| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte trista... N-am cui sa-i spun ceea ce simt si va spun voua. De mult timp, de anul trecut sunt barfita de "noi" mei colegi. Acum sunt in clasa a-10-a, adica din clasa a 9-a sunt barfita si nu imi place acest lucru. In fiecare zi exista cineva care sa vorbeasca despre mine si se mai uita si in mod intentionat la mine ca eu sa vad ca ma barfesc. Ma simt foarte aiurea mai ales ca eu nu le-am facut nimic rau, mereu am incercat sa le fiu pe plac dar colegii mei ma barfesc si rad de mine. Cateodata am si auzit ce se vorbea despre mine. Colega mea de banca si cu alta colega ma barfeau si stateau langa mine. Eu mi-am dat seama ca se vorbea despre mine, ele vorbeau mai"codificat" ca sa zic asa dar totusi am inteles ca era vorba de mine. Nu colega mea de banca ci cealalta colega ii spunea despre mine ca sunt prefacuta, cum poate sa stea cu mine, sa se mute etc.Eu nu le-am spus nimic lor insa atunci am inceput sa plang etc. Chiar nu stiu de ce ma considera acea colega prefacuta etc. Si nu numai ea ci toata lumea zice ceva de mine, sunt rautaciosi(mai ales fetele) si eu pun totul la suflet sad Ma simt foarte prost cand aud ca cineva vorbeste ceva de mine. Ajutati-ma va rog cu cateva sfaturi. Eu sunt mai timida si nu le spun cam nimic. Funda si vot happy

3 răspunsuri:
| KaterinkaBoy a răspuns:

Nu-i mai lua in seama.Gandeste-te ca ii mai suporti doi ani si apoi scapi de ei.Concentreaza-te pe planurile tale, pe cea ce vrei sa faci in viitor pentru ati indeplinii visele. Daca muncesti si te lupti nu au decat sa te barfeasca doi ani, dar vei fi peste ei tot restul vietii.Bafta.big grin

| Unbelievable a răspuns:

Bună. Te înțeleg perfect, și eu am fost în situația ta. Adevărat, oamenii pot fi foarte răi, fără absolut niciun motiv și nu reușesc să înțeleg de unde atâta ură. Oricum, după cum ai spus, ești timidă. Poate timiditatea ta te împiedică să te integrezi în discuțiile și deciziile clasei. Auzind prima bârfă, te-ai izolat complet. Încearcă să fii mai sociabilă și vei vedea că îți vei face prieteni. Este imposibil ca toți să fie așa. Iar dacă vor continua să te tachineze, spune-le în față ce te deranjează, că nu meriți și nu tolerezi un asemenea tratament. Trebuie să fii mai "înțepată", pentru că, dacă nu pui piciorul în prag, așa va fi peste tot. Îți urez succes și mult curaj!

| Mane2515 a răspuns:

Nu ii mai baga in seama fate ca nu auzi. Si daca continua asa spune-le sa forbiti fata in fata si sa iti spuna ce au cu tine big grin