| gamze a întrebat:

Am o nelamurire, sper ca o sa puteti sa ma ajutati cu o parere. Cu toate ca m-am despartit de fostul si relatia s-a terminat urat am decis sa trec peste si sa incerc sa comunic cu altii sa incerc sa imi vad de ale mele si am intalnit un baiat tatar deci acum nu o sa ma mai ascund. Inca nu ne-am vazut doar vorbim si nu stiu imi da impresia ca face misto un pic de mine dar nu inteleg de ce m-a pus sa vorbesc cu mama lui adica deja stiu ai lui despre mine si in plus a vorbit si cu mama. Ai nostri sunt cam incantati ca vorbim ca na suntem amandoi musulmani, dar problema mea este ca el nu este din acelasi oras si in plus invata in Bucuresti distanta o fie o problema pentru ca nu mai am incredere nici mine d apoi in altii. El tot insista sa fim impreuna imi vorbeste frumos dar imi e frica sa nu fie ceva trecator sau ceva doar ca isi atinga un scop. nu stiu cum sa ma mai comport. Eu il tot tin de vreo 2 saptamani adica am evitat intalnirea si nu stiu cum sa procedez sa imi dau seama daca chiar vrea ceva serios sau ceva de-o vara?

Răspuns Câştigător
| Astaeparereamea a răspuns:

Buna, eu stiam ca la musulmani exista respect cand e vorba de asa ceva, trebuie sa te intalnesti cu el si sa-i explici ce anume iti doresti tu, aminteste-i ca faceti parte dintr-o etnie in care legea casatoriei este foarte sfanta. Datorita relatiei esuate ai devenita asa de neincrezatoare, discuta cu mama ta ca sa ia legatura cu parintii lui si sa le puna in vedere ceea ce iti doresti tu, succes!

| gamze explică (pentru Astaeparereamea):

Buna. Intr-adevar exista respect,dar sa o implic pe mama nu sunt de acord. Adica nu ar avea de ce sa vorbeasca ea cu ai lui. Este o problema care trebuie lamurita de noi. Si asta sigur se va intampla dupa ce ma voi vedea cu el caci eu din cauza asta sunt nehotarata. Presimt poate fizic nu e exact genul meu. eu chiar daca sunt tataroaica nu prea am avut atractii spre musulmani si de aia incerc sa ma axez pe asta pentru ca stiu ca ai mei nu vor fi de acord cu romani sau de alta religie. El zice ca ma intelege in legatura cu ultima mea relatie, dar cu toate ca si eu inconstient tind sa grabesc lucrurile sa le simt exact cum le simteam atunci cu fostul. Tot nu prea as vrea! ca i-as da o impresie de o fata ''usuratica'' sau usor influentabila. In legatura cu casatoria, e mult pana acolo. E la fel ca la voi, romanii. El deja a inceput sa imi spuna sa vin sa ii cunosc pe ai lui viseaza departe si nu prea imi vine sa cred, pentru ca mi se pare prea devreme. Nu stiu cum sa ma comport sincer... imi e putin teama ca poate din cauza nesigurantei as putea pierde pe cineva '' bun '' care m-ar respecta si multe altele, dar sunt sanse sa ma si insel

| Astaeparereamea a răspuns (pentru gamze):

Stiu ca exista sanse sa te inseli dar daca nu incerci nu ai de unde sti ce isi doreste persoana respectiva, intalneste-te cu el, nu doar o data, incearca si intrii in sufletul lui, sa cunosti pe cei din anturajul sau, chiar si pe parintii lui. Nici unul dintr noi nu o sa gasim ceea ce ne dorim daca nu riscam putin, citind raspunsul tau mi-am dat seama ca nu sti chiar asa de naiva, iar usuratica nu are de ce sa te creada daca tu nu ai permiti unele chestii. Nu te mai grabi si nu mai avea asa de mare incredere in cineva, a avea necesita timp mult pentru a cunoaste persoana respectiva, te inteleg ca iti doresti pe cineva langa tine dar, acum, fi cu mai multa bagare de seama ca "cine se frige prima data... a doua oara sufla si in iaurt" İyi şanslar!

4 răspunsuri:
| Klandestin a răspuns:

Mai bine nu, mai sunt si "alti"

| gamze explică (pentru Klandestin):

Din cauza distantei? Sau de ce? fi mai explicit