| marinaa9 a întrebat:

Am o poveste lunga si complicata, sper sa aveti rabdare sa o cititi caci nu stiu nici eu ce sa mai fac.
Am cunoscut un baiat cu 5 ani mai mare acum o luna..totul bine si frumos.i-am spus ca il plac si ieseam cu el si imi spunea diferite chestii: sa merg la el,sa nu stiu ce, sa nu stiu ce iar eu refuzam de fiecare data.dupa cateva zile imi spune ca totul a fost un test ca sa vada cum reactionez si daca o sa cedez. apoi imi spune ca el are o relatie de 3 ani cu o fata pe care parintii lui nu o accepta, in care nu prea mai are incredere caci l-a inselat..si imi psune apoi ca pe mine chiar ma place si ca incepe sa tina la mine dar nu poate sa renunte la ea caci totusi este o relatie de lunga durata.i-am propus sa ramanem doar prieteni insa el nu a vrut. avem acum o relatie de 1 luna jumatate dar nu stiu daca sa renunt sau nu la ea caci el este in continuare cu acea fata si urasc la culme chestia asta..ma simt o a doua varianta caci la un moment dat va trebui sa faca o alegere,iar acea alegere va fi ea caci o iubeste mult mai mult(asta cred eu) caci prietena sa ii trimitea mesaje in care ii spunea "observ ca nu ma mai iubesti".el in toamne pleaca la facultate, la medicina..eu o sa raman cu buza umflata deoarece chiar tin la el si este o persoana minunata.
Sa renunt la aceasta relatie cu chiu cu vai chiar daca tin la el sau sa o continui si observ pe parcurs cum decurg lucrurile? Nici eu nu stiu ce sa mai fac..de 2-3 saptamani numai la asta ma gandesc, plang cate 1 ora-2 pe zi.

19 răspunsuri:
| PanaDeIdei a răspuns:

Offf. parerea mea este ca isi bate joc de amandoua! Daca o iubea pe ea, nu simtea nevoia sa fie si cu o alta fata, respectiv tu. Dar daca totusi s-a indragostit de tine, asa cum pretinde, ar fi renuntat la relatia cu cealalta fata.

Tu faci cum crezi, eu in locul tau m-as retrage. are balta peste! Si avand in vedere ca este cu 5 ani mai mare ca tine... are experienta, stie cum sa fraiereasca fetele! sad

Succes, si tine minte, are balta peste! Nu ramane blocata la acesta. te pup!

| neutrino a răspuns:

Nu renunta, caci tu deja il iubesti si caci altul ca el nu gasesti. Fa-l fericit macar pana in toamna, caci meriti si tu, dar si el.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Renunta. Aceasta relatie nu este potrivita si nici nu a venit in momentul potrivit.

De ce vrei sa te chinui atata?

Plangi cateva ore pe zi, doar din cauza ta. Cauta odata alt tip si rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunță. Vă joacă pe amândouă. Și vă joacă bine. Cei ce-ți vor spune să nu renuți sunt cei ce încă visează la iubiri din telenovele. Renunță. Îți pierzi timpul. Dacă întradevăr ținea la tine, o lăsa pe ea și nu venea cu penibila scuză că "e o relație de lungă durată". Alții dau divorț după 7 ani de căsătorie. Și ți-a băgat vrăjeala aia cum că nu mai are încredere în ea pentru că l-a înșelat. Dar el ce face acum? O înșeală pe ea cu tine. Ești planul B. Profită de voi două. Nu fii jucăria lui. Ai demnitate, fii hotărâtă, respectă-te pentru că sunt sigur că meriți asta. Preia controlul vieții tale. Meriți pe cineva care să fie doar al tău, nu să te ducă de nas.

| marinaa9 explică (pentru anonim_4396):

As renunta in momentul asta, crede-ma dar tin la el cum n-am mai tinut la nimeni.I-am spus si lui ca ma simt ca o a doua varianta si mi-a spus ca nu am de ce..Nici el nu stie ce alegere sa faca..sa ramana cu ea sau cu mine..pe ea nu o accepta deloc parintii lui si nu mai are incredere in ea si nu stie daca eu o sa raman cu el si nu o sa il insel, insa i-am explicat ca inselatul este o chestiune copilareasca si atat timp ca tin la el nu-mi pot bate joc de el si sa-l mint sau sa-l insel

| anonim_4396 a răspuns (pentru marinaa9):

Uite, ții la el și suferi pentru că el vă joacă pe amândouă. Dacă renuți la el, vei suferi acolo câteva zile până vei găsi pe altcineva mai bun, care te va considera planul A, după cum sunt sigur că meriți. Pare puțin greu la început dar te rog să mă crezi că ce îți zic eu acum e cea mai bună soluție. Fii tare te rog mult.

| marinaa9 explică (pentru anonim_4396):

Poate am omis acest aspect..si cealalta fata stie de mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru marinaa9):

Păi vezi? Ea știe de tine, tu știi de ea, iar el știe că ambele știți una de cealaltă și că nici una nu-l veți părăsi și vă tot spune la amândouă că se va rezolva, deci vă joacă pe amândouă exact cum vrea el. Când e sătul de una, merge la cealaltă. Nu-i juca jocul ticălosului. Nu te înjosi așa. Încerc să te ajut aici.

| marinaa9 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sa renunt la aceasta relatie", daca tu crezi ca asta e relatie ai probleme mari cu capul. bine ca plangi ca restul desteptelor numai dupa idioti, bine va face ca voi ii alegeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita, numarul doi, lucrurile se vor aseza de la sine. El isi mai bate joc, tu mai bazai aiurea, prietena lui il mai insala, viata isi urmeaza cursul. Kant a zis "Nu te plange ca ai fost strivit, daca te-ai transformat in vierme.". Tu, numarul doi, te-ai transformat in vierme. A fost decizia ta sa te implici in aceasta relatie. Toata suferinta pe care o simti se datoreaza propriilor greseli. Asa ca nu meriti nici macar o vorba buna. Ramai cu mucii la nas si asteapta in continuare ca printul tau in armura stralucitoare sa-si mai bata joc de tine.

Intr-o alta ordine de idei, o luna nici nu poate fi considerata "o relatie". Asa ca voi pune bazaiala ta pe seama altor factori, cum ar fi sanatatea psihica.

| PeFuga a răspuns:

Asa cum ti s-a spus deja, dupa 2 luni nu poti spune ca e cine stie ce relatie si ca e iubire intre voi. Baiatul isi stie interesul. Pe aialalta a "pedepsit-o" inseland-o cu tine (si aia e fraiera ca inca accepta sa stea cu el), iar pe tine te tine de amanta si tu stai si "suferi". Da, e posibil sa se desparta de aia, dar mai mult ca sigur o sa ti-o urci in cap pe actuala lui prietena oficiala si nu o sa ai viata linistita.
Cel mai intelept ar fi sa iti vezi de viata ta, iar daca or sa se desparta ei singurei si tu nu iti gasesti pe altcineva intre timp, sa vezi atunci daca merge sau nu o relatie cu el.

| TeckTonik997 a răspuns:

Daca are 2 este o persoana foarte minunata sa stii... tu te auzi? Daca ar fi o persoana minunata ar proceda altfel.

| bbu2eugen a răspuns:

Supune l la un test o sapt 2 si vezi cum reactioneaza. M ai bine l ai parasi decat sa suferi mai tarziu si sa fie prea dureros

| lorena15 a răspuns:

Paraseste-l sa vada ca nu esti proasta lui, poate dupa ce o sa il parasesti va veni la tinewinking

| Zuzabaaa a răspuns:

Eu ca fata in locul tau nu as accepta sa fiu a 2 a varianta i-as zice sa se hotarasca daca o alege pe ea nu te pierde caci balta are peste daca te alege pe tine sa fiti fericiti happy :* :*

| laviniabeluska11 a răspuns:

Tot ce pot spune este ca il iubesti. Daca totul va merge ca pe roate, il vei face sa uite de fosta lui iubita.

Eu cred ca nu iubete pe niciuna dintre voi. Umbla cu tine, cu ea, poate si cu altele, va trateaza ca pe niste simple variante. Iti place sa fi pusa pe al 2lea plan? Sfatul meu e sa il parasesti, sau daca nu poti face asta fiindca deja te-ai atasat foarte mult de el, pune-l sa aleaga : ori tu, ori ea. Nu merita sa plangi zi de zi doar pentru simplul fapt ca ii place lui sa traga la mai multe porti. Totusi, ai si tu o demnitate nu? Sunt alti baieti care te-ar pune pe primul plan, de ce sa fi a2a varianta a cuiva? Succes.

| marinaa9 explică (pentru Unknown19):

Cel putin mie imi arata ca tine la mine..sau asa cred. daca nu o iubea pe tipa respectiva o lasa de cand l-a inselat (uraste sa fie mintit) caci tocmai el i-a aratat ca persoana cu care il insela isi batea de fapt joc de ea.