| antonia0909 a întrebat:

Am o problema... Ajutat-ma! Am sanii atat de mici,cred ca nicio fata nu ii are cum sunt ai mei.pot sa zic ca nu am deloc,foarte foarte foarte putin crescuti. Cred ca din cauza asta nu am incredere in mine,nu ma pot desfasura, nu ma pot exprima liber. Mereu daca am vreo bluza si ma aplec in mintea mea este faptul ca mi se vad sanii foarte mici. Mi-e rusine.De decolteu nici nu mai zic ca nu este cazul. Cum sa ma multumesc cum sunt,sa am incredere in mine? Ca de crescut stiu ca nu mai cresc, poate doar atunci cand voi avea bebe. Am 20 de ani acum. Sunt cu prietenul meu de aproape 7 luni de zile si nu mi-a vazut sanii. Si-a dat seama ca sunt complexata si niciodata nu a deschis subiectul asta. Cand suntem impreuna eu stau in maieu ori tricou, bineinteles cu un sutien care are un mic burete.Nu ma schimb in fata lui pentru ca imi e rusine. Uneori nu pot fi libera nici cand facem dragoste, stau numai cu gandul aici. Daca as fi dezbracata as parea tare tare slaba. El spune ca ma vede foarte bine, ca ii plac. In ultima vreme am slabit..eu sunt foarte dezamagita de mine. Din aceasta cauza cred ca nu ma pot exprima,nu am prieteni cum as vrea,nu ma simt bine nici in haine. Daca imi cumpar ceva nou imediat ma plictisesc. Va rog sa imi dati niste sfaturi sa imi ridice moralul sau sa ma faca sa ma multumesc cum sunt, sa am incredere in mine, sa fiu puternica. Nu stiu de ce sunt atat de slaba psihic..ma demoralizeaza si ma face sa dau inapoi in orice lucru fac.

27 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te si fa un control la endocrinologie, si eventual la nutritionist, care sa iti spuna ce si cat sa mananci, ca sa mai pui 5 kg pe tine, si atunci se vort mai mari si ei putin! Success! Oricum, iti spun din experienta, sanii mici si mijlocii sunt mult mai sensibili la atins, mangaiat si sarutat! El trebuie sa tina la tine cu adevarat, pentru Omul care esti in totalitatea lui, nu doar pentru aia sau ailalta! Asta, evident, daca e matur si de caracter!

| antonia0909 explică (pentru PsihoSex):

Da,pana acum nu l-a deranjat pentru ca nu mi-a zis, mi-a zis ca ii place tot la mine. Am facut control si la endicronologie, si la ginecologie...si mi-au zis sa am rabdare ca or sa creasca..si nimic! Nu pot manca mai mult, mananc f putin si ma satur..nu stiu de ce.

| PsihoSex a răspuns (pentru PsihoSex):

Daca ai fost deja la medici, inseamna ca, deocamdata, asta este! Oricum, nu trebuie sa disperi, ci sa apreciezi ca el te place si asa, si, sa nu te miri daca, la un moment dat, vei observa ca au inceput sa creasca! ( eu, la 18 ani am avut o prietena cu sanii mari, ca lumea, iar dupa niste ani, si duap ce a nascut, i s-au tot micsorat, de acum e aproape plat pieptul!) Viata e plina de surprize! s-ar putea ca si la tine, in curand, sa fie invers decat la ea! Fii tare si spera!

Englezii au o vorba: "Always expect the unexpected!".

| xFaith a răspuns:

Buna Antonia happy Vreau sa spun ca nu esti singura. Am 18 ani si am sanii micuti blushing Sa stii ca si eu sunt la fel de complexata, nici eu nu port decolteuri sau tricouri mai largi.
Cand merg in oras sau la liceu port sutien putin putin mai mare. [ crede`ma ca in trecut am fost batjocorita de multe multe fete. pe tema sanilor oh go on ]
Cand sunt cu iubitul [ sunt de 4 luni cu el ] vin la intalnire fara sutien big grin i-am spus la inceput de problema asta. si el nu a avut nici o problema, mi-a spus ca ma iubeste pentru ceea ce sunt, nu pentru sani/fund sau altceva. si relatia mea merge de minune happy
La inceput am avut retineri, deoarece am crezut ca ma va parasii doar pentru ca am sanii mici straight face dar nu a fost asa big grin.
Sa`ati spun ceva? Fosta lui prietena care a stat cu ea 1 an si 7 luni avea sanii marii :o. Dar degeaba a avut sanii mari, degeaba a avut fund. ca nu a insemnat nimic tongue
Conteaza sufletul si frumusetea happy Parerea mea.
Nu ai dc sa iti faci griji in privinta asta, daca prietenul tau te accepta asa e super bine happy si pana la urma cine te place te place asa cum esti tu

| antonia0909 explică (pentru xFaith):

Da, la asta ma gandesc si eu, ca cine te place te place asa cum esti. Numai ca nu sunt complexata doar din cauza prietenului meu. Ci si pentru faptul ca nu pot purta anumite haine, ma simt slaba in felul asta, ma cam demoralizeaza.Probabil daca iesi fara sutien tu nu ii ai atat de mici. Eu da. E ca si cum nu as avea. Nu am fost batjocorita pentru ca nu am sani. Am sutiene care ascunde acest lucru. Ma bucur pentru tine si pentru relatia ta. O sa incerc sa vorbesc. Am vazut ca nu il deranjeaza asa mult pentru ca el imi spune ca ii place tot la mine. A vazut ca ma feresc de el si de aceea nu deschide subiectul..ca sa nu ma simt eu prost

| xFaith a răspuns (pentru antonia0909):

Sa stii ca nici eu nu pot purta anumite haine happy eu una nu pot purta rochii cu decolteu sau tricouri sau bluze straight face pentru ca eu chiar ii am mici.
Nu stiu ce inaltime si greutate ai tu. eu la 18 am 1.60 si 45 de kg blushing da da. sunt slaba dar sa stii ca sunt si alte fete care ar vrea sa fie mai slabe happy unele tin regim sau cura de slabrire sau chiar se infometeaza pentru a slabi. si nu este usor.
Si sa stii ca nu totul se rezuma la sani happy

| Rebecca009 a răspuns:

Totusi nu inteleg. De ce esti ingrijorata? Ca si-ar dori iubitul tau sa ai sanii mai mari, ca nu te place indeajuns de mult, sau ca s-ar putea sa te paraseasca pentru o tipa putin mai "dotata"?

| antonia0909 explică (pentru Rebecca009):

Ma gandesc ca atunci cand m-ar vedea dezbracata complet, sa nu se uite altfel la mine. Plus ca eu sunt complexata nu numai din cauza asta. SI din cauza hainelor, la mare cand merg..etc etc. Pentru mine chiar e o problema, nu ma simt bine in pielea mea sad. Prietenul meu mi-a zis de cateva ori sa facem baie impreuna si am gasit fel si fel de motive. Nu a mai incercat dupa ce a vazut ca nu vreau..si-a dat seama dc l-am refuzat. Ma simt nefeminina.Din cate am observat, pe prietenul meu nu il deranjeaza, deocamdata. Ii plac celelalte lucruri la mine si de aceea...asa banuiesc. Poate va ganditi ca am ceva sanisori.dar va zic eu, sunt foarte minusculi, mi-e si rusine sa ies pe strada fara sutien. Ma si incomodeaza cand dorm la prietenul meu pentru ca stau cu sutienul pe mine.

| SMarius a răspuns:

Vai,deci ai langa tine o persoana care te iubeste enorm! iubitu ala a tau te iubeste asa cum esti, si te iubeste mult! asta ar trebui sa te incurajeze suficient cat sa nu te mai simti jenat cat esti cu el...chiar din contra, ar trebui sa te simti in largul tau cu el!

acum, ca o idee:el n-a deschis subiectul cu "mica" ta problema(scuzebig grin), ce ar fi sa-l deschizi tu? intr-un moment bun, sa il intrebi ce parere are, si sa discuti despre ceea ce te deranjeaza! incurajarile lui or sa fie mult mai puternice decat ce ti-ar putea scrie cineva aici!
Bafta!

| antonia0909 explică (pentru SMarius):

Da. Tot ma tin sa discut cu el. Cand ma schimb... observa ca ma feresc si se face ca se duce la baie sa ma lase sa ma schimb linistita. Daca ma aplec si am impresia ca mi se vad sanii, nu ma face sa ma simt prost. Vreau sa deschid acest subiect dar mi - e tare rusine. Acum ca vine vara o sa mergem la mare, la piscina si nu stiu cum sa fac. Am slabit in ultima vreme si ma vad tare naspa sad

| Anna17789 a răspuns (pentru antonia0909):

Aceiasi problema o am si eu, dar m, am obisnuit pentru ca prietenul meu mi, s dpud ca ii plac asa cm sunt a zis ca sunt potriviti, incerca sa faci flotari 2 zile 10 dimineata 10 seara inainte sa faci nani, maseazati sanii cu o crema hidratanta nu e neaparata nevoie sa folosesti vre, o crema maseazati macar 5 min sanii dimineata vei vedea ca sunt mai tari si vei observa diferenta, trebuie sa faci insa pauza cu flotarile si masajele 2 zile faci 3 nu.* incercaaaa

| SMarius a răspuns:

Ce face mass media si prostiile astea de emisiuni care scot in evidenta fete proaste ca gardu,dar cu ditamai silicoanele si toate alea...da,o fi aratand ele bine, dar nu stiu cati dintre baieti si-ar dori relatii serioase cu una plina de plastic!
Nu conteaza cat de mare ai sanii si fundu, asa cum spuneti si voi, fetele serioase, ca nu conteaza lungimea penisului...Conteaza ca persoana de langa tine sa te inteleaga si sa existe acea chimie,acea atractie reciproca!
Antonia draga,incerca sa fi mai increzatoare in tine,si cum ti-am zis, sa te bazezi pe omul ala care te iubeste atat de mult, nu pentru sani si sex, ci pentru ca esti tu si el, si va iubiti!happy

| antonia0909 explică (pentru SMarius):

Da,el prin lucrurl asta mi-a demonstrat ca ii place de mine ca un tot, asa cum sunt, nu pentru sani. Dar poate isi imagineaza ca ii am mai mari. Insa nu sunt asa. Ma gandesc ca mi se vor mai dezvolta cand voi avea un baby :X. Nu stiu daca as putea sta vreodata libera in fata lui, la dus sau cand ma imbrac. Trebuie sa incep usor usor pana ma obisnuiesc. Acum imi e tare greu sa fiu asa indrazneata

| athos01 a răspuns:

Incearca tinctura de marar si pastile de marar stiu pe cineva care a avut rezultate cu asa ceva bineinteles in timp, daca vrei sa mai vb da add la mrns_adrian

| tpufpe a răspuns:

Nu pot sa-ti las msj..lasa-mi u un msj cu id tau daca vrei sa vd..snt in aceeasi situatie k tine, exact la felwinking..ast id ca sa putem vb :*

| xFaith a răspuns (pentru tpufpe):

Oare esti in aceeasi situatie ca si mine blushing? Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. si Antonia thinking

| Axys a răspuns:

Te dezvolti mai greu si eu a 20 de ani si m-am dezvortat cu greu de la varsta de 18 ani jumate happy. vezi tu pe parcurs

multumeste-te si asa ca sunt altele care se chinuie cu sani ca le au mari mai bine e asa daca vrei sa-ti arati forele puneti un sutien cu pusap mai mare happy parerea mea. zic ca nu ar trebui sa te ingrijorezi in privinta asta

| ParadiseCaroline a răspuns:

Nu ai prietenii pe care ii vrei din cauza sanilor?! In viata nu sanii ar trebui sa te conduca si sa iti dea incredere! Sunt oameni care nu s-au nascut cu " norocul" tau, orbi, malformati, cu un handicap..etc.Gandeste-te ca baiatul respectiv nu vrea o frustrata si la un moment dat se va plictisi.Nu vreau sa fiu rautacioasa dar viata nu inseamna numai aspect fizic(dupa parerea mea persoanele care sunt obsedate de micile defecte mi se par superficiale). Prinde incredere in tine pentru ca daca continui asa vei intra intr-o depresie groaznica. Daca tu nu iti ridici moralul atunci cine?

| antonia0909 explică (pentru ParadiseCaroline):

Nu...eu am o problema cu increderea in sine. Acum depinde de fiecare om, ce il demoralizeaza si ce nu! Conteaza f mult sa te simti bine in pielea ta, sa ai o stare de bine. Da, asa e. SI eu ma gandesc ca sunt oameni care chiar ar putea sa fie tristi.dar acum depinde si de ei, de felul lor de a fi..trec mai usor peste. El nu vede ca sunt frustrata, ca de obicei zambesc...vede ca ma feresc sa stau in sutien sau dezbracata complet. Pana acum nu am deschis subiectul,, sani". Nu vreau sa intru in depresie..asta incerc sa evit. Am o problema cu comunicarea in grup..cred ca sunt mai timida. Fizic..am multe defecte, dar sanii e o problema pentru mine. Restul defectelor incerc sa le iau ca pe cv normal..nu le bag in seama

| ParadiseCaroline a răspuns (pentru antonia0909):

Cel mai indicat e sa porti o discutie deschisa cu el pentru ca mai mult ca sigir el si-a dat seama si sunt convinsa ca a incercat sa te faca sa te placi asa cum esti.Nimeni nu este perfect! Daca chiar nu poti trece peste acest defect poti strange bani pentru implant de silicoane.Succes.

| antonia0909 explică (pentru ParadiseCaroline):

Da. O sa incerc sa discut cu el. Multumesc pentru sfaturi.

| Vreoproblema a răspuns:

Voi radeti de ea dar dc ati fi in locul ei nu ar mai fi ceva de ras.Referitor la intrebare, cauta pe google pastile pentru cresterea sanilor. Sper ca te am ajutat

| ReviewLand a răspuns:

Scapa de acest complex utilizand crema Big Bust! Vezi aici detalii si tot ce trebuie sa stii despre ea! http://reviewland.ro/big-bust-crema-pret-pareri-forum/

| Angela_Emilia_1999 a răspuns (pentru ReviewLand):

Nu funcționează crema bigbust! Sau cel puțin în cazul meu. Am folosit-o o luna jumătate și nici un rezultat happy

| Kinstown a răspuns:

Prietenele mele de la tara mananca destul de mult porumb si le au destul de atragatoare, dar daca ai zis ca nu vrei sa te ingrasi...alceva nu am

| AnculinaIngeras a răspuns:

Si eu am avut aceasta problema cu decolteul, eram foarte complexata, dar sti de ce nu o mai am? Pt ca m-am ooperaat big grin.Dr.Silvia Stanculescu m-a operat si e un om de incredere, nu am avut deloc probleme dupa operatie sa stii.Pe clinica-metamorphosis(punct)ro am mai gasit fel si fel de info!

| antonia0909 explică:

Da,nu vreau sa ma laud, la fata sunt draguta, prietenului meu ii place fundul meu.ii plac si picioarele. EL nu vrea sa ma ingras desi se vede ca am mai slabit. De sanii mei nu spune nimic. Dar sunt asa complexata pentruc a sunt mult prea mici sad