| Andandut a întrebat:

Am o problema, sau cred ca deja am innebunit. Ori am un caracter foarte slab si sunt prea sensibila, ori sunt nebuna...
Ma simt singura! Mai ales in zilele de duminica. Nu stiu de ce duminica am niste stari atat de proaste.
Ma simt singura atunci cand prietenul meu nu e langa mine. Cand sunt cu el nu mai am starile astea. Nu sunt disperata, pot sta fara el, numai ca ma simt singura, simt un gol...
Ma simt foarte inconfortabil in casa la mine, camera mea imi aduce aminte de toate suferintele pe care le-am indurat(certuri cu prietenul, certuri cu parintii etc).
Ma simt singura mai ales seara...
Ma simt foarte neimplinita in dragoste, din cauza ca nu am putut uita certurile din trecut. Suntem de 3 ani impreuna, ne intelegem, dar unele vorbe urate ale lui nu le pot uita. Dar in acelasi timp nu pot renunta la el.
Mi-e teama de viitor dar iubesc viata...
Ce se intampla cu mine? Starile astea urate o fi din cauza ca nu am putut trece peste unele dureri din trecut?

Răspuns Câştigător
| TinK0de a răspuns:

Fata mea mergi la biserica(si nu doar pentru ca te simti trista duminica).Am fost si eu exact la fel, ma simteam trist, nu aveam chef de nimic, credeam ca sunt singur pe lume, dar de fapt eram inconjurat de multi colegi, prietena mea si inclusiv parintii mei.Intr-o zi, schimband canalele am dat peste un canal, trinitas tv, si vorbeau doi preotii despre cat de important este sa mergi la biserica.Deci dupa ce i-am ascultat am simtit neaparat nevoia sa merg la biserica.A doua zii, la 8 dimineata am fost in biserica. Dupa ce s-a terminat slujba, crede-ma ca nu mai voiam deloc sa plec.Am cumparat Sf. Biblie si am inceput sa citesc din ea.Acum merg cat pot de des la biserica si incerc sa ma rog dimineata si seara si crede-ma ca sunt alt om.Ma simt extrem de fericit, am inceput sa iau si note f bune la scoala, iar iubita mea s-a transferat in clasa cu mine.Cred ca daca nu faceam unele schimbari,si citeam mesajul asta ziceam "Frate ce-i cu tipu' asta,bate campii,cum sa te schimbi doar daca mergi la biserica..." si cred ca multi o sa creada la fel,nu va condamn, dar daca nu mergi la slujba si n-o asculti, n-ai de unde sa stii.Bun, poate am deviat cam mult de la subiect, dar crede-ma ca daca mergi la biserica si vorbesti cu preotul, care dupa mine e de 10 milioane de ori mai bun ca un psiholog, te vei simti alt fel, poate chiar o persoana noua.Nu stiu daca ma crezi sau nu, dar totusi poti sa incerci sa vezi ca am dreptate.Succes.

| Andandut explică (pentru TinK0de):

Ai mare dreptate! Multumesc!

12 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Spui ca nu poti renunta la el din frica de a ramane singura... Incearca sa iti rezolvi problemele, nu trebuie sa suferi.

| SkyPilot a răspuns:

In primul rand incearca sa te gandesti la momentele frumoase, nu la celelalte.
Poate ai o depresie. Un doctor te-ar putea ajuta cu un diagnostic.
Cu prietenul, ar trebui sa ierti - dar din suflet. Daca nu poti, mai devremesau mai tarziu tot va veti desparti. Ati putea sa discutati deschis ce a fost, fara cearta si reprosuri. Veti afla mai mult unul despre celalalt. Adevarul este intotdeauna undeva la mijloc. Va usurati sufletul si veti putea ierta si uita si unul si celalalt.
Ai mai putea incerca sa iti umpli timpul. Daca esti singura si n-ai nimic de facut, e normal sa te urci pe pereti si sa nu te simti bine.

| ywar a răspuns:

Duminica mai treci si tu pe la biserica, stai roaga-te, reculege-te, iesi din casa la aer curat, eventual la munte, mergi la un psihoterapeut. Intr-un cuvant FA CEVA CU VIATA TA!

| ALGator a răspuns:

Un lucru da cel mai adesea rezultat. Pune-ti corpul in miscare, mai ales la inceputul zilei printr-o plimbare de cel putin 15-20 minute. Nu merge lalait, ci in pas vioi (nu trebuie sa alergi).
Alege un loc care e dragut.
Duminica poate da o apasare suplimentara a moralului tau.
Cauta sa introduci structura cu activitati pe care le repeti periodic, ca un ritual. Combina, singura dar mai ales cu niste prieteni. Un club, un cerc de invatarea a ceva, sport, cintat intr-o trupa, orice.
Pe fondul de linistire obtinut vei putea evalua pozitia ta fata de iubit. Pot sa spun de acum insa: daca si-a schimbat comportamentul sau daca certurile din trecut nu mai risca sa se repete in prezent, atunci merita sa treci peste ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traumele suferite pot declansa depresia, asa ca da, ce simti acum e posibil sa fie in stransa legatura cu ce ti s-a intamplat in trecut.

Din pacate depresia nu se vindeca de la sine si cu cat o ignori mai mult cu atat cresc sansele sa te copleseasca. Nu ti-ar strica o discutie cu un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti depresa. "stau in relatie de pomana, mi-a zis cuvinte "grele" (din cauza asta sunt depresa) dar aleg totusi sa stau cu el sa fiu vai si amar. schimba ceva, daca nu, vei ramane asa.

| gingergirl1 a răspuns:

Da,esti nebuna laughing Si,teoretic,tu ai zis asta,nu eu laughing)
Incerca sa faci alt ceva,pur si simplu. O zi de duminica pentru mine e asa : dimineata la biserica,pe urma vin acasa,mananc,sau dorm thinking Dupa aceea depinde,ori imi fac temele,ori ies prin parc,ori ma duc la bise la programul de seara,ma uit la tv ori ascult muzica thinking
Sfatul meu esa nu mai stai inchisa in camera ta, fi vesela, iesi pe afara, fa cumparaturi, nu te mai gandi la trecut! Lasa in urma tot ce a fost greu si nu mai fi trista :*

| PreaTareღ a răspuns:

Nu mai fi atata de negativă.
Gândeste-te la lucrurile pozitive.
O să-ți treacă
Dacă te simți singură poți cumpara un animal de companie.
Succes

| 1cristian1990 a răspuns:

Am o vorba: Dupa cum gandesti, asa traiesti! Un lucru il pun in fata la 100 de oameni si il vad diferit! Invata sa vezi lucrurile cu alti ochi! II dau dreptate si raspunsului dinainte!

| 1cristian1990 a răspuns (pentru 1cristian1990):

PS: fiecare om vede lucrurile in felul sau! incearca sa iesi cu prietenele duminica saca nu e prietenul tau langa tine si nu te mai gandi la ce a spus! Suntem oameni mai gresim si mai vorbim fara noi! Vorbim lucruri de care ne pare rau! Fiecare stim ce inseamna sa fi om cunoasem defectele, deci, nu te mai stresa, treci peste orgolii si iarta, eventual uita, sunteti impreuna si gata, mai conteaza ce a spus e trecut, mergi inainte cu el sau cauta pe altcineva dar asteapta-te sa spuna si acela ceva de cara''nu poti sa tii-l scoti din minte''!

| Futhakari a răspuns:

Asa e felu tau n-avem cei face dar te pot ajuta nu esti multumita de relatia care o ai poate cine stie baiatu cu care stai acuma al doar fix undeva. Si eu m-am certat cu fratele sau parinti dar eu nu pun la suflet cand ma cert ati sugerez sa faci la fel, si incearca sa uiti sti mai traiesti in prezent de cat in trecut te macina trecutu pana la urma si ceare daca nu o duci cu dragostea exact cum vrei tu, nu esti singura mai sunt genuri mari, mici de toate felurile dar pana la urma tot o gasesti. Asa ca dao dracu de suparare si traieste viata cum nu ai facut-o pana acuma sa stralucesti.