| alex495 a întrebat:

Am o problema cu penisul. M-am interesat pe internet si din cauza ca m-am masturbat o perioada lunga de timp acum psihic nu se mai intareste nici cu fata goala langa mine, dar sa se mai joace cu penisul meu. Creste putin, dar e cumva in semi erectie. Am spus ca psihic pentru ca daca ma masturbez n-am nicio problema, dar cu o fata nu merge. M-ati putea ajuta cu sfaturi ce sa fac? Am 22 de ani.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai trebuie sa raresti masturbarea, ca nu o poti lasa brusc, si incet sa inlocuiesti cu o fata, sa aiba rabdare, sa-ti revii treptat, nu merge din prima, te-ai obisnuit asa, aia este.
Daca e una care te place mult, o masturbezi pe clitoris si o rezolvi, ii faci oral, nu e problema, dar ea sa aiba rabdare pana tu te reobisnuiesti cu ea treptat si se va intari. Stand in preajma unei femei, iti revii, te masturbeaza ea, te obisnuiesti pe femeie.
De exemplu destui barbati mai in varsta ziceau ca incalzeau femeia frecand-o pe clitoris si se termina tare, de unele nici nu mai vroiau ca ei sa o bage, dar ii lasa ca sa se termine si ei. O incalzeau ca sa termine si ea repede ca si el cand o baga, ca altfel el termina repede si aia nici nu se incingea.

Sau raresti si opresti si fara gagica, si dupa o perioada de abstinenta poate merge la femei, merge si asa. Asta daca poti si nu te ia pofta, ca la varsta ta e normal sa te ia, ma ia si pe mine de 1-2 ori pe zi clar. Ca daca te ia pofta si te rezolvi (ca oricum nu poti sta asa), atunci doar varianta de mai sus e solutia.

| alex495 explică (pentru Mosotti):

Pai asta e treaba. Ca are rabdare, dar nu stiu cata are cu mine. Pur si simplu e in semi erectie, creste putin dar nu se intareste. Si chestia cea mai ciudata e ca atunci cand imi vine in cap amintirea ei cand mi o freca se scoala cand sunt singur

| Mosotti a răspuns (pentru alex495):

Pai tu te-ai masturbat 1 an sau cat o fi, si vrei sa treaca repede? De cand esti cu ea? Si nu poti sa o satisfaci si cum ti-am zis? Ca daca ea e multumita e okey. Deci tot singur te exciti, te-ai obisnuit fara femeie tu. Sau ai prins cumva repulsie fata de femei fara sa te prinzi?

| alex495 explică (pentru Mosotti):

Nu, si mie imi place sa o masturbez, dar si ea asteapta berbecul care la mine e jeleu.

| Mosotti a răspuns (pentru alex495):

Atunci aia e, pai daca se termina cand o masturbezi ce sa mai astepte? Ptr ce?

38 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este! Masturbarea excesiva duce la grave probleme de erectie si afecteaza viata sexuala.

| sierra1 a răspuns:

Un psiholog /sexolog ar fi indicat să te vadă

| alex495 explică (pentru sierra1):

Si ala cu ce ma ajuta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Fără sex, fără masturbare o perioadă lungă de timp îți revi.

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Cam cat timp? De manuela m-am lasat de o luna. Mi se scoala intruna in timpul zilei, imi vin in cap diferite,, filme " cu iubita mea, se intareste calumea, dar in pat cu ea nu mai. adica am semi erectie, creste putin dar tot jeleu e?

| sierra1 a răspuns (pentru alex495):

Incearcă-l, ăla e specialistul nu noi, bieți absolventi de gimnaziu

| Mosotti a răspuns (pentru alex495):

Pai te ajuta sa-ti ia multi bani degeaba si sa te fraiereasca, nu are ce sa-ti faca, am zis clar in celalalt mesaj ce e de facut. Nu e nevoie sa-ti zica ala ce trebuie sa stii si tu de fapt. E ca si cum cineva mananca doar dulciuri si se obisnuieste asa, ce ii trebuie psiholog sa stie ca trebuie sa le rareasca si treptat sa introduca si mancare, si lent elimina dulciurile si apoi e bine.
Tu ai ajuns asa ca nu ai mai avut gagica, era si logic ca trebuia sa te rezolvi cumva, nu e nimic patologic, psihologic sau alte tampenii.

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Ce sa-i faca ala? Sa-i la 150 lei pe 50 minute ca sa ii zica ce? I-am zis eu gratis. E f clar cum se rezolva. Ala o sa-l ia ca de ce nu a mai avut gagica, ca de ce s-a ajuns aici, incepe sa-l tina la lugu lugu luni de zile sa-i ia banii.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

" I-am zis eu gratis. E f clar cum se rezolva" - oooo, dom' doctor, dacă; tiam ce somități bântuie pe aici te recomandam

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Pai chiar daca nu am practivat, pe hartie sunt psiholog, asa ca..asta este, am facut asa secundar pe langa info, dar nu cred in asta. E o industrie de facut bani multi, mai ales psihanaliza care e mai scumpa, acolo ala nu zice mai nimic, pacientul vorbeste cam singur si nu se rezolva nimic, doar afla niste cauze si atat. Din pacate nu am facut medicina, ar fi trebuit.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

" pe hartie sunt psiholog" - eu zic să lăsăm omul potrivit la locul potrivit (fiecare pe craca lui)

"Din pacate nu am facut medicina" - niciodată nu e prea târziu

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Nu fac acum medicina, nu ma simt in stare pentru ca nu pot toci in halul ala, primii trei ani sunt criminali, adevarata meserie este la rezidentiat, aia 6 ani sunt mai nasoi. Pai na, cine a facut fac de psihologie s-ar numi psiholog, eu asa stiam. Eu i-am zis omului ce sa faca, si chiar si medici ar zice la fel, de fapt mie mi-a zis un psiholog de la LSM, policlinica aia de la Piata Resita, era in noiembrie 2000 cand deja aveam 8-9 ani de masturbare, si mi-a zis asa "la tine e cum ar fi venit o armata si a batatorit gradina grav de tot, nu poti afana solul repede, ai nev de una sa fi mult cu ea, si incet incet iti revii dar fara sa te mai masturbezi tu", deci acelasi lucru a zis si ala. Io am avut contact cu medici, psihologi, vazut multe cazuri, pot sa-mi dau o parere totusi. Si zic si cine e, este un psiholog pe care-l cheama Simi adica asa i se zicea de catre colegi in facultate, si era cam hipermetrop nu vedea bine de aproape, batea la masina greu, avea masina de scris sa-ti scrie raportul, nu stiu daca mai lucra, dar s-ar putea verifica ca asa zice daca l-am mai intreba din nou.
Aia este. Tu nu stiu ce contact ai avut cu mediul medical. O sa deschid si un topic despre cum ajuta sau nu ajuta psihoterapia, o sa zic acolo mai multe.

| alex495 explică (pentru Mosotti):

Tie dupa 8 9 ani de masturbat cat a durat pana ti ai revenit?

| Mosotti a răspuns (pentru alex495):

Eu nu mi-am revenit si nu am vrut neaparat asta, imi e mai comod asa decat sa ma incurc cu oricine doar pentru un sex. Eu la o adica voiam ceva mai serios. Daca pot sa-mi fac acasa clatite, nu are sens sa caut tot orasu o clatita decat daca chiar e deosebita si nu o pot face acasa.

| alex495 explică (pentru Mosotti):

De ex, nu se face tare cand o vezi goala?

| Mosotti a răspuns (pentru alex495):

Se face si nu se face, iar daca se face nu prea ma excit cand o bag, merge doar frecari de corp dar si acolo mai greu, si masturbare de catre ea dureaza mai mult decat la mine. Deci cam la fel, nu e nimic de mirare. Daca unui copil i se ia orice, ala la 20 ani crede ce totul i se cuvine, s-a obisnuit asa, dar invatul are si dezvat.
Corpu are tenta sa se adapteze la mediul ala, deci merge cu mana mea si daca e satisfacut asa nu prea mai stie ce sa faca cand schimbi brusc smecheria, trebuie iar sa se readapteze.

| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii este indicat sa pe prezinti la cabinetul unui psihoterapeut sexolog specializat pe probleme de disfunctii sexuale, pentru a fi consultat si la nevoie ori consiliat sau sa fii inclus intr-un program de terapie sexuala. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

De ce n-o pui pe ea sa te masturbeze? Sau te masturbezi in fata ei, sa te obisnuiesti cu ea.

| alex495 explică (pentru doctorandus):

Pai am pus o. Nu prea a avut efect. Ma simteam bine dar nu se intarea cum ma masturbez eu in fata unui clip. Ma jucam cu ea in acelasi timp si nimic. Cei drept imi mai punea degetul pe cap si ma jena, dar oricum tot nu reusea sa mi dau drumul

| doctorandus a răspuns:

@Ioneasca: Zbârci, la mine n-a dus. O fi el mai ghinionist.

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns:

Lasa-te de masturbare si totul va fi ok.

| alex495 explică (pentru Emilian65):

Cat va dura pana imi revin?

| Goete a răspuns:

De la masturbare sigur nu e. Altfel al meu ar trebui sa fie deja tocit de tot

| alex495 explică (pentru Goete):

Ba da. Se desinsibileaza penisul daca o faci la fel tot timpul si des cica.

| Goete a răspuns (pentru alex495):

Atunci ar trebui să fiu de mult impotent

| alex495 explică (pentru Goete):

Depinde cat de des te masturbezi. Eu o faceam si de 5 ori uneori din cauza stresului pe zi. Astea se aduna in timp.

| Goete a răspuns (pentru alex495):

Vorbești de parcă ar fi o fântână care a secat happy
Că din cauza stresului nu îți mai funcționează bine, sunt convins că poate fi un motiv

| alex495 explică (pentru Goete):

Pe net am gasit explicatia urm. Penisul nu mai este la fel de sensibil si de aia nu mai reactioneaza la asa multi stimuli externi

| Goete a răspuns (pentru alex495):

Eu pe net gasesc orice vrei, ca drogurile sunt sanatoase, ca suntem nemuritori. Oricewinking

| alex495 explică:

Cat va dura pana ma vindec tot intreb asta si nu rasp niciunu...

| Bariel a răspuns:

Nu ai auzit de Viagra?laughing)

| alex495 explică (pentru Bariel):

N are efect la mine. E psihologica treaba. Din creier nu pleaca" comanda

| WYG a răspuns:

Clar ai devenit gay -> trans is the way to go HF

| alex495 explică (pentru WYG):

Daca eram gay nu ma uitam la pornache hetero, nu mi se scula cand imi vine in cap imaginea gagica mii goala, nu mi se scula cand mi o imaginez capra, nu mi se scula cand ma masturbam fara pc si mi imaginam dif femei?