| papatukjatlekjulk a întrebat:

Am o mica problema...acum 2-3 ani, un baiat m-a placut foarte mult. Pot spune ca m-a iubit cu adevarat. Si eu la fel simteam pentru el. Nu exagerez. Si stiam fiecare acest lucru unul de celalalt. In schimb, el era foarte posesiv si gelos, lucru care nu ma deranja. Credea ca nu il iubesc cu adevarat. Si chiar nu stiam cum sa fac sa-i arat asta. La un moment dat, a inceput o conversatie ciudata pe messenger...parea de parca facusem ceva ingrozitor. L-am intrebat ce facusem, dar nu a vrut sa-mi spuna. A iesit de pe messenger si nu a mai vorbit de atunci cu mine. Am suferit enorm din cauza asta...mai ales ca noi suntem colegi de clasa. Nici macar acum nu am aflat motivul supararii sale. Dar stiu ca a fost unul. Banuiesc ca una dintre fete a pornit un zvon. Sunt sigura! El era destul de timid, dar si orgolios in acelasi timp. Orgoliul sau a mers atat de departe, incat a trecut peste sentimentele sale si a uitat tot. Si-a luat oarecum o noua identitate. Dintr-o data a devenit mai dur cu restul colegilor si mai ales cu mine. Se imprietenise cu cei mai rai din clasa. Dar totodata si cei mai inteligenti (si el era unul dintre ei, pentru ca in trecut fusese foarte cuminte). La inceput ma ignora, apoi nu ezita sa ma insulte de fata cu alti colegi sau profesori spunandu-mi ca sunt urata, sau lucruri de genul asta. E evident ca nu era adevarat, el doar vroia sa ma faca sa ma simt prost. Dar tot m-am simtit prost si chiar excula din clasa! Nici eu nu stiu pe ce motiv! Stiu ca inca mai simte ceva pentru mine...cat de mic... dar orgoliul sau exagerat si-a spus cuvantul. Nu ar mai recunoaste ca m-a placut! Sigur ar fi zis ca a mintit. Precizez ca el era foarte diferit de ceilalti, in banca lui si eu am fost prima si singura pe care a placut-o cu adevarat pana acum. Si in cazul meu e cam la fel.
Problema e ca ar trebui sa ii fi spus ceva pana acum, dar nu am avut curaj. Partea trista este ca acum, in clasa a 8-a va pleca sa faca studiile in strainatate. Nu ar fi nicio problema, as scapa de insulte, dar de fiecare data cand mi-ar place un baiat tot m-as gandi la el.
Ce as putea face ca oarecum sa ii dau de gandit? Daca il voi mai intalni vreodata... dar as vrea sa ii destainui totul... si prin ce intermediu? Si ce as putea sa-i spun avand in vedere cele intamplate si faptul ca au trecut aproape 3 ani si suntem aproape ca doi necunoscuti, dar intre noi oricum exista un fel de chimie?
Nici eu nu stiu! Poate ca am gresit cu ceva si nu mi-am dat seama! Nu stiu! Dar simt ca e si vina mea! Tot nu il pot ierta pentru felul in care m-a tratat in toti acesti ani... dar stiu ca gelozia si orgoliul sunt principalele motive.
Va rog ajutati-ma! As vrea doar sa clarific situatia...sa stiu ce sa ii spun...desi de abia acum imi dau seama ca e prea tarziu... of... AJUTOR!

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Stiu ca pare greu de realizat, dar cea mai sigura si salvatoare optiune este aceea de a-i spune in fata ce sentimente ii porti si sa te clarifice daca te mai iubeste sau nu. Dragoste cu sila nu se poate, dar macar sa se aseze lucrurile intre voi, ar fi pacat sa plece, iar intre voi doi sa existe acea ranchiuna. Daca exista vreo sansa prin care voi puteti fi impreuna, trebuie sa va agatati cu ambele maini de ea! Pe de alta parte, daca tot cauta motive sa te respinga, sa te insulte, sa fie arogant cu tine, e clar ca nu te merita, nu-ti merita sinceritatea si suferinta prin care treci, pe baza sentimentelor pentru el, nu e demn de tine, am mai spus asta si altor fete care erau benevol calul de bataie al celui pe care il iubeau...nu e drept fata de tine, in primul rand... Nu-i neagra, e alba...incearca! "Cere si ti se va da" sau "Per aspera ad astra!"... mult succes! :*

8 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Niciodata nu e prea tarziu. Daca nu renunta el la orgoliu, calca-ti-l pe al tau in picioare macar o singura data si spune-i ceea ce se intampla de fapt, ca il iubesti, ca inca mai simti ceva puternic pentru el si nu vrei sa lasi totul sa se duca pe apa sambetei pentru o minciuna, pentru un lucru care a existat doar in mintea lui, spune-i ca nu e drept in primul rand fata de iubirea voastra, nu e drept fata de ce a-ti simtit odata ca sa terminati totul astfel, certati. Daca nu se schimba ceva, macar sa fi tu impacata cu tine, sa nu ai remuscari ca nu i-ai spus si din cauza asta el nu mai e cu tine... trebuie intotdeauna sa lupti pentru a obtine un lucru happy te pup, o noapte placuta :*

| Linda a răspuns:

Lasa sa ajungi pe la 17 ani cel putin. Sa ai un id de mes de a-l lui, si daca nu si-l schimba, scrie-i atunci. Dar liceul te va dezvolta, (daca inveti) poate nu-ti va mai place de el. Parerea mea ca e bine sa cunosti o multime de tineri ca amici, nu te limita si concentra atat pe relatia asta. Roaga-te daca e voia Domnului sa-si dea el seama de ce a facut si sa te caute. Dar si la liceu prioritate este scoala.

Răspuns utilizator avertizat
| eek a răspuns:

Pai. pe mess sigur nu o sa mai vorbeasca cu tine. poti incerca sa il saluti pe mess si chiar daca nu iti raspunde stii bine ca citeste ceea ce ii scrii.si explica i tot ce simti tu pentru el. nu stiu daca o sa reactioneze. dar sigur o sa simta ceva.si o sa incerce sa ascunda asta. daca nu o sa vezi nicio reactie din partea lui. incearca sa vorbesti cu el cand va mai vedeti. strecoara i in buzunarul de la geaca un biletel cu textul "inca mai tin la tine". fa orice ca sa i dai de inteles asta.macar o sa stie ce simti.si la un moment dat o sa cedeze.nu o sa te evite pentru totdeaunabig grin

| papatukjatlekjulk explică:

Chestia ca el se poarta asa din cauza orgoliului si probabil a unei minciuni care a auzit-o despre mine. Si probabil si el a suferit din cauza asta, dar nu a aratat. Este foarte inteligent, dar si exagerat de mandru. Dar stiu ca in interior nu este o persoana asa de rea. A facut toate astea doar pentru a-mi arata cat a suferit din cauza mea. Dar acum e prea tarziu...Nu ar mai place niciodata o alta fata asa cum m-a placut pe mine. Sunt sigura! Dar acum este aproape o alta persoana, doar in exterior, dar in interior nu.

| low.edit a răspuns:

Daca pleaca .nu prea poti face nimic. dar poate ii spui ca ti la el.si sa fi cat se poate de sincera.nu stiu cum va reactiona. tu il cunosti mai bine. dar nu strica. spune-i si poate va fi surprins.cine stie. poate veti fi impreuna chiar daca pe o perioada scurta! happy mult noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce asa usor accepti ca e si vina ta, atata timp cat nici nu stii de ce te acuza. Cred ca pentru linistea ta, ai putea sa ii trimiti un e-mail scurt cu ceea ce ai vrea tu sa stie: cat te-a jignit gratuit, cat a incercat sa te ignore si sa te dispretuiasca pentru o vina pe care nu o cunosti. Spune-i ca regreti ca baiatul acela pe care l-ai placut candva de mult, s-a transformat intr-o bruta, intr-un arogant lipsit de respect si care nu a aflat ca pe o femeie nu poti sa o atingi nici cu o floare. Ii urezi un an scolar bun cu succese si ii spui ca speri ca o sa devina un barbat responsabil, un barbat care sa judece cu mintea si inima lui nu cu a acelora rauvoitori. Nimic despre sentimentele tale, nimic altceva. Daca mai are respect si bun simt, macar iti va raspunde civilizat sau ....cine stie?

| Anca_6939 a răspuns:

E o mare problema nu mica...