| Emanuela23 a întrebat:

Buna seara TPU.
Am si eu o mica problema.CM trebuia sa imi vina pe 30, nu mi-a venit.Azi m-a durut burta si am crezut ca este cazul sa apara. Dupa am observat o usoara scurgere roz-maronie, ma dor sanii cand apas pe ei in special cand stau in picioare.
Este posibil sa fi ramas insarcinata?(Ultimul act neprotejat pe 14). Am facut acum cateva zile test si a iesit negativ.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Totul depinde de momentul in care a fost ciclul tau menstrual in data de 14 Iulie si anume daca era sau nu in asa numita perioada de fertilitate. Sarcina poate sa ia nastere NUMAI/DOAR in cazul in care sperma este ejaculata in vagin cu 3-4 zile inainte de momentul eliberarii ovulului din foliculul ovarian. Rezultatul testului efectuat poate fi luat in considerare si apreciat ca fiind in proportie de peste 98% valabil, valid si corect, numai daca au trecut minim 21 de zile de la data la care sperma a fost ejaculata in vagin. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ultimul act a fost neprotejat si a fost facut in data de 14, inseamna ca este posibil sa fii gravida, pentru ca 14 este taman in plina perioada fertila, chiar inainte cu 1 zi de ovulatie.
Faptul ca nu a iesit testul inca pozitiv, este pentru ca a fost facut prea devreme si oricum nu a fost facut corect si trebuie repetat la 7-10 zile de intarziere.
Daca nu-ti vine ciclul acum, fa testul de sarcina DUPA 7-8 august!

| HazelEyes77 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 de zile de la actul sexual neprotejat pentru un rezultat corect/valid. Tu l ai facut mai devreme asa ca repeta l peste cateva zile. Daca rezultatul e tot negativ si menstruatia intarzie mult mergi la medicul ginecolog pentru a afla cauza. Uneori mai intarzie si din cauza unei dereglari hormonale sau a traversarii unei perioade stresante.

| Necunoscut112 a răspuns:

Practic deja ti-a venit. In orele următoare o să se mărească cantitatea menstruaţiei.

| Emanuela23 explică (pentru Necunoscut112):

M-a durut foarte putin burta.
Daca imi venea, ma durea foarte tare si aveam crampe, durere de cap.(Asa a fost mereu)
De data asta a foat diferit, de aia am intrebat daca este vorba despre o posibila sarcina

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Emanuela23):

Nu contează că te-a durut burta mult sau puţin. De-a lungul vieţii poate să ţi de schimbe caracteristicile ciclului si ale menstruaţiei de nenumărate ori.