| anonim_4396 a întrebat:

Deci am avut contact sexual protejat dar prezervativul s-a spart si de frica sa nu raman insarcinata am luat o pastila escapelle si dupa fix o saptamana mi-a venit o sangerare nu abundenta timp de trei zile, eu cred ca e ciclul dar nu prea ar avea cum luna trecuta mi-a venit pe 14 si luna asta pe 3 paana pe 5 iulie mi-a curs un pic de sange si acum nu stiu ce sa fac

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea care de regula se produce dupa trecerea a 4-7 zile dela data folosirii pastilei contraceptive Escapelle, reprezinta un efect advers provocat de aparare a organismului si ca atare acea sangerare slaba cantitativ si cu aspect cu totul diferit fata de sangele menstrual NU reprezinta menstruatia. In functie de ziua in care a fost folosita pastila Escapelle numarata fata deprima zi de menstruatie, efectele adverse vor fi complet diferite, Daca pastila a fost luata inainte de momentul ovulatiei efectele for fi mult mai intense fata de cele care apar in cazul in care pastila a fost folosita dupa data de producere a ovulatiei. Insa in oricare situatie dereglarea hormonala poate fi de la slaba la foarte puternica si pornirea menstruatiei adevarate s-ar pute produce intr-o zi apropiata de cea la care ar fi urmat sa inceapa, dar s-ar putea ca pornirea menstruatiei sa fie intarziata/amanata uneori chiar si mai multe saptamani. Te invit sa citesti si raspunsul transmis in acest caz : https://www.tpu.ro/......fi-ramas/. Nu ai nimic de facut decat sa astepti sa vezi ce se ma intampla fiindca din cate separe reiese ca ai procedat in mod IRESPONSABIL si vei avea parte de "dureri de cap" multe si neplacute. Multa sanatate!

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

E normal.Pe prospectul pastilei scrie clar ca pot aparea sangerari.Nu ai nimic grav și nici însărcinată nu ești, în contextul în care ai luat pastila în mai puțin de 72 de ore.

https://www.tpu.ro/......-cheaguri/

| corbulalbrosu a răspuns (pentru dfsugiopdfiudygh):

Acea sangerarare este complet ANORMALA fiindca intotdeauuna reprezinta o reactie adversa a organismului aflat in suferinta si sub agresiunea unor hormoni sintetici dintr-o "bomba hormonala" extrem de nociva si daunatoare organismului. Ar trebui sa inghiti si tu o astfel de pastila pentru a-ti da seama daca ti se va produce sau nu ceva mai mult sau mai putin ...grav. Si doar pe urma sa-ti dai cu parerea si presupusul. laughing