Întrebare recomandată | Shontellle a întrebat:

TPU,am o problema... Am 13 ani si imi vine mai mereu sa mananc dulce nu ma pot abtine, ce sa fac sa-mi stapanesc aceasta pofta straight face? e normal sau...?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Toti mai simtim sa mancam ceva dulce dar chiar zilnic nu mi se pare normal

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna!
Eu spun sa iti faci analize, nu e tocmai bine.Insa,proful meu de chimie, era si nutritionist si totdeauna ne spunea ca nu stomacul cere acel dulce, ci creierul.Deci,in momente din astea cel mai bine e sa bem apa si sa manancam daca-i musai un fruct pentru a ne potoli aceasta pofta.

| EMike a răspuns:

Pai, nu stiu daca e normal. Iti recomand sa te uiti in oglinda. Daca ti se pare ca esti atragatoare, poti sa bagi, daca ti se pare ca nu te incap pantalonii sau orice alta haina imbraci. Lasa-le si baga sport, alergat si daca vrei ceva dulce mergi in piata si mananca banane, mere, cirese, capsuni, toate sunt dulci si sunt bombe de vitamine, fibre si antioxidanti, in plus capsunile te ajuta sa-ti albesti dintii.

| Alexandrumrz a răspuns:

Nu din pacate nu e normal poate insemna 2 lucruri
-diabet zaharat
-sarcina prematura
consulta un medic. fundita?

| JellyBean12 a răspuns:

Auzi la ala cica nu e normallaughing)... eu am 15 ani si am aceeasi problema, nu ma pot abtine de la dulciuri si cu toate astea nu am probleme cu greutatea, sunt perfect sanatos. Nu-ti face griji nu suferi de nicio boala, dar ai grija pentru ca poti avea probleme cu dantura in viitor!