| NoNamesssee a întrebat:

Am o intrebare mai serioasa : am o prietena care vrea sa faca avort.ei bine ea are 16 ani si nu vrea sa afle parintii ei, sunt cam 2-3 saptamani de cand a ramas, stie ca nu e bine ceea ce face stie ca e o crima dar nu are de ales...
intrebarea este : exista un cabinet in Bucuresti unde poate sa faca avortul fara parinti? ma refer sa fie insotita de o persoana majora? si daca da unde anume si un numar de telefon sau un site ceva...
repet : chiar nu are de ales niciodata nu a vrut sa faca un avort dar nu se astepta ca o sa ramana...doar raspunsuri concrete va rog fara discursuri ca nici ei nu ii este usor

44 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu exista asa ceva. In plus, la 16 ani trebuie sa stea macar vreo 3 zile internata dupa un avort, fiindca riscul de complicatii e prea mare. sa discute cu parintii si poate impreuna gasesc o solutie sa salveze copilul. daca nu, vor semna amandoi ca solicita avortul si isi asuma riscurile.

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Brigaela):

nu trebui sa stae internata nici la 16 nici la 10... ii face avortul si o trimite acasa. o prietena dea surori mele care era pe atunci in varta de 13 ani a ramas insarcinat si a mers cu parinti la avort i-a facut avortul si a trimis-o acasa. si atentie era o clinica privata!

| Brigaela a răspuns (pentru fgsxbfhg):

Asta este o nebunie, putea sa moara sau sa ramana nenorocita pe viata. Un medic adevarat nu ar face niciodata asa ceva. O fetita de pana in 18 ani trebuie sa faca niste analize inainte, sa primeasca anestezie generala si sa ramana macar doua nopti internata, ca sa minimizeze riscul de a muri sau de a face complicatii grave.
Nu te contrazic, e posibil sa fi gasit un ginecolog nebun si inconstient care sa fi facut o asemenea nebunie. in plus, parintii aia erau de o inconstienta vecina cu nebunia (ma rog, parinti a carot fata de 13 ani e gravida, nu poti cere mare branza de la ei, probabil niste dezaxati)

| NoNamesssee explică (pentru fgsxbfhg):

Da.dar nu poate sa le spuna pentru ca ei nu ar vrea ca ea sa faca avort..si atunci nu stiu ce sa zic dar la 16 ani nu poate sa aiba un copil

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Brigaela):

Pai normal ca iau facut analize si tot ce a trebuit am inteles de la parinti ca au platit aproape 700 de euroo si nu au facut la noi in tara ci in Spania. nu stiu cat de nebun erau medici dar. si ai dreptate faza cu parintii.

| Brigaela a răspuns (pentru fgsxbfhg):

In Spania legislatia este un pic diferita si responsabilitatea medicilor este mult mai mica (in sensul ca daca parintii au semnat, practic nu ii pot acuza de nimic daca fata moare)

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu imi face placere sa ma contrazic cu tine, dar ce spui tu e utopie. Sunt foarte putine locuri in Romania in care se intampla ce spui tu! In rest, ginecologii au mai multe avorturi decat nasteri in ``palmares`` si pe femei le tine internate cel mult cateva ore. Eram acum vreo 2 ani intr-o maternitate din unul din cele mai mari orase din Romania si am vazut o femeie cu sarcina extrauterina, au bagat-o in asa zisa sala de operatie(unde apropo de obicei se consulta pana la 3 paciente in acelasi timp), pana am iesit eu de la control deja se pregatea de externare! Alta data am fost in cabinet si inaintea mea a fost o alta... femeie, m-a rugat doctorita sa imi pun geaca pe pat ca poate avea vreo boala cea dinaintea mea!
Am fost in acea asa zisa sala de operatii, acolo sunt 2 paturi normale si o masa de ginecologie, masa care era inconjurata pe jumatate de un gen de perdea. Mie imi facea doctorita ecografie(pe burta ce-i drept) iar langa mine pe masa aia tocmai terminau nu stiu ce interventie, femeie era expusa de la brau in jos atat mie, cat si altor doctori cat si oricui intra acolo(pentru ca daca vroiai intimitate trebuia sa incui usa), practic am asistat atat la interventie cat si la momentul(ingrozitor!) cand si-a revenit din anestezie.
Alt caz: maternitate privata (cu preturi pe masura)din acelasi mare oras, mama e medic (norocul ei). si cand s-a gandit doctorul ca ar fi cazul sa ii faca cezariana? cand a observat femeia ca lichidul acela e verde(sti mai bine decat mine ce inseamna, esti si tu medic). Ultima pe care am auzit-o e atat de infioratoare incat nici macar nu o pot povesti!

E groaznic, dar asta e realitatea spitalelor din Romania! Chiar crezi ca in astfel de conditii cineva se oboseste sa ocupe un spital cu o fata ce tocmai a avortat? Bine ar fi sa fie asa!

Iar pentru ca fetele astea ajung insarcinate asa devreme e in principal vina lor, dar mai exista si cele cu capul pe umeri, care vor sa aiba grija de ele dar dau peste medici idioti. Am fost trimisa de catre fosta mea doctorita in cabinetul de planning (Desi i-am mentionat in repetate randuri ca folosesc prezervative) sa iau yaz. Am fost intrebata de anumite boli in familie, le aveam pe toate, dar nu a fost o problema pentru ea. Am mers dupa cateva luni si m-a intrebat ca de ce nu le iau, ca nu se vede ca le iau la ecografie( desi le luam). M-am dus la ea cu sangerari, mi-a facut ceva analize, mi-a zis ca nu e grav si mi-a trantit usa in nas! Sti cat m-a costat pe mine ca am facut cum a zis ea? +40 de kg intr-un an, candida o data la 2 luni, plus ca daca nu eram desteapta sa folosesc si prezervative acum eram mama, nu studenta. Asta e medicina in Romania! Astia sunt doctorii nostri!

| fgsxbfhg a răspuns (pentru Oana92):

Bine zis! ai mare dreptate! Sincer medici din Spania sunt niste oameni extraordinari! sincer o igiena nedescris in salile de ginecologie ( pentru ca in alta parte nu am intrat), sunt niste oameni care te trateaza ca atare, si ai dreptate.

am fost si eu o singura data acum 1 an in Romania la ginecolog la o clinica spun ei "privata", desi e vai de mama ei si sta sa cada de privata ce e, am intrat acolo cu niste dureri abdominele puternice, unde era un medic batran si scarbos care m-a intrebat ce am? si i-am spus ca ma doare jos in partea stanga mai mult ca in cea dreapta ma apasat cu toata puterea lui exact unde ma durea mai tare si pentru imi lua nu stiu ce monstra de nu stiu ce secretie a folosit un prosop de bucatarie folosit probabil la mai multe paciente. era o sala asa de scarboasa, iar el dupa ce ma "consultat" mi-a scris o reteta si nici macar nu mia spus ce am cand am mers la farmacie si mi-a scos farmacista un sac de medicamente de fel si fel de boli. pe care eu bine inteles ca nu le aveam... imi venea sa merg la medic si sa i le trantesc in cap... apoi amplect din tara in Spania unde am mers la ginecolog cu aceias problema, doamne deci nu va dati seama cat de frumos avorbit domnul doctor de acolo si cat de usor a umblat cu mine ca sa imi spuna ca e o durere de ovare care e absolut normala si pentru care mi-a dat si un tratament cu ovule asta doar asa pentru a evita orice fel de boala si alte tipuri de infectie.

Romania e la pamant cu toti medici si toate. e vai de ei. nu-mi doresc sa ma intorc acolo!

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Brigaela):

Daca in Spania, o tara dezvoltata, responsabilitatea medicilor este mult mai mica... nu are rost sa vorbim de spitalele din Romania laughing rolling on the floor

| Brigaela a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Am mai multe experiente cu sistemul sanitar din Spania, inclusiv o buna prietena. la ei, dezvoltarea a insemna protectia si respectul medicilor, care nu sunt haituiti ca la noi, ci sunt un fel de zei in cabinetul lor. Din pacate, asta are uneori efecte negative asupra pacientilor (pe prietena mea au programat-o peste 6 luni pentru o operatie de cancer ca sa nu suprasolicite medicul). A venit cu primul avion in Romania si a fost operata in 10 zile, inainte de a face metastaze.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Brigaela):

Operatiile si chestiile de genul in spitalele publice asa este, ca in orice tara, inclusiv Spania. Dar cand ei te trateaza o fac pana la bun capat.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca e sanatoasa, sa discute cu parintii, sa faca analize si sa lase copilul sa se nasca! Daca nu il vrea, trebuie sa ia in considerare 2 mari aspecte: 1) daca face avort, oate ramane sterila - ca o pedeapsa divina, sau pur si simplu!, iar mai tarziu, cand va vrea copil si nu va mai putea ramane, isi va plange si blestema zilele si pe "taticul" egoist si inconstient! Prima sarcina este foarte riscanta de avortat! Merita?! 2) alte femei fac tratament ca sa poata fi mame ani de zile si cu costuri si sacrificii foarte mari! Mai bine cauta o familie care doreste sa ti-l ia si infieze imediat dupa nastere, si nu iti impovarezi viata si constiinta - + riscurile sanatatii! - si poti cadea la invoiala cu ei sa te ajute material, pentru cheltuieli medicale, alimentatie suplimentara cu fructe si tot ce mai trebuie ca sarcina sa evolueze normal! Au nascut altele si la 12 ani, asa ca, la 16, daca esti sanatoasa, il poate face fara mari probleme si isi si spala pacatul ce vrei sa il faci! Treci si pe la Biserica, si roaga-te sa primesti Alegerea cea mai Inteleapta! Poate sta 1 an acasa - se spune ca esti bolnava! - si dupa aceea sa continuie scoala, si poate devine si o militanta antiavort!

| NoNamesssee explică (pentru PsihoSex):

E imposibil sa ai copil la 16 ani tu auzi? crezi ca ea nu isi doreste un copil? dar nu acum nimeni nu vrea acum

| PsihoSex a răspuns (pentru NoNamesssee):

NU exista "imposibil", REPET, daca e sanatoasa si nu are alte probleme! Sa mearga si sa caute consiliere la persoane calificate si cu mare experienta de viata, etc, nu hotari tu sau altul, mai ales cel Vinovat, pentru ea!

"Are cam 2-3 saptamani"?! A facut macar un test de sarcina, care se face in ziua a 21-a din prim aurina de dimineata?! Greturi si altele poti avea si de la stress! Etc, etc.

| NoNamesssee explică (pentru PsihoSex):

A facut test si a iesit pozitiv...si ea a hotarat

| PsihoSex a răspuns (pentru NoNamesssee):

A hotarat gresit, pentru ca e prea mica sa isi poata da seama ce crima face! Ei ii e frica mai mult de gura lumii, si nu realizeaza acum ce face, din pacate! Spen-i si mai ganditi-va la ce v-am spus eu, ca sa nu isi incarce constiinta cu un pacat atat de mare! Natura sprijina Viata si Dumnezeu la fel!

| DNSK a răspuns:

Parintii vor intelege! e fata lor. asa cum e, e a lor. si banuiesc ca experienta asta o fata sa priveasca altfel lucrurile si sa le gandeasca inainte!

| NoNamesssee explică (pentru DNSK):

Ata i.am zis si eu.dar nu vrea sa riste si aici o inteleg ca le spune dar poate ei nu or sa vrea si atunci tot e rau

| DNSK a răspuns (pentru NoNamesssee):

Eh in fine..pana la urma tot or sa afle! deocamdata e pe mana lor, in casa lor, la masa lor, pe banii lor. cand o fii la viata ei o fii altceva

| NoNamesssee explică (pentru DNSK):

Ei bine nici la cabinetele particulare nu se poate? chiar daca da niste bani in plus?

| bObby123 a răspuns:

Parerea mea e urmatoarea!
Daca aveti bani sa dati o spaga consistenta la majoritatea cabinetelor o sa reuseasca sa faca avortul fara parinti.
Nu uita ca suntem intr-o tara in care banii vorbesc si toti se vand pentru bani.
Totusi o sa fie o problema cu internarea, ce o sa le spuna parintilor ca face 2-3 zile ca zic eu o sa o tina sub supraveghere ca sa nu apara complicatii!

| NoNamesssee explică (pentru bObby123):

Trebuie neaparat internarea? nu poate sa ii faca operatia apoi sa plece si sa vina peste o zi sau 2 la un consult?

| NoNamesssee explică (pentru bObby123):

Si inca o intrebare... spaga chiar consistenta nu stiu ce sa zic dar daca ar da 7 mil cu tot cu spaga ar fi in regula?

| bObby123 a răspuns (pentru NoNamesssee):

Pana nu incercinu ai de unde sa stii, te poti duce la o clinica sa vezi cum sta treaba si sa vezi si cam cat ar merge spaga, poate o sa iti ia cat spui tu 5-6 milioane, totusi nu sunt prea sigur pentru ca daca apare vreo complicatie o sa o cam incurce doctorul pentru ca i-a facut avort fara acordul parintilor, care au semnat ca sunt de acord cu toate riscurile!
totusi pana nu te duci nu ai de unde sa stii daca merge sau nu.

| Azµre a răspuns:

Să le spună părinților, acum cât e devreme mai târziu va fi mai greu.

| Fatamuntilor a răspuns:

SIMPLU sa vorbeasaca cu mama ei. Oricum se va cunoaste.

| NoNamesssee explică (pentru Fatamuntilor):

Ei bine..am aflat ca exista o pastila care se ia pana in primele 6-7 saptamani si care are rolul de avort thinking si ca din ziua in care a luat aceea pastille e "obligata" sa faca 3 consulatii la ginecolog ca sa vada cum sta treaba

| Vix999 a răspuns (pentru NoNamesssee):

Acea pastila se da strict de medic, si trebuie si pentru aia acordul tutorelui legal (in cazul de fata, parintii). Necesita internare pentru ca exista riscuri inclusiv de deces de la aceasta pastila.
Nu exista nici o varianta sa faca avort fara parinti.
Nu se accepta alta ruda majora.TREBUIE sa fie parintii.

| Oana92 a răspuns:

Faza ca nu se astepta sa ramana e idioata, in secolul xxi nu ajungi mama din intamplare ci din dorinta sau din ignoranta.

Nu stiu daca poate face avort fara parinti, dar si daca se poate asa ceva tot are nevoie de semnatura unui adult. Cine crezi ca isi ia o asemenea responsabilitate? Tu? Sti ca poate sa moara si tu raspunzi atunci?

Si app, e gravida in 2-3 saptamani, dar nu te supara ca te intreb, de unde stie deja ca a ramas gravida? Ca simptome nu avea cum sa aiba!

| NoNamesssee explică (pentru Oana92):

A facut un test...si a stiut de cand era sigur ca ramane si nu o mai face idioata ca nu sti ce vorbesti

| Oana92 a răspuns (pentru NoNamesssee):

Nu am spus ca ea e idioata, ci scuza folosita. E greu ce-i drept sa citesti cum trebuie un raspuns! Daca a stiut de la inceput de ce nu s-a protejat? Oricum sarcina e prea mica pentru a fi vazuta si la ecograf, nu stiu cum i-a aparut la test!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, NoNamesssee,

O poti indruma pe prietena ta sa ia legatura cu noi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate, poate s-ar simti mai in largul ei sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

| LineGuide a răspuns:

"Nu-ti cladi fericirea pe mormantul copilului tau!"-spunea un preot anonim intr-un reportaj acordat unei reviste ortodoxe.Prin avort faci rau urmatorilor:doctorului, tie(prietena ei care o ajuta sa faca aceste demersuri), celor ce-ti dau bani pentru avort, celor ce te incurajeaza, celor ce te consiliaza dupa avort, tuturor celor ce nu te-au oprit, prietenului tau(tatal copilului) si multor altora.
Lasand cuvintele multe la o parte, ghena(si nu cea de gunoi, ci cea vesnica) va mananca pe toti! Daca D-zeu nu exista, ai scapat.Dar daca exista!? Ei....atunci ai-ti incurcat-o!
Faci ce vrei, dar pls, arata-i acest mesaj!

| NoNamesssee explică (pentru LineGuide):

Stie asta..credema ca stie dar ce poate face acum? nu are ce altceva sa faca

| buburuza2007 a răspuns:

Fratilor,cu tot respectu, sunteti nebuni

| LittleLuciane a răspuns:

Nu exista asemenea cabinet doar daca are 18 ani sau incearca cu bani ceva poate ii va face daca nu sa vorbeasca cu ai ei! succes :*

| fgsxbfhg a răspuns:

Nu nu exista nicaieri unde se poate face fara parinti

dar sun clinici private in care se poate face avort la varsta ei dar nu fara parinti!

| NoNamesssee explică (pentru fgsxbfhg):

Pai da.dar faza ca ai ei nu vor asa ceva :\ i.au spus mai demult ca nu ar accepta asa ceva :\

| Fatamuntilor a răspuns (pentru fgsxbfhg):

Esti sigura? Cu siguranta acolo trebuie si bani. Care cu siguranta fata nu=i are! Deci cel mai bine sa-si anunte parintii! Cat mai repede.

| NoNamesssee explică (pentru Fatamuntilor):

Ei bine banii nu sunt o problema..nu asta e problema..problema este unde si cum

| das3 a răspuns:

Buna
sa nu faca avort
daca nu vrea sa faca avort si face de frica ace zice luea nu se va ierta toata viata
asa isi distruge viata nu pastrand copilul
fii prietena ei si sustin-o sa faca ce trebuie nu ce ar vrea parintii
exista si alte alternative asociatii, adoptii daca vreti sa vorbim mailul meu e simona_2013_a@yahoo.com

| NoNamesssee explică:

Tu cu cine vorbesti?

| NoNamesssee explică:

Tu despre cine vorbesti?

| MeJohanys a răspuns:

Da