| NowForYou000 a întrebat:

Am o neliniște, nu stiu de ce nu ma pot calma. Am avut contacte sexuale in octombrie. Da, menstruatia mi-a venit pe 9 noiembrie si a tinut pana pe 15 (mi-a venit la 23 zile, normal trebuia sa vina pe 17). De data asta menstruatia a fost abundenta si prelungită (a fost prima oara cand s-a întâmplat). Si vad ca nu a venit pana acum. Intrebarea mea este : daca am avut menstruatie care m-a tinut 6 zile si a fost intr-o cantitate mare, nu inseamna ca am ramas, nu? O sa-mi vina luna asta, nu?
P.S. acum cateva zile m-au durut sanii, dar de cand am ciclu nu m-su durut niciodată, aveam doar crampe. Deci, imi va veni luna asta, nu?

Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Corpul nostru este extraordinar prin modul in care ne arata anumite modificari, si capacitatea lui de a ne surprinde mereu. Menstruatia abundenta este normala in randul unor femei si nu trebuie sa ridice suspiciune, durerile de sani, de spate, de cap sunt de asemenea simptome care insotesc perioada menstruala. Daca pana acum nu ai mai trait aceste simptome, nu trebuie neaparat sa iti faci griji, poate corpul tau se schimba si asta e modificarea. Insa daca consideri cu adevarat ca ceva nu e in regula si durerile sunt prea mari sau sangerarea are o culoare diferita, si o consistenta diferita, mai bije ceri sfatul unui specialist pentru ca asta ar putea ascunde niste probleme de sanatate. Insarcinata nu se pune problema sa fii, deoarece menstruatia e absenta in cazul unei sarcini, e posibil doar sa iti fi dereglat putin ciclul menstrual. Asteapta sa vezi daca luna asta va veni, daca nu urmatorul pas e testul de sarcina ca sa poti sa stai linistita si sa nu iti faci griji. happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un teste de sarcina la 21 de zile dupa ultima partida sexuaal, ca sa stii sigur daca esti ori nu gravida.
Cat despre ghicit daca esti sau nu gravida, ma indoiesc ca poate ghicii cineva.

| Rhea44 a răspuns:

Da asa ar trebui. Si nu ai cum sa ramai gravida daca ti-a venit ciclul asa ca nu iti face grij