| anonim_4396 a întrebat:

Trec printr-o perioada foarte dificila din viata mea. Am o relatie de jumate de an, o iubesc enorm, as face orice pentru ea, suntem cei mai buni prieteni, vorbim orice, ne completam unul pe celalalt si ea simte la fel ce simt eu pentru ea, insa, a intervenit o problema foarte grava. In viata ei, a "reaparut" prima ei iubire, primul ei prieten, dupa cativa ani. Ea nu vroia sa mai aiba vreo tangenta cu el si a decis sa se intalneasca sa-i explice sa o lase in pace. Insa de atunci, au reaparut sentimentele ei pentru el. Mi-a recunoscut acest moment, am simtit un gol imens in suflet, am luat o pauza a relatiei dupa care am inceput sa vorbim din nou si sa ne impacam. Am iertat-o si s-a intamplat la fel si a 2-a oara. Nu stiu ce sa mai fac. Si eu sunt distrus si ea, daca m-as desparte de ea, nu mi-e bine, nu pot trai fara ea si ea nu-mi poate garanta ca-l uita pe acest individ si nu vrea sa ma faca sa sufar. Problema e ca eu cu individul ne stim din vedere, nu vreau sa am tangente cu el. Este posibil sa iubesti 2 persoane in acelasi timp? Ce e de facut in cazul meu si in cazul ei? E constienta ca ea cu mine poate avea o relatie de durata si suntem mai compatibili insa se simte atrasa de fostul si o determina sa faca fapte grave si pacatoase!

6 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Daca vrei sa o mai ai, nu renunta nici o secunda la ea si nu te mai gandi la despartire.
Fi alaturi de ea tot timpul. Ea poate se va certa iar rau cu fostul si atunci trebuie sa intervi tu, sa ii fi alaturi... asa ea va vedea ca de fapt tu o iubesti si va ramane cu tine.

| DeeaMarry a răspuns:

Gandeste-te ca daca te iubea cu adevarat nici nu se mai uita la fostul. Nu are rost sa suferi pentru o persoana ce nu te iubeste. Las-o sa mearga cu fostul si sa isi vada de viata ei. Asta e, nu intotdeauna lucrurile iasa asa cum ne-am dori. Degeaba stam si ne plangem de mila, pentru ca nu o sa rezolvam absolut nimic.
Capul sus si ochii pe alta fata! Stii cum se spune: "cui pe cui se scoate".

| SakonSIUkon a răspuns:

Daca ne complicam atata pentru o fata inutila e grav pe buune iubestel pe Dumnezeu prima data.

| mada1820 a răspuns:

Da este posibil, in aceiasi situatie m-am aflat si eu mai demult, incearca sa-i explici ca este mai bine sa ramana cu tine, ii trebuie o perioada in care sa decida cu cine v-a ramane, momentan este in dubii.Te inteleg prin ce treci dar daca tine la tine va ramane tot cu tine.

| Burlica a răspuns:

Frate eu zic sa te desparti de ea.Mai bine suferi acum mai putin decat sa o iei in barba a 3-a oara si sa te simti ca un rahat.Am avut si eu cam aceeasi problema.Eram cu ea si mi-am dat seama ca are pe altcineva si in momentul acela am rupt relatia...nu mai era cu gandul deloc la...noi.Am suferit dar asta e.Si in fond o sa vina la tine in genunchi apoi daca o vei respinge barbateste acum.Gandeste-te doar, cum sa fi cu ea si ea sa fie cu gandu` la altu chiar daca nu e cu ala.Decat ceva de mantuiala mai bine ceva trainic.Treci peste toate si spune-i STOP!

| Numecomun a răspuns:

Spune-i ca daca relatia cu fostul ei prieten nu a tinut atunci cand voi nu va cunosteati, acum de ce ar mai tine? de ce ar strica relatia voastra doar pentru o alta incercare cu fostul care desigur va duce la despartirea lor