca mai bine sa regreti de ceea ce ai facut decit sa-ti para rau ca n-ai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.adica cum? pentru dragoste? si la care...TOT?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. daca si persoana de langa mine ar renunta la tot pentru mine atunci as renunta si eu la tot!