| yone20 a întrebat:

Problema mea este ca in urma cu cateva saptamani am avut un contact sexual neprotejat, dupa cateva zile am avut menstruatie (aceasta mi-a venit mai repede cu 10 zile si a tinut mai mult ca de obicei manifestandu-se in ultimele zile sub forma unor scurgeri de sange mai putin abundente). Dupa 2 saptamani mi-am facut un test de sarcina si acesta a iesit negativ, acum mi-a intarzaiat menstruatia. Nu stiu ce sa mai cred, sa fiu insarcinata sau nu?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Având în vedere şi prima ta întrebare ( pusă anterior ), precum şi faptul că ţi-a venit, TOTUŞI, o menstruaţie după acel contact neprotejat - coroborate cu faptul că ai făcut şi un test de sarcină - NU cred că e posibil să fi însărcinată ( în urma acelui contact, dacă de atunci nu au mai fost şi altele )!

Cel mai probabil, această dereglare a ciclului se datorează unor schimbări hormonale şi faptului că timp de 2 ani nu ai avut contacte sexuale.

Totuşi, pentru a clarifica nişte aspecte şi pentru un calcul apropiat de realitate, ar trebui să ştiu datele ciclului tău menstrual pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace, pentru a vedea dacă au mai fost "tulburări"/întârzieri ale acestuia ), apoi ar fi important să ştim ce vârstă ai şi la ce vârstă ai avut prima menstruaţie!

De asemenea, este important de ştiut la cât timp de la acel contact sexual NEPROTEJAT ai făcut testul de sarcină, şi dacă l-ai făcut din PRIMA urină de dimineaţa?

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, faci 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat. Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ foloseşti ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda aceasta, "coitul înrerupt" ( adică scoaterea penisului din vagin, în momentul ejaculării ), se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă ai menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :

„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet.

„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

Dacă testul de sarcină NU l-ai făcut la cel puţin 3 săptămâni de la acel contact, sau dacă nu l-ai făcut din PRIMA urină de dimineaţa – atunci este NECONCLUDENT ( nu trebuie luat în calcul ) şi TREBUIE repetat!

Dacă vrei, te rog să-mi trimiţi ( prin mesaj privat, din secţiunea Mesaje, ori de pe profilul meu ) datele ciclului tău pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace ), pentru a calcula perioadele şi data la care trebuia să-ţi vină ciclul – să facem acel „calendar"! Asta pentru siguranţă, 2 păreri sunt mai bune decât una!

În funcţie de ceea ce obţinem, mai vedem ce să faci în continuare!

Aştept mesajul privat cu TOATE datele cerute, apoi dau un răspuns mai CONCRET! Până atunci NU pot EXCLUDE nici o posibilitate...

Sau, dacă nu, poţi face şi tu acel calcul cu respectarea STRICTĂ a indicaţiilor date pe saitul menţionat ( vezi linkul mai sus )!

Cam asta ar fi … deocamdată!

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu ești însărcinată, poți sta fără griji.
Prezența menstruației și rezultatul negativ al testului înlătură orice dubiu.
Mare grijă data viitoare, protejează-te, căci ulciorul nu merge de multe ori la apă!
Baftă!

| adelolyta a răspuns:

Buna, in privinta sarcini ar trebui sa stay linistita fiindca daca ti-a venit menstruatia dupa contactul sexual nu ai cum sa fi insarcinata dar eu zic sa dai o fuga pana la medic sa vezi ce este cu menstruatia ta. pup :* sper ca te-am ajutat

| Westie a răspuns:

E normal. Ti-a venit atunci si de acum iti vine in functie de ultima menstruatie. Doar e o dereglare. Stai linistita.