| adelante a întrebat:

nici nu stiu daca as putea sa primesc un raspuns bun dar merita sa incerclaughing, acum vreo 8 ani am cunoscut o fata si ne-am indragostit dar ea avea prieten in armata si am tinut totusi sa ne intalnim timp de un an dupa ce a terminat armata prietenu ei i-am zis sa decida si a decis ma ales pe mine, dar din niste prostii din partea mea gen gelozii alea alea s-a despartit de mine si s-a intors la fostul dupa care a ramas gravida si s-a maritat cu el, si eu la randu meu am cunoscut pe cineva si mam insurat dar vreau sa zic ca nu am rupt complet legatura mai vorbeam foarte rar pe messenger inca ne gandeam unul la celalalt, in urma cu cateva luni a inceput sa ma caute pe messenger, am uitat sa mentionez ea este in alta tara si eu eram in alta tara si am inceput sa vorbim mai mult pe zi ce trece la telefon si pe internet, si ne-am decis sa ne vedem in iarna acasa pe ascuns, zis si facut ne-am intalnit si intalnirea noastra a mers mai mult poate decat trebuia dar sentimentele pentru ea sau reaprins si nu stiu ce sa fac sau ce sa cred pentru ca acum eu am ramas acasa si ea a plecat si am cam insistat pe treaba cu ce vom face pe viitor, si ea mi-a zis ca ar trebui sa incercam sa fim fericiti alaturi de cei de langa noi, si sa o lasam poate putin mai usor ca nu stie nici ea ce mai simte! nu stiu daca am pus intrebarea unde trebuie dar as vrea sa aud niste pareri stiu ca este gresit fata de persoanele de langa noi dar asta este viata

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai nu numai ca e gresit fata de persoanele de langa voi, si ea mai are si un copil. dar voi deja v-ati consumat relatia si n-a mai mers. Ce va face sau ce te face pe tine sa crezi ca va merge acum, pentru ca tu esti cel care insista mai mult. Daca nu va merge si din nou va veti desparti, si veti ramane si fara cei pe care ii aveti acum? Trebuie sa mai asculti si mintea, nu doar inima. Nici nu sunteti in alte relatii simple, sunteti casatoriti, ambii. Eu cred in soarta si ca ce e al tau e pus deoparte, si poate ca D-zeu va intalneste iar drumurile. dar intr-un fel tu si insisti. De ce nu lasi lucrurile sa mearga de la sine. Uite, ea a decis sa ramana acolo unde e, tu ar trebui sa faci la fel si sa nu mai iei legatura cu ea o perioada si sa vezi ce se intampla. Daca chiar nu puteti sta unul fara celalat atunci poate e scris sa fiti impreuna. Dar nu trebuie sa mai fortezi lucrurile.

| adelante explică (pentru IsabelaIssa):

Imi place raspunsul tau babyisabela si da si eu cred ca d-zeu face ce face si ne intalneste drumurile si m-am gandit si eu mult la treaba asta si sa numai iau legatura cu ea dar daca nu vorbesc cu ea o zii devin agitat si nu am stare dar am sa incerc sa iti urmez sfatul mai ales ca vine de la o femeie! Multumesc Frumos

| IsabelaIssa a răspuns (pentru adelante):

Cunosc sentimentul asta de agitatie dar trebuie sa te abtii. Las-o pe ea sa se framante mai mult, sa simta si ea acelasi lucru.ma bucur ca te-am ajutat si daca iti e de folos raspunsul meu. E usor sa critici daca nu esti pus in situatie.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru adelante):

Nu zic ca ai facut bine ca ti-ai inselat sotia, ca am omis sa spun asta, sau ca e bine sa mai continui cu fosta si sa iti minti sotia. Daca tu crezi ca sotia nu e aleasa ta atunci trebuie sa inchei cu ea ca e totusi o fiinta ce te iubeste si te-a vazut ca pe barbatul perfect cu care a vrut sa ramana o viata. Multi spun de copil, la asta ea ar trebui sa se gandeasca pentru ca e al ei. Ce sa mai zic...final fericit pentru toata lumea ar fi sa o uiti si ea pe tine si sa ramaneti asa cum sunteti acum, daca nu va avea multa lume de suferit, si nici voi 2 nu aveti garantia ca veti ramane impreuna fericiti. Stai si judeca si calculeaza tot cu mare grija.

| adelante explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc mult pentru sfat babyisabela, in privinta celorlalti este usor sa judecati un om daca nu sunt in pielea lui daca vroiam sa ma judece cineva i spuneam la nevasta-mea si incheiam laughing

19 răspunsuri:
| johnyboy a răspuns:

Nu e clar ca a vrut si ea o aventura? si tu te aprinzi ca paiul de chibrit. cum sa-si lase familia pentru tine? faci baietii de rusine ma adelante...ce draq?! in loc sa fie invers!?

| relian a răspuns:

Daca ea a spus asta atunci e clara nu are ce sa mearga intre voi.Probabil dar mai mult ca sigur ea credea ca va intilni tipul de acum 8 ani, sentimentele alea fata de tine si cind a fost sa va revedeti treaba na mai stat chiar asa.Cu alte cuvintea cel putin din partea ei ea la una se astepta si alta a gasit.Mai direct nu te mai place, asta cu siguranta, ori nu te mai place ca pe vremuri.ASa ca nu reaprinde nimic ca nu prea ai ce asa de unul singur.Plus de asta va despart distantele si nu stiu tu o sa fii cel care va suferi.Tu de ce te-ai insurat cu cea cu care esti? Asa sa te afli in treaba sau cum? Trebuia sa stai singur si cind aparea o femeie ce iti placea te casatoreai si gata.Ce ai facut tu se numeste magarie daca stii cei aia.La fel este valabil si pentru ea.Nu te gindesti daca nevastata te inseala cum te-ai simti? Frate te-ai insurat atunci stai cu cea cu care esti. Daca nu iti mai place de ea ok divortati si fiecare poate sa faca ce vrea dupa.Ce barbat de incredere mai poti fi tu? Naspa.

| Vix999 a răspuns:

Mi se pare fascinant ca esti atat de imatur si ca inca decid hormonii pentru tine.
O sa-mi spui ca gresesc, stiu.happy
Hai sa-ti explic... daca ar fi sa ajungi la concluzia ca trebuie sa iti lasi partenera, ar trebui sa petreci mult timp inainte cu fata asta. GEN... timp real, nu discutii pe net si la telefon.
Au trecut 8 ani. V-ati schimbat amandoi.Esti sigur ca o poti suporta zi de zi in casa. Esti sigur ca poti creste impreuna cu ea acel copil. Esti sigur ca vrei sa infrunti 2 persoane care vor fi cu siguranta foarte suparate : partenera ta si partenerul ei.
Unde veti sta? Care se muta, unde? Cine renunta la absolut tot si cine nu?
Ea oricum nu prea are ganduri de divort din cate a spus. Poate din comoditate, poate din dragoste fata de sot...e irelevant. Ideea e ca dupa ce ca ai de luptat cu actuala partenera ...mai ai de luptat si cu fata asta sa o convingi sa vrea sa fie cu tine.
Mi se pare fantastic cat de usor poti sa-ti bagi picioarele (stim amandoi ca nu picioarele am vrut sa spun) in actuala ta partenera, doar pentru o himera. Pentru o persoana pe care nu o cunosti si nu o iubesti. Pentru ca NU o iubesti. Iubesti ideea, iubesti imaginea ei de atunci...
Eu zis ca ar cam fi vremea sa te maturizezi.
Si inca ceva, e clar ca tu in relatia actuala nu ai ce sa cauti. Iesi din ea, dar nu iesi pentru fata asta...iesi pentru ca nu e ceea ce vrei tu.

| adelante explică (pentru Vix999):

Vix999 daca nu eram sigur si nu o cunosteam nu mai incercam stai linistit si cred ca da sunt in stare sa cresc un copil, a avut 2 barbati in toata viata ei sotu ei si eu si cand ne-am intalnit a fost ca si cum nu am fost despartiti niciodata happy si sunt destul de matur

| Vix999 a răspuns (pentru adelante):

Nu o cunosti. O cunosteai acum 8 ani...acum nu o mai cunosti. Si cu cat te incapatanezi mai mult, cu atat e mai rau pentru toata lumea implicata.
O sa dai pe toata lumea peste cap, o sa fii cu ea si o sa-ti dai seama ca nu e deloc cum credeai tu ca o sa fie.
Dar e dreptul tau sa incerci.
Daca tu consideri ca merita sa creezi haos, creaza-l. Ca sa nu stai dupa sa te gandesti toata viata la ea ca la ceva dumnezeiesc laughing
Mie mi se pare o prostie majora ce ai tu in cap dar e treaba voastra.
Ea oricum se pare ca e ceva mai matura decat tine si intelege ca o aventura e doar atat : o aventura. Tu mai ai pana sa ajungi acolo.
Iti doresc sincer sa nu fie in van tot ce vrei tu sa faci.
Nu vad relevanta a cati barbati a avut in viata...

| PassingBY a răspuns:

Nu ştiu exact cum să te ajut. Dar cred că e foarte important pentru fiecare om ca el să fie mulţumit şi fericit şi mai ales împăcat. dacă ţie iti este bine alături de familia de acum, gândeşte-te dacă merită să laşi deoparte asta pentru ceva ce nu ştii cum va fi. Pune foarte bine în balanţă avantajele şi dezavantajele. Întradevăr, asta este viaţa şi trebuie să alegem din ea ceea ce ne face fericiţi pe noi ca oameni.

| SyndicateX a răspuns:

Tu esti un prost ea e o curva, pentru ca va inselati parteneri.Nu trebuia sa te insori cu acea persoana daca nu o iubesti.

| Auroree a răspuns:

De ce ai intemeiat o familie daca ai macar un gand sa o lasi. exact asa a facut tatal meu si a plecat. (nu mai vorbesc despre partea asta a trecutului meu) din propria mea experienta ce ai tu cu ea este doar o mica aventura. nu iti parasi familia straight face

| adelante explică (pentru Auroree):

Auroree pentru ca nu am crezut ca mai am vreo sansa happy si pentru ca nu am tinut la nici o femeie cum am tinut si sunt sigur ca inca mai tin la ea

| Auroree a răspuns (pentru adelante):

Gandeste-te daca ea chiar tine la tine nu se hotara de cand la parasit pe amicu soldat. sa isi intemeieze o familie cu tine?
eu ti-am spus am un sentiment profund cand aud cazuri din astea pentru ca stiu cum este dar ti-ai facut deja o familie deci nu cred ca in sufletul tau ti-ai lasa nevasta pentru cineva care te-a parasit odata. te inteleg a fost una dintre marile tale prime iubiri dar gandeste-te bine la ce ai de facut, nu cred ca vrei sa strici viitorul ambelor familii numai tu poti decide. hope you make the right chose happy

| Retardatus9000 a răspuns:

Culcate cu ea

| dolphin a răspuns:

Mai bine o lasi daca ie insurata are si copil poate daca va inpacati distrugeti soarta acelui copil mai bine iti vezi de drumul tau ie cel mai bine.

| Auroree a răspuns (pentru dolphin):

Exact asta incerc sa ii spun isi vor bate joc de saracul copil sad

| Suzii a răspuns:

Părerea mea este că ideea ei de a încerca să fiți fericiți cu partenerii actuali e foarte bună. Gândește-te la ea ca la o pasiune ce s-a reaprins și e trecătoare. Din experiență zic că e a fost îngropat e mai bine să rămână așa. Oamenii se schimbă și la fel și sentimentele. Poate o iubești pe cea de atunci? Și ea nu mai e cea de atunci Plus că ea mai are și un copil...aici se complică treaba. Adică ai putea să o primești înapoi cu tot cu copilul ei?

| Corineeel a răspuns:

Uh, ai putea totusi sa te gandesti ca e doar o pasiune, poate fericirea ta e langa persoana care a trecut cu tine prin bine si prin rau, persoana pe care tu ai ales-o sa iti fie alaturi toata viata. Persoanele se schimba, strainatatea ii schimba cel mai mult, asa ca daca te intorci la pasiunea ta de acum 8 ani, e cel mai probabil sa nu mai fie ce a fost, sa realizezi ca s-a schimbat, si intr-un final, vei ramane singur si dezamagit. Sper ca te-am ajutat.