| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

Am o problema...in fiecare zi simt nevoie sa mananc ceva dulce si deja a devenit un obicei si nu ma pot abtine. e normal? straight face ce sa fac sa ma abtin? big grin scuzati categoria. funda

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Daca nu mananci multe dulciuri ci doar gusti ceva dulce atunci poate fi de la scaderea glicemiei sau esti obosita si organismul isi cere sau isi ia energia din dulciuri, daca mananci multe atunci poti avea un diabet ascuns si va trebui sa mergi sa faci niste analize si la dr.mai poti avea anumite dereglari hormonale si preferinta e spre dulce mai sunt si altele poate. un lucru iti spun ca nu te ingrasi din mancare cum te ingrasi din dulciuri si e rau ca te ingrasi foarte incet nici nu iti dai seama cand te vezi o grasa de la dulciuri mai ales daca le mananci la tv.nici nu observi cate mananci, eu asa am patit si in cativa ani am pus catre 5-8kg asa pe abdomen mai mult ca sa mor de ciuda, si acum am revenit la cat am vrut dar nu prea mai pun dulciuri decat putina ciocolata sau cate o bomboana sau o feliuta de prajitura mai rar inainte era zilnic si cu tonele, asa ca ai grija cu dulciurile se dau jos greu inapoi sau niciodata numai mai mult te ingrasi.ca sa te abtii trebuie sa le reduci mult nu dintr-o data dar cat mai repede eu de la o tabla de ciocolata o data am ajuns la 3-4patratele la cateva zile sau doar cand mi-e pofta pur si simplu am zis stop doar gust nu mananc la greu. am inlocuit bomboanele cu cele fara zahar de fructe de padure foarte bune, tabla de ciocolata cu una kinder mica de la fiica mea laughingsi feliile de tort care imi plac la nebunie cu doar o jumatate de felie sa nu zic ca nu am mancat deloc na iti trebuie ambitie si vointa, mie mai mare ambitie nu mi-a trebuit decat atunci cand m-am vazut de la 43la 63kg de la dulciuri (acum ma mentin la 52-53kg de 1 an jumate si mananc orice dar nu portii mari asa ca se poate da. succeshappy

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru investigații.
Pa, pa.

| Floreenofficial a răspuns:

O data pe zi nu e nimic anormal.de 2-3 ori pe zi deja e o problema... straight face

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ce spui tu nu e o problema daca ceva dulce ala nu e in cantitati industriale. Oricine are o atractie pentru ceva.Sunt unii ce nu pot fara sa manance fructe zi de zi sau eu stiu, orice altceva.Cat timp totul are o limita si nu exagerezi nu e nici o problema.Bafta!

| ioana16 a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe sau sa bei apa. va functiona. am avut si eu problema asta :*

| poesia a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel.probabil ai glicemia scazuta de aia

| mircea a răspuns:

Din cate stiu eu, pofta de dulce s-ar putea sa ascunda o glicemie scazuta din cauza unui regim alimentar precar, sau o alta afectiune. O vizita la medic si oarece analize sunt binevenite.

| Licurici05 a răspuns:

Exista posibilitatea doamne fereste sa fi diabetica... exact asa este si o ruda de-a mea! Te'ai gandit sa consulti un medic? Sper ca am fost de ajutor

| DeeutzaDalinutza a răspuns:

Sincer; si eu am o problema de asta, cand am nevoie de dulce nu mai pot.caut prin toata casa si nu gasesc nimic(cateodata), poate fi glicemia scazuta dar ai grija sa nu mananci mult dulce :exemplu 3-4 bucati de ciocolata sau 1-2 bomboane pe bat, dar totusi e bine sa consulti un doctor.ai grija te tine ceao:*:*