| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. dupa o relatie de 2 ani, prietenul meu isi doreste o pauza, cand spun pauza nu ma refer la 2 saptamani.ci la ani. Spune ca nu e pregatit pentru o relatie "asa" serioasa, vrea sa mai guste din viata, ceva de genul.Cu alte cuvinte nu vrea sa ma insele, dar nici sa ma piarda(asa sustine el). Se mai numeste asta iubire? Am inteles ca a intervenit monotonia, dar consider ca daca si-ar dori intr-adevar sa fim impreuna nu ar lua decizia asta. I-am cerut sa nu ma mai caute o perioada, pentru ca mi-e greu sa ma obisnuiesc cu ideea, si as vrea sa trec cat mai usor peste perioada asta, dar nu intelege. vrea sa vorbim, vrea sa imi fie aproape(ca amic). nu stiu ce sa mai facsad sper sa ma ajutati voi cu un sfat.mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| alynuch a răspuns:

Stii, toata lumea iti spune sa rupi orice legatura cu el, dar numai tu stii cat e de greu si aproape imposibil. Orice ar spune prietenii tai de aici, tu tot ce vrei o sa faci:daca o sa te sune o sa-i raspunzi, pentru ca poate s-a razgandit; daca o sa vrea peste 1 an sa va impacati si tu nu ai reusit sa-l uiti, o sa te impaci cu el sperand ca s-a schimbat...si dupa o perioada de timp ai sa vezi ca iar are nevoie de pauza. Orice ar spune ceilalti, pana nu te arzi singura de mai multe ori nu renuntiwinkingDe scris si de dat sfaturi e usor, asa cum fac si eu acum dar daca as fi in situatia ta, nu mi-ar mai fi asa usor.Si nu uita, orice ai hotarat, e decizia ta, din care mai tarziu o sa ai multe de invatat.

17 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Asa sunt toti, vechea lor dorinta:sa aiba cat mai multe fete trecute in carnetelul lor privat cu 'fete carora le-am tras-o'.
Nu spun ca nu te iubeste, dar in prostia lui si faptul ca gandeste cu alta parte anatomica il face sa ignore dragostea ta in favoarea satisfacerii de dorinte 'personale'...

Cum spunea cineva mai sus, da-i o perioada de 3 zile si daca nu revine in relatie rupe orice legatura cu el!

| catthshshshs a răspuns:

Hai sa fim seriosi! El chiar nu gandeste deloc? Cum sa te puna pe tine in aceasta situatie. In primul rand este ceva imposibil, nu poti vedea in el un amic, mai ales dupa o perioada de 2 ani. Nu accepta o pauza, propune-i o despartire definitiva si explica-i ca tu nu ai timp de asteptat, si nu esti a 5 a roata la caruta ca atunci cand el se va plictisi de altele sa revina la tine. Nu fa aceasta greseala de a accepta. Spune-i "pa si la revedere"! Nu ai ce regreta. Se vede ce fel de om este daca procedeaza asa...winking

soothe
| soothe a răspuns:

Fetelor, ma scuzati, eu inteleg. Ii placeti pe baietii astia, ok, vor sa plece, iarasi ok, dar sa ii lasati sa isi bata joc de voi, asta nu mai inteleg.
Spune-i: "Coane, lasa-ma in durerea mea. Poate tu ma vezi blonda, dar eu nu sunt proasta. Vrei sa pasti alta iarba, meri' cu Dumnezeu, dar lasa-ma si pe mine sa imi fac un rost. Ai 3 zile sa te razgandesti: 3, atat iti dau, ca stii ca sunt fata buna.
Daca nu te razgandesti, cand ma mai vezi, treci pe trotuarul celalalt. Vrei pauza de 2 ani? Pai vino peste 2 ani si daca oi mai fi pe aici si libera, om vedea. Acum insa am alta treaba!"
Vrei sa faci asa bine? Nu iarasi bine. E viata ta. Noi suntem aici, daca chiar ai nevoie de amici sau de oameni carora sa le plangi pe umar dar nu mai lasa pe asta sa isi bata joc de tine (mare minune cand e la telefon sa nu fie cu altcineva si sa faca haz de tine)

| raisa1993maria a răspuns:

Nu vreau sa ma gandesc prin ce trecisad dupa 2 ani de zile. si eu a prieten si sunt cu el de 2 ani si 8 luni, nu imi pot imagina o asa pauza, cred ca ceva s-a intamplat, poate s-a plictisit, s-au daca nu ati ajuns si la etapa cealata mai intima poate asta isi doreste, nu stiu, incearca sa fii indiferenta nu sa pari obsedata dupa el

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Daca te iubeste nu-si doreste asta!
Lasalllllll.Nu merita!
Distreaza-te! Si pe el uita-l!
Asa fac si eu. Dupa 6 ani a vrut sa se mai distreze cu prietenii laughingNe-am despartit de 6 luni.Nu mai vb nu ne mai cautam(el m-a cautat de 2-3 ori)insa nu mai poate fii nimica.
Daca e nesigur de ceea ce vrea, sa mai bea niste lapte, sa ma faca niste castele din nisip si sa mai stea la mamica lui.
Tu vezi-ti de viata ta. El va regreta cu siguranta!
Numai bine!

| yanny`s a răspuns:

De posibil insa sa te iubeasca, dar poate nu e inca pregatit de ceva serios. eu zic ca procedeaza bine. de ce sa stea cu tine si sa te insele, cand ii poti acorda putina libertate si apoi va veti impaca?

| eugem35 a răspuns:

Lasa-i timp liber sa se obisnuiasca cu idea de relatie stie ca este greu si nu poate sa faca fata material intr-o relatie si daca mai apare si copii atunci cred ca este foarte greu pentru el

| latexcap93 a răspuns:

Da... e nasol, in aceeasi situatie sunt si eu (citeste cateva intrebari mai sus ) sad... daca trec deja 2 saptamana si el nu se intoarce la tine, e clar ca este foarte hotarat. Cel mai bine pentru tine ar fi sa inchei orice legatura cu el si sa uiti ca ar fi existat vreodata.

| babyalexa a răspuns:

Bine ai venit in clubsadglumesc desigur trec exact prin ceea ce ai scris tu, tot 2 ani, tot o pauza...aem deja 6 luni de "pauza", vorbim zilnic la telefon ne vedem, suntem in continuare cei mai buni prieteni, nu ne inselam, nu avem alte relatii...se pare ca lui ii este bine asa dar in timpul asta sufletul meu moare incet incet. Din pacate nu te pot ajuta pentru ca tot ce am incercat pana acum nu a avut rezultate vreau doar sa-ti spun ca nu esti singura.ai grija de tine:*

| Motivation2020 a răspuns:

Nu stiu de ce dar ce ai relatat u mai sus este o situatie asemanatoare cu a mea, pe scurt ii e frica sa se insoare, si de aia te evita, ii e frica sa aiba responsabilitati mai mari si e teama ca nu se poate descurca cu ele si mai ales sa nu-ti raneasca tie sentimentele, sincer eu incerc sa evit relatiile "lungi" din cauza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca prin ceea ce face el nu isi arata de loc dragostea fata de tine.
Probabil s-a plictisit de relatia dintre voi, poate cauta ceva nou, poate nu ii oferi ceea ce isi doreste el.
Cred ca fiecare dintre noi a avut momente de plictiseala intr-o relatie, unii am trecut peste ele, am gasit cate ceva nou de facut, dar altii nu pot trece peste si decid sa intrerupa relatia printr-o pauza mai mult sau mai putin durabila, depinde de fiecare persoana in felul ei pana la urma.
Ai spus ca el vrea sa mai guste din viata dar nu vrea sa te insele si nici sa nu te piarda.
Pai cum poate gusta din viata fara iubire, dragoste? Sa munceasca in fiecare zi pana tarziu? Sa mearga cu baietii la un fotbal sau la o bere? Sa se plimbe cu masina?
Sa fim seriosi, daca te-ar iubi ar ramane alaturi de tine, nu ar cere libertate...
Parerea mea e ca nu merita sa speri la iubirea lui, vei suferi mai mult.
Incearca sa accepti faptul ca nu s-a multumit cu ceea ce ai putut tu sa ii oferi si sunt convins ca ai dat tot ce ai avut mai bun pentru el si afectiunea lui, dar sti ceva? uneori sa iubesti nu e de-ajuns.
Dragostea te ridica pana la cer, dar te si coboara in genunchi, important e felul in care trecem peste asta.
Succes pe mai departe!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce spui tu este clar ca nu te mai vrea pentru el dar nici pentru alt baiat, este egoist. cum sa te tina aproape dar nu vrea o relatie cu tine? lasa-l, gaseste pe cineva care merita toata atentia ta, spune-i ca tu nu vrei o pauza vrei sa fie o despartire definitiva, iti spun nu are rost, iti distrugi sufletul si pentru ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil nu am dat indeajuns de multe detalii si nici nu vreau sa devin plictisitoare, povestind cu lux de amanunte totul.Si eu am gresit si am avut momente de ratacire, si el a avut, probabil unul din noi a gresit mai mult, dar pentru mine nu asta conteaza. Ce vreau eu de la voi e sa imi spuneti daca e normal sa nu mai vreau sa vb cu el, cel putin o perioada, nu vreau nici sa fiu rautacioasa, nu vreau decat sa am liniste. Vreau sa inteleaga ca nu pot face niciun compromis.Doar Dumnezeu stie ce o sa fie pe viitor, pe mine ma intereseaza prezentul.si cum sa trec mai usor peste momentul asta, sa fiu vesela, sa am chef de iesit in oras. cum pot sa ma distrez, cand de fiecare data cand ma simt ok, si parca imi trece starea asta, incepe sa ma caute, sa nu cumva sa puna altu' mana pe mine...Acum chiar nu simt nevoia sa ma impac cu el, peste cativa ani poate o sa am o alta gandire.desi la cum ma stiu.cand o sa imi treaca starea asta...trecuta o sa fie! Va multumesc pentru raspunsuri :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta nu o numesc eu neaparat iubire!
ori te vrea, ori nu te vrea! La ce folos sa faci o pauza dupa 2 ani? Sau ai putea sa incerci si tu putin sa scoti monotonia din relatia voasta, si faceti lucruri mai noi! poate asa merge!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea? Daca el vrea sa se bucure de viata, bucura'te si tu!
Daca o sa vrea sa se intoarca la tine si tu nu vrei, ii spui ca el a vrut ca lucrurile sa ia intorsatura asta. Incearca sa scoti tot ce e mai bun dintr'o situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sta 2 ani si nu se mai intoarce? ce faci?laughing

| kally_5953 a răspuns:

Fetelor nu stiu ce sa mai cred despre baietii astia, trebuie sa ii invingem nu trebuie sa le aratam ca ne doare unele lucruri trebuie sa fim tari si sa trecem.mult succes draga mea ai grije de tine