| Andreiu68 a întrebat:

Am o problema in dragoste! Acum 3 luni am cunoscut o fata la o cafenea. Ne-am schimbat Facebook si vorbeam odata la 2-3 zile pe meseenger, cateodata si pe camera. In astea 3luni ne-am vazut de 2 ori doar datorita virusului asta. Ee, acum problema este ca Maria, sa ii zicem, este mai indiferenta cu mine de o perioada, sunt pus pe locul 2. Sa incep asa,Maria vorbeste cu un prieten de al meu in fiecare zi (ei se stiau dar nu vorbea,nici nu stiu cum au inceput sa vorbeasca), eu cand ii dau mesaj Mariei, nu imi raspunde, lui amicu asta a meu ii raspunde repede. Acum 3 zile eram afara cu prietenul asta a meu si i-am dat mesaj Mariei ca un test sa vad daca raspunde si nu mi-a raspuns insa nici acum, insa amicului meu ii raspunde si vorbesc mult. Astazi eram afara cu prietenul meu si imi spune hai in fata blocului Mariei sa o luam si pe ea, am ramas asa uimit, am mers am luat-o am stat toti si inca niste baieti pe afara si dupa eu voiam sa plec acasa si i-am spus Mariei si peietenului meu hai sa te duc acasa cu masina ca e departe, insa prietenul meu a spus nu e nevoie ca noi mai stam pe afara si o duc eu pe Maria acasa si am plecat asa cu inima naspa.Eu o iubesc foarte mult pe fata asta, astea 3luni cat am vorbit m-am atasat mult de ea. Maria inca sufera din dragoste de la fostul ei iubit, in astea 3 luni am ajutat-o sa treaca peste,plangea cand vorbea cu mine,voia sa se sinucida la un moment dat,multe si multe si sa zic ca partial Maria se simte bine,numai eu stiu cat mi-am batut capul si vine asa prietenul asta a meu si pac. Asta e acum. Nici nu stiu ce sa mai fac eu, sa o las pe Maria trebuie, stiu sunt constient,dar nu pot stau ma gandesc la ea,o urmaresc pe messenger sa vad daca e online, o iubesc mult. Ma tot gandesc ca poate Maria si prietenul meu sunt impreuna dupa seara asta,ar fi ciudat, stiti cum e cand iubiti si na, nu mai zic.Ce sa fac si cum nu stiu? Sa o las asa balta deodata? Sa ii zic Mariei ceva de dulce? Nici cu prietenul asta nu pot sa ma cert, ne cunoastem de 8 ani si pentru o fata am jurat demult ca nu ma cert cu prietenii. E dureros sa ii vezi impreuna asa, poate asta o sa vad maine de la ei. Deci ce sa fac ca nu mai pot? Eu am 22 ani ani, Maria 20, amicul meu 25

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O doare undeva de tine, ce-i așa greu să-ți dai seama?

| anamaria82726 a răspuns:

Pana la urma nu poti forta dragostea. Stiu ca e frustranta situatia, multi dintre noi intelegem ce simti si am trecut prin chestii de genul cu prietenii super apropiati. Chiar daca tu si Maria vorbiti de mult mai mult timp decat vorbeste cu prietenul tau, pe el poate il simpatizeaza mai mult. Este decizia ei si nu a facut asta intentionat. Asa a simtit sa se apropie de el. Nu putem controla cand ne place de cineva. Eu zic ca daca ii povesteai prietenului tau ce simti pentru Maria inainte sa inceapa sa vorbeasca cu ea, nu se mai baga asa in seama. Ai spus ca sunteti prieteni vechi. Un prieten adevarat nu ar face asta, deci ma gandesc ca nu stia ca o iubesti. Si daca stia este urat sa faca asa, fiindca cum ai zis nu e ok sa destramati o prietenie pentru o fata. Si legat de faza asta ca iti vede mesajele si raspunde greu, da, e o chestie urata pe care o fac unele persoane. Dar pana la urma trebuie sa le intelegem. Nu o poti obliga sa aiba chef sa vorbeasca cu tine. Mai bine iti raspunde cand ii vine cheful decat sa iti raspunda sec. Poate se simte sufocata si nu vrea sa ii dai mesaje atat de des. Poti sa iti gasesti pe cineva care chiar te merita, care te place cu adevarat si care iti acorda atentie. Decat sa stai dupa cineva care nu te vrea