| Kidooooo a întrebat:

Am o problema..Acum o luna am avut un contact sexual la care prezervativul s-a rupt, dar tot ce a putut intra a fost doar lichidul prespermatic pentru ca si-a dat drumul afara.La 24 de ore am luat pastila Escapelle. Dupa 4 zile mi-a venit acea sangerare care m-a tinut 4-5 zile, iar dupa un timp mi-a venit din nou o alta sangerare care ma tine inclusiv pana acum..De 3 saptamani am scurgeri de sange..Nu sunt abundente dar totusi sunt. Testul de sarcina l-am facut la 2 sapt dupa pastila si a iesit negativ. Nu stiu ce sa fac sau sa cred. Mi-e frica sa ma duc la ginecolog pentru ca ar putea afla mama si mi-e si frica..help

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Manifestarea cu totul anormala a menstruatiei se datoreaza efectelor adverse provocate de hormonii din pastila contraceptiva folosita.Nu este deloc normala o sangerare atat de indelungata si din acest motiv ar fi foarte indicata o vizita cat mai urgenta pentru o consultatie ginecologica absolut necesara. Rezultatul testului efectuat dupa trecerea a doar 2 saptamani din momentul administrarii pastilei contraceptive NU se poate considera corecta/valida deci a fost facut inutil. Deoarece ai varsta de peste 16 ani te poti prezenta la consultatia/examinarea ginecologica fara a fi insotita de parinti. Multa sanatate.