| Marbella188 a întrebat:

Am o intrebare, niciodata nu am inteles cum unele fete/femei se trezesc abia in an 4-a, 5-a luna ca sunt gravide? Adica daca ai ramas nu-ti mai vine menstruatia, sau iti vine nidatia dar de aia iti dai seama.
Cum e posibil? :/

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Exista dar in cazuri rare ciclu peste sarcina.Dar cu toate astea mai ai greata, ameteli, schimbari fizice cum ar fi la sani.
Am avut in liceu o profesoara de istorie ce a fost diriginta la o clasa de a 11-a si ne-a povestit ceva ce poate te va face sa iti dai seama ce e cu fetele, femeile (ce nu au probleme bineanteles) ce "isi dau seama" numai aproape cand nasc ca sunt gravide.
A ramas o eleva de a ei gravida si ea vazand-o zilnic si-a dat seama ca ceva nu e in regula dar nu a intrebat-o pana intr-o zi cand deja era evident.
Dialogul lor:
Profa: Da in ce luna esti?
Ea: A 5/6-a.
Profa: Si cand ai aflat ca esti gravida?
Ea: In prima luna.
Profa: Si de ce nu ai spus sau facut nimic? Cand inca se putea.
Ea: Am crezut ca mi-a trece...
Si cu asta am spus tot.

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Freya1):

Nu pot sa cred ca exista astfel de persoane...

| Freya1 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Exista si si eu am ramas masca.
In ziua de azi sunt copile foarte multe ce habar nu au despre sex si ori pun intrebari tampite si exagerate, ori habar nu au ce inseamna o sarcina.
Toti facem greseli in viata dar trebuie sa ni le asumam.Iar daca incepem un lucru important (cum ar fi viata sexuala) cred ca trebuie sa ne documentam inainte.

| Marbella188 explică (pentru Freya1):

Doamne. e de plans

| Freya1 a răspuns (pentru Marbella188):

Da chiar este...
Mai stiu una ce
a ramas insarcinate la 15 16 ani si si-au dat seama tarziu. Spun asta pentru ca daca afla mai repede sigur avorta pentru ca nici macar nu stia cine e tatal ca a ramas insarcinata in urma unui sex in grup...
Mi se pare foarte ciudat pentru ca stia de sex in grup si cum sa satisfaca mai multi barbati o data da nu stia ca daca faci sex ramai gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Buna intrebare...Totusi e vorba de propriul corp pe care se presupune ca il cunosti destul de bine si esti atent la eventualele schimbari, simptome. Sa zicem ca ai o menstruatie neregulata si nu te preocupa asa mult intarziere menstruatiei dar totusi 3-4 luni te ingrijoreaza in asa fel incat sa mergi la ginecolog sa vezi ce e cu presupusa dereglare hormonala. Sau faci test de sarcina daca ai ameteli, greturi, stari de rau, dureri de sani, modificari ale apetitului. Presupun ca exista si o oarecare inconstienta si nepasare daca nu iei deloc in seama anumite semnale pe care ti le transmite corpul. Se trezesc la realitate cand simt deja miscarile bebelusului sau observa proeminenta burticii. Cred ca exista si femei din alea care cred ca lor nu li se poate intampla asa ceva pana nu se trezesc cu faptul implinit.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu se întâmplă asta unui număr mare de femei. Şi celor cărora li de întâmplă probabil au menstruaţia foarte dereglata, în care nu le vine lunar frecvent.