| NowForYou000 a întrebat:

Ce este dereglare hormonala? Nu aveam un ciclu regulat, iar in noiembrie mi-a venit menstruatia mai devreme (la 23 de zile) si m-a tinut 6 zile. De obicei ma tinea prea putin... 2 zile. A mai fost si abundenta si prelungita. Si vad ca pana azi nu mi-a venit. E o dereglare hormonala? Iar de la aceasta dereglare, imi mai vine luna asta menstruatia? Acum cateva zile m-au durut sanii (simptomul asta nu l-am mai avut nicioadata). Asta imi da mari batai de cap. Sarcina e imposibil sa fie, nu? Daca am avut menstra de 6 zile si a fost abundenta, nu am cum sa fi ramas, nu? Nu ma pot linisti, de accea va intreb. In noiembrie mi-a venit pe 9. Imi va veni luna asta, nu?

Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Daca te-ai protejat si apoi ti-a venit menstruatia si a fost de consistenta celei normale, desi mai abundenta, sansele sa fii insarcinata sunt aproape nule. Sfatul meu e ca daca problemele cu menstruatia persista sa consulti un medic, ginecolog sau endocrinolog pentru ca daca ai o dereglare hormonala asta poate influenta mai multe organe nu doar ovarele sau uterul. Eu zic sa observi o perioada daca menstruatia e diferita decat celalalte, si daca in continuare consideri ca exista o problema sau problema actuala persista si creste in intensitate, mai bine sa iti faci un control. Sarcina din punctul meu de vedere e aproape imposibila, dar daca te macina tare gandul acesta poti sa iti faci un test, dar cel mai probabil va fi negativ si va fi o pierdere de timp si bani.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai facut sex neprotejat, ai toate sansele sa fii insarcinata.
Cum ai ciclul neregulat, singura metoda sa aflii daca esti insarcinata, ramane testul de sarcina.
Un test corect de sarcina se poate face numai DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| GeneviveJ a răspuns:

Dereglarea hormonala inseamna ca estrogenii si gonadotropinele tale ( hormoni care intervin in fecundare menstruatie so dezvoltarea caracterelor sexuale ) au o valoare aberanta fata de cea normala. Daca ai dereglare hormonala iti poate spune medicul doar dupa niste analize tintite pe problema aceasta. Faptul ca ciclul este neregulat da, este un semn al cantitatii de hormoni in limite anormale, insa conteaza in ce conditii a aparut, pentru ca daca esti la pubertate inca si nu ai un ciclu regulat pentru ca organismului tau e in crestere, asta nu inseamna neaparat ceva rau. Insa daca simti ca nu e ok din mai multe puncte de vedere ai putea ridica problema asta cu un medic. Daca nu ai intretinut relatii sexuale neprotejate si tu consideri ca nu exista vreun risc nu cred ca ai de ce sa te gandesti la o sarcina happy

| NowForYou000 explică (pentru GeneviveJ):

Am avut contacte protejate, problema e ca nu am verificat prezervativul. Daca mi-a venit menstra intr-o cantitate mare, nu exista sarcina, nu?

| GeneviveJ a răspuns (pentru NowForYou000):

Daca te-ai protejat si apoi ti-a venit menstruatia si a fost de consistenta celei normale, desi mai abundenta, sansele sa fii insarcinata sunt aproape nule. Sfatul meu e ca daca problemele cu menstruatia persista sa consulti un medic, ginecolog sau endocrinolog pentru ca daca ai o dereglare hormonala asta poate influenta mai multe organe nu doar ovarele sau uterul. Eu zic sa observi o perioada daca menstruatia e diferita decat celalalte, si daca in continuare consideri ca exista o problema sau problema actuala persista si creste in intensitate, mai bine sa iti faci un control. Sarcina din punctul meu de vedere e aproape imposibila, dar daca te macina tare gandul acesta poti sa iti faci un test, dar cel mai probabil va fi negativ si va fi o pierdere de timp si bani.