Întrebare recomandată | Zazy a întrebat:

Salut, TPU.
Mi se pare ca in ultima vreme am mancat foarte nesănătos și nu pot trăi cu ideea asta! Adică sucuri nu prea beau, doar la ocazii, nu e o problemă, ma pot abține
Chipsurile..mhm. Le iubesc dar consientizez faptul ca nu sunt sănătoase si nu ar trebui sa mananc. Chiar alaltăieri am mâncat chipsuri Lays cu sare. Imi plac foarte mult cele care cică-s la grătar laughing sau cele cu brânză dar incerc foarte mult sa le evit.
Dulciuri... dulciurile au devenit coșmarul meu, serios vorbind. Chiar nu ma pot abtine. mananc non-stop. mi se face si rau dupa ce le mananc dar pur si simplu daca imi pui o ciocolata in față, nu pot sa nu o mananc sau daca nu o mananc ...si mai rau..ma gandesc toata ziua numai la ea laughing
nu vreau sa credeti ca sunt o ciudata, dar dati-mi sfaturi, cum pot sa renunt la alimentele acestea nesanatoase? am nevoie de sfaturile voastre, va rog frumos. precizez ca am 49, 5 kg si 1.70 inaltime( nu stiu daca va ajuta neaparat)
multumesc pentru timpul acordat. scuzati categoria, nu stiu unde as putea sa incadrez aceasta intrebare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai precizat varsta. E si asta foarte importanta. Uite, si mie imi plac a naibii de mult dulciurile, la fel ca si produsele de patiserie, dar de cele mai multe ori inghit in sec si le evit. Nu e vorba de junk, cand consum de-astea maninc chestii cit mai eco/de regim, chiar daca costa de 2-3-4 ori cit unele "normale," insa zaharul tot zahar ramane. Zaharul e un drog mai puternic decat alcoolul sau tutunul si e extrem de greu sa ii rezisti. Ce ti-as putea recomanda indiferent de varsta si program/anturaj, fa-ti sucuri de fructe acasa la un slow juicer, ar trebui sa suplineasca sugar cravingu' destul de bine. In rest, incearca sa nu tii dulciuri in casa - daca stai cu parintii, zi-le sa nu mai ia cantitati mari. Eu pot sa imi cumpar o ciocolata si sa maninc din ea o luna intreaga, de exemplu, insa nevasta-mea si aia mica nu rezista, asa ca nu mai iau deloc.winking

| Zazy explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos de sfaturi. Am 14 ani si aprox. 50 kg. Mananc ca o sparta, dar nu ma ingras deloc. Ce-i drept, sunt si foarte stresata si cred ca stresul asta imi provoaca pofta asta mare de mancare. Eu cum ma pun in pat la TV trebuie sa "ronțăi" ceva altfel nu stau liniștită. daca nu mananc ciocolata simt ca nu mai am energie si chef de viață.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zazy):

A, 14 ani, TV. NICIODATA, dar NICIODATA, sa nu mai faci prostia de a minca la TV/calculator. Iti distrag atentia si bagi in tine fara limita. Cel mai bun lucru pentru viitorul tau pe care l-ai putea face ar fi sa il dai naibii de TV si sa te apuci de citit. DOAR citit, documentare pe net, divertisment pe cit posibil in viata reala, dar fara droguri/tigari/energizante. Peste nici 10 ani o sa vezi ca o schimbare de genul asta va face diferenta intre "ce greu e cu salariul minim" si "ce misto e sa ajungi sef de departament la mai putin de 25 de ani, fara pile, doar pe chelia proprie".

| Zazy explică (pentru GabiDumitrescu):

Wow! cum am zis, multumesc mult. dvs primiti fundiță. va multumesc din nou!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zazy):

Cu placere, sper intr-o zi sa ajungi sus si sa iti aduci aminte de momentul in care ai luat-o in directia aia buna. Mult noroc, sanatate, si mai ales vointa!

| Zazy explică (pentru GabiDumitrescu):

Cu siguranță! Și eu va doresc multa sanatate si succes in toate! O seară frumoasă! happy

15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru a-ti inhiba pofta de dulce sau sarat, e recomandat sa te hidratezi! Bea mai multa apa,dar nu dintr-o data! putin cate putin astfel incat sa nu iti vina sete,asta inseamna sa te hidratezi,cu adevarat! Fa alte lucruri care sa iti dea senzatia de placere,cum ar fi sa faci mai des sport! stiu ca sportul nu iti provoaca placere atunci(pe moment) cand il practici,dar dupa,efectele sale se vor vedea. Incepe cu o incalzire. Cat despre tot ce contine zahar sau sare,nu uita ca sunt facute pentru a crea dependenta. Tu nu vrei sa fi dependenta,corect? vrei sa iti pastrezi sanatatea, nu? Doar nu doresti sa traiesti facandu-ti injectii cu insulina sau luand hipertensive, datorita problemelor de circulatie sau a glicemiei marite in sange mai tarziu? Alimentele astea ingrasa si daca tu nu te poti mentine acum slaba, cum o vei face mai tarziu? Poate o sa te slabeasca vreo boala grea, cum este cancerul(fereasca Dumnezeu!) daca nu previi un asemenea incident. Nu uita! sarea si zaharul sunt doar condimente iar rolul lor este acela de a da un gust mai bun alimentelor pe care noi trebuie sa le consumam, pentru a ne intetine. Sanatate!

| DovleacTurbat a răspuns:

Poti alege Moderatia.

| d3javw a răspuns:

Te înțeleg, ceam ai buna soluție este pur și simplu sa nu mai cumperi dulciuri și cipsuri, sau daca mama ta le cumpara să îi spui sa cumpere mai multe fructe o dietă sănătoasă constă și în mișcare, multă apă și somn bun dar fructele în special bananele sunt foarte benefic

| Zazy explică (pentru d3javw):

Sport fac zilnic. genoflexiuni, exercitii fizice la scaun. Nu ma ingras si chiar daca m-as ingrasa... nu ma intereseaza asta, ma intereseaza mai mult sanatatea mea.

| HLucian a răspuns:

Buna. Dependenta de zahar este una foarte comuna. Tot ce poti face este sa renunti treptat la aceste alimente. Ai nevoie doar de ambitie si vointa. Daca iti doresti ceva cu adevarat..reusesti. Nu exista ''nu pot'' atata timp cat iti doresti sa poti. Renunta treptat la aceste alimente..impune acest lucru zi de zi..si cu siguranta ai sa reusesti. Dependenta de zahar se trateaza la fel ca celelalte dependente. Cu rabdare, ambitie si dorinta. Sper ca te-am ajutat, numai bine!

| Zazy explică (pentru HLucian):

Multumesc mult. O sa incerc desi stiu ca nu o sa fie usor. ciocolata e ca un drog

| mezeicristina33 a răspuns:

Buna draga, si eu am avut aceeasi problema si eu am acum 57 de kg dar n ai cum sa le eviti pentru ca fac parte din alimentatia noastra poti doar sa mananci mai putin si nu una dupa alta ca normal ca ti se face rau propune ti mancare sanatoasa si dupa ce papi ia o gustare biscuiti, napolitane, pufuleti ceva mai putin gras atat nu ca dupa 1 min 2 ier mergi si iei ceva sunt bune la gust si noua ne plac dar organismului nostru nu prea! papa fructe sunt pline de vitamine si poti face si deserturi cu ele nu neaparat sucuri consuma sanatos pentru ca este important! sanatate! ai grija la alimente nu tot ce arata bine e gustos!

| Zazy explică (pentru mezeicristina33):

Multumesc frumos pentru sfatul acordat.

| mezeicristina33 a răspuns (pentru Zazy):

Placerea mea, funda!>. daca vrei?

| SiriTV a răspuns:

In primul radn, poti sa inlocuiesti dulciurile cu fructe dulci.
In al doilea rand, la 1.70 e bine sa fi un pic mai "plinut", cam 55-60kg
Asa ca nu ii ta griji...