| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep, dar eu am sanii cam marisori, in prezent am 14 ani, 1, 64 si 54 de kilograme, dar sunt totusi complexata de marimea lor cam mare. Cred ca e din cauza ca nu prea suport sa port sutien, ma simt mai lejer fara el, in general il port vara, dar matusa mi-a spus ca din cauza asta mi-au crescut. Ii puteti compara cu doua mere mai mari, oricum cat sa nu incapa in mainele cuiva. Ceea ce ma deranjeaza mai tare e ca unii ma jicnesc in privinta lor, asta ma face sa nu imi placa ca sunt fata, mi-as dori sa am sanii mai mici, nici unele haine nu imi vin din cauza. Voi ce credeti? am vreun motiv sa ma mandrasc cu ei? De felul meu, sunt mai dezvoltata, asa imi spun cei din casa, dar mie nu mi se pare, ma consider destul de normala la varsta mea, mereu ma compar cu altele care arata mai grase ca mine, unii imi zic ca mananc mult, cu toate ca eu de multe ori aproape daca iau o singura masa pe zi, iar alte dati mananc ca nesatula (poate e de vina mancarea ca e prea buna laughing). Dorm putin de obicei. Din ce cauza am sanii asa mari? E un defect? mie asa mi se pare. Va rog, nu vreau raspunsuri date la nimereala si in bataie de joc. Ajutati-ma, va rog! Fundita! Am vreum motiv sa fiu mandra de ei? Adica, nu sunt exagerat de mari, dar totusi... eu...
Ja ne!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ReiVaN a răspuns:

Normal ca nu intelegi.
Stai linistita, nu ai nimc. doar cresti, nu cred ca are de ce sa te sperie asta.

41 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Din cauza ca esti prea dezvoltata pentru varsta ta ai sanii mai mari si ar trebui sa te mandresti cu asta

| Minks a răspuns:

Stai sa mai cresti si o sa inceapa sa-ti placa. Nu o sa mai fie un complex, o sa ai un avantaj. happy

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru Minks):

Mda... nu imi plac deloc. mai ales daca mai indruga si altii la greu minciuni...

| WeLoveToParty a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Da.dar sunt si altii care care zic adevarul si cum ziceau cei de mai sus, femeile care au sani sunt mai admirate, deci..eu l-as considera un avantaj

| Minks a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Am inteles. Nu iti plac acum, dar o sa cresti si o sa vezi de ce e un avantaj sa ai sanii mai mari decat media.

| ReiVaN a răspuns:

Lauda-te in alta parte
si eu ma simt frustrat ca am un pulrau de 25 de cm si ma suna lumea sa joc in filme prono.

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru ReiVaN):

Ho! nici nu m-am laudat. am pus si eu o intrebare ca vroiam sa ma informez. nu stii sa citesti? am scris fara raspunsuri in bataie de joc.

| ReiVaN a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Tu prin intrebarea asta iti bati joc.
uau am tate, sa zic la toata lumea :-J

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru ReiVaN):

Daca esti rau, mai lasa-ma in pace. Eu am postat-o deoarece am crezut ca e o problema la mine, dar cei care nu au cap, mai da-le Doamne minte in cap, ca si asa e mare cat bostanul! Omul pune o intrebare serioasa, iar alti care ei se plictisesc cu adevarat, dau raspunsuri ca sa se afle in treaba.

| ReiVaN a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Atunci frizezi schizophrenia sa crezi ca-i o problema cand te dezvolti.

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru ReiVaN):

Ha?

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru ReiVaN):

Abia acum dai si tu un raspuns mai omenos!

| ReiVaN a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Ma rog.

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru ReiVaN):

Ca semn ca te-am iertat, iti dau fundita, doar daca vrei!winking

| ReiVaN a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Cum vrei.

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru ReiVaN):

Mi-a placut primul tau raspuns. laughing chiar te suna lumea? laughing

| ReiVaN a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Eh, nici chiar asa happy si nici nu mi-as dori big grin

| ReiVaN a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Normal ca nu intelegi.
Stai linistita, nu ai nimc. doar cresti, nu cred ca are de ce sa te sperie asta.

| powergirl a răspuns:

Gravity un copil la 14 ani nu are nevoie de nici o operatie pentru ca ea e inca in crestere si dezvoltare. si eu am avut sani mari din totdeauna si nu m-am plnas niciodata de durere de spate coloana sau mai stiu eu, nu are de ce sa nu te mandresti cu ei si pe cum zici tu nu sunt chiar asa de mari exagerat ma refer, nu e defect e o mandrie acum in ziua de azi cate isi fac sanii mari cu silicoane, cat despre parerea barbatilor este impartita asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

| Azµre a răspuns:

Așa te-ai dezvoltat tu, fiecare organism se dezvoltă în felul său.

| mixxjim a răspuns:

N-are nicio legatura marimea sanilor cu purtatul sutienului. Daca nu porti sutien eventual ti se lasa, dar in nici intr-un caz nu-ti cresc. Nu-ti dai seama ca daca ar fi asa ar umbla toate femeile numai cu pepeni de gat? laughing Ce s-ar mai bucura cele care nu prea au sani si-i vor mai mari sa le creasca doar pentru ca nu poarta sutien... Asta este o chestie determinata genetic, deci daca mama, sau vreuna din bunici au sanii mai mari inseamna ca si tu ai gena respectiva si asta e. Daca nu cumva ai postat intrebarea doar ca sa te gadilam la orgoliu spunandu-ti cat esti de buna ca ai sanii mari, gandeste-te ca de fapt important este sa fii sanatoasa, tu si familia ta, ca aveti casa si tot ce va trebuie si nu-ti mai face griji din orice nimic. Numai bine!

| ValentinBogdan a răspuns:

Te uiti la televizor vreodata? Toate cele care apar la televizor vor sa isi puna silicoane si tu crezi ca ai o problema?
Dar totusi uite un raspuns :
Daca pentru barbati sanii foarte mari sunt un deliciu, pentru posesoarele lor, sunt un adevarat calvar. Hipertrofia mamara antreneaza o serie de probleme si neplaceri pentru femei, incepand cu durerile de spate si musculare, pana la deformarea coloanei vertebrale.

Uneori, in urma unei sarcini sau a unor dereglari hormonale, glanda mamara se dezvolta anormal. Pe langa neplacerile cauzate de acest lucru, se lasa si tesuturile. Astfel, sanii prea mari nu sunt nici macar estetici. Singura solutie la care poti recurge chirurgia.

Operatia de miscorare a sanilor sau mamoplastia de reductie are drept obiectiv inlaturarea excesului de glanda mamara, de piele si cel de grasime si ridicarea sfarcului si areolei, pentru o armonizare a bustului cu restul corpului.

Femeile care au trecut deja prin aceasta operatie se declara foarte multumite si sustin ca viata si starea lor de sanatate s-au imbunatatit considerabil.

Uite cand ar trebui sa iei in considerare o miscorare a sanilor:

- daca ai cupa D sau chiar mai mare
- daca ai dureri musculare, de spate, de gat sau de umeri
- daca iti gasesti cu greu o imbracaminte care sa te cuprinda
- daca sunt prea lasati si te incomodeaza

Nu-ti este recomandata daca:

- fumezi, intrucat tutunul creste riscurile aparitiei unor complicatii
- esti inca in crestere
- urmezi o cura de ingrasare sau slabire
- esti insarcinata si urmeaza sa nasti. Micsorarea sanilor poate sa afecteze abilitatea de a alapta, iar sarcina oricum vine cu niste modificari in marimea sanilor.

In ce consta operatia?

Exista mai multe modalitati prin care este efectuata operatia. De cele mai multe ori, chirurgul taie in jurul areolei (partea de piele mai inchisa la culoare din jurul sfarcului) si in zona de sub sani, pentru a reduce numarul cicatricelor. Chirurgul indeparteaza apoi tesuturile, grasimea si pielea in exces, sanii ramanand mai mici, mai usori si mai fermi.

Operatia poate de asemenea sa reduca marimea areolei si sa o mute mai sus. In cele mai multe cazuri, nervii si vasele lor de sange raman atasate de sfarcuri. Daca insa marimea sanilor este prea mare, acestea trebuie taiate, ceea ce duce la o sensibilitate mai scazuta a sfarcurilor dupa operatie.

Avand in vedere ca interventia dureaza 3 ore si necesita doar o zi de spitalizare, recuperarea post-operatorie nu ar trebui sa ridice multe probleme. Firele de ata sunt extrase dupa 10 zile insa trebuie sa stii ca rezultatele finale apar dupa aproximativ doua luni.

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru ValentinBogdan):

Glumesti? Am 14. Nu am tv. Nu fumez. Nu vreau operatii. Nu ma deranjeaza asa tare marimea. Vreau mai tare sa stiu de ce la mine sunt mai mari pe cand la altele altfel. Voi v-ati imaginat ca am sanii cat oala? Nu sunt insarcinata, logic.

| VIP3r a răspuns:

Unii oameni se dezvolta mai greu, altii mai repede, nu este nimic anormal in legatura cu tine, ai lucruri mult mai importante la care sa te gandesti decat la asta.
Incearca sa nu mai faci comparatii intre tine si altii, nu am fost facuti dupa acelasi tipar, ar fi... ciudat e putin spus ca sa aratam cu totii la fel, ca trasi la indigo laughing
Cei care te vorbesc de rau nu iti sunt prieteni, incearca sa-i ocolesti, mai bine putini si buni decat multi care sa astepte cate o ocazie sa te vorbeasca pe la spate.
Toate cele bune!

| andy95summer a răspuns:

Ai iubit?

| WeLoveToParty a răspuns (pentru andy95summer):

Serios?

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru andy95summer):

Nu am iubit. Si nici nu am avut vreodata. De obicei, sunt mai retrasa si de aia nu prea am cand sa ies cu prietenii.

| dishea a răspuns:

Nu femeie! Nu ai de ce sa te mandresti ca ai ugere, numai in cazul in care vrei sa fii mulsa!

| ReiVaN a răspuns (pentru dishea):

Haha! big grin

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru dishea):

Daca te-as fi vazut in fata, iti suceam ceea ce ai in pantaloni sau ceea ce ai in sutien, daca si tu esti muiere si ai ugere!

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru dishea):

Daca ai, atunci nu numai ca te mulg, te si duc la macelarit, te mananc arsa, cu gustul amar al tau de tampit, apoi te bag in sicriu si te arunc in Marea Neagra!

| dishea a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Ohh esti agresiva, imi placeesmug
Te tenteaza un blow job?

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru dishea):

Valeu! nici sa nu aud!

| MyGuardianAngel a răspuns (pentru dishea):

Abia acum am inteles ce ai urmarit inca de la inceput!

| dishea a răspuns (pentru MyGuardianAngel):

Ce dezamagiresad

| MyGuardianAngel a răspuns:

Oh, multumesc tuturor pentru raspunsurile incurajatoare si ajutatoare! Sper sa imi fie de folos! Am sa fiu mai multumita de mine alta data si in alte privinte!

| WeLoveToParty a răspuns:

Doar pentru ca ii ai mari nu e un motiv sa te batjocoreasca sau sa rada de tine, unele fete se dezvolta mai repede, altele nu.Nu trebuie sa-ti fie rusine de ceea ce esti, conteaza ca tu sa te simti bine.Si apoi..nu e treaba lor de ce ii ai asa mari.Da esti mai dezvoltata.Nu trebuie neaparat sa te mandresti cu ei.Eu unul, daca as fi in locul tau, nu le-as considera un defect.In fond, conteaza ca tu sa te simti bine sper ca te-am ajutat! happy

| NickRudolf a răspuns:

Nui chestia cum mananci, sau ce porti...ideea e ca asa te-a facut D-zeu, acum hai sa luam partea stintifica... laughing Poate sa fie de gena, si cred ca singura explicatie mai logica este urmatoarea: De la o generatiea la alta omu se dezvolta din ce in ce mai repede daca iau exemplul tau, acum 2-3 generatii fetele avea sanii cum iai explicat la varsta de 16-17, asta inseamna ca omu se dezvolta din ce in ce mai repede, iar asta e un dar sai ai mai mari, am auzit unele fete ca se plang ca ii au prea mici, ca se iau colegii de la tine din clasa de tine ca esti mai dezvoltata, inseamna ca sunt doar mitocani daca tie iti place unu lucru si te simti bine in pielea ta n-ar trebui sa asculti pe nimeni, ascultate doar pe tine bineinteles cu mici sugestii si indrumari in anumite cazuri. Sper ca am putut sa te ajut big grin

| Costy_3899 a răspuns:

Esti virgina, si asta conteaza, ca daca nu mai esti hormonii lucreaza mai intens sau ceva de genul asta. Mama e doctor si aproape mereu vorbeste despre asta, adica despre problemele medicale. Nu stiu daca e adevarat, dar cred ca asta e cauza, nu e neaparat sa fii dezvirginata ca sa ai exces de hormoni, probabil de asta ai sanii mari. Si trebuie sa ii bagi in seama pe asa zisii " rautaciosi '' sau "mistocari", si nu, nu este un motiv de mandrie, deoarece, cum am zis, probabil ai un exces de hormoni si din cate stiu de la mama e destul de grav. Sper ca ti-am zis bine!

| Glamglamorous a răspuns:

De ce sa nu ai un motiv sa te mandresti cu ei ...bineinteles ca ai ...aia care iti spun sunt clar invidiosi sutienul nu e o problema, daca te deranjeaza poarta o bustiera e destul de deranjator la ochi sa ai sanii mari si sa ti se vada neuniform prin bluzawinking

| polonik a răspuns:

Mandrestete cand te faci mai mare o sa te roage sai ierti pentru ce au spus (avand in vedere sani)

| loveoflv a răspuns:

Femeile cu sanii mari sunt mai admirate.