| Alitza a întrebat:

Am întreținut relați sexuale cu partenerul meu neprotejat. în aprilie am făcut test de sarcina Si a ieșit negativ.....trebuia sa îmi vină ciclul la sfârșitul lunii aprilie Si nu mi a venit, mi a venit pe 3 pana pe 6 Mai, am dureri seara în partea dreaptă ( am făcut apendicita ) ..este posibil sa fiu însărcinată? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibila o sarcina.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea menstruatiei s-a produs cu o intarziere de cateva zile datorita faptului ca aproape sigur, sau probabil ciclul tau menstrual inca nu este unul regulat care sa se produca ciclic, mereu dupa un acelasi numar constant de zile. Insa de regula menstruatia reprezinta garantia ca in ciclul menstrual anterior, nu s-a format o sarcina si endometrul in care ar fi urmat sa se implanteze sarcina degenereaza si devenind inutil este eliminat din organism prin menstruatie. Daca aceasta ultima menstruatie, a fost similara/la fel cu celelalte produse in ultima vreme, avand cam acelasi numar de zile, cantitate, culoare, flux zilnic de scurgere, etc. se poate afirma ca a fost vorba de o menstruatie normala si din acest motiv nu poate exista nici macar o sarcina ipotetica. Multa sanatate!

| Lola05 a răspuns:

Apendicele e în dreapta, corect, dar dacă ți se inflamează și faci apendicită, mai ai și alte simptome precum grețuri, vărsături, febră și dureri și trebuie să mergi de urgență la spital să fii operată. Dacă stai așa, pocnește și faci peritonită și operația e mai complicată iar riscurile mult mai mari. Poți chiar și să mori.
Dacă ai dubii privitoare la sarcină, mai fă un test din prima urină de dimineață, deși faptul că ți-a venit totuși ciclul pe 3-6 mai semnifică faptul că a fost doar o întârziere. Totuși mai fă un test pentru calmarea psihicului tău. Și mergi la un control ginecologic, dacă în continuare te doare în zona ovarelor, pentru că e posibil să ai o anexită și trebuie tratată.