| GLA a întrebat:

Simt sa scriu aici, sa va spun voua, in sfarsit am sters cele 2 conturi de pe care o urmaream pe fosta dupa 5 luni de la despartire, m-am enervat rau cand am vazut ce posteaza, cat si-a schimbat stilul si story legat de actualul iubit. Cred ca treaba asta cu urmaritul imi mai alimenta toata treaba si cred ca de asta nu puteam s-o uit, asa cum ea m-a uitat foarte repede de la despartire, cu ajutorul altui baiat, nici 1 luna nu a stat singura, dupa o relatie de 1 an jumate, ultimele 2 luni au fost doar certuri, despartiri si impacari, dar uite ca eu tot nu puteam sa renunt in ruptul capului la ea, puteam sa ma cert si cu ai mei pentru ea. Stiti voi sentimentul ala ca poti face orice pentru persoana mult iubita, am facut si lucruri frumoase dar si lucruri urate, le regret mai mereu, dar cand ma uit ca totusi ea nu a stiu sa ma iubeasca cum am iubit-o eu pe ea ma face sa ma mai linistesc, a stiut doar sa vada certurile si sa uite gesturile frumoase. Voi ramane mereu socat ca nu ma asteptam la ea sa se duca la altul atat de repede, mai ales ca era era genu care nu avea prieteni, introvertita, nu iesea din casa, timida, chestii de genul si chiar si acum sunt socat, mai ales cu inima franta, rupta in bucati, cum a trecut peste mine atat de repede si eu ca prostul, ca baiat mai ales nu am putut sa trec peste. Ea ca fata de 19 ani si eu ca baiat de 25 de ani dar se pare ca degeaba am anii astia ca ea la 19 ani a fost mai tare ca mine, culmea. In fine asta a fost ca o confesiune cu voi, dragii mei prieteni, sper ca nu v-am plictisit. Sper doar sa trec mai repede peste acum ca nu o mai urmaresc chiar deloc.

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Aici e putina frustrare si orgoliu rănit.
V-ati despărțiți și ea si-a refăcut viata, e dreptul ei si nu ai de ce sa te ataci asa.Ti-am mai spus tie ca trebuia sa analizezi situatia si sa o repari, nu sa fi orgolios si increzut.Aia e, nu poti sa treci peste faptul că ea e bine si fericita si asta suna a frustrare, foarte multi cad in extrema asta.

| GLA explică (pentru Freya1):

Poate sa fie si ceea ce spui tu, nu am zis ca nu e dreptul ei, am zis doar cat de repede a trecut peste, cum ca nu ma asteptam la asta din partea ei, cum dracu poate sa treaca unii oameni atat de repede, n am putut eu ca baiat, inca ma gandesc la ea si a putut ea ca fata? Mi se rupe ca e ea fericita, pentru mine a ramas decat o nesimtita care nu a stiut sa treaca peste si sa ne impacam, nu a stiut sa puna in balanta decat certurile, gesturile frumoase le-a uitat, daca iubesti treci peste ele indiferent ( aici nu vorbim de abuzuri verbale sau fizice). Eu trecusem peste tot, iertam indiferent de situatie (fara sa ma insele, asta era asinguru caz). Este fericita asa cum zici tu pentru ca nu m-a iubit, cand treci atat de repede la altul, asta nu e dovada de iubire ci ca te doare in fund pe romaneste. Inteleg ca si tu esti afata si nah trebuie sa ii iei apararea dar nu e chiar asa, cu una cu doua treci peste o relatie si intrii in alta, mai ales la cate clipe si amintiri frumoase i am oferit, despre ce dracu vorbim, normal ca la certuri pe cele frumoase le uitam...

| Freya1 a răspuns (pentru GLA):

Nu ii iau apărarea, dar mi se pare normal.Si eu am avut cum ti-am spus o relație de 8 ani si mi-am facut o altă după destul de repede, el abia după 2 ani dar asta nu inseamna ca are de ce sa ma judece.Si sa nu te mai fi iubit, nu ai de ce sa o acuzi.Cu timpul omul poate sa isi dea seama daca se potriveste cu cineva si daca mai simte ceva pentru acea persoana, nu era obligată să te iubească veșnic. Poate in lunile alea in care v-ati certat si despărțit si-a dat seama ca nu te mai iubeste, i-au scazut sentimentele si aia e.2 luni de cearta si despărțiri, cu una de despărțit definitiv sunt 3 luni.Cat sa ii ia sa se refacă după abia un an de relație în care nu a stat cu persoana aia in casa, ieșeau doar prin oras sau făceau sex ocazional? Are 19 ani totusi, abia acum începe să se dezvolte ca si persoana si sa conștientizeze ce ii place, ce ar vrea.
De ce sa treaca peste? La 19 ani daca ea poate sa ofere anumite chestii dar nu le primește sau nu ii place ce primeste e liberă sa plece, daca ea simtea ca nu e ok relatia asta pentru ea nu avea de ce sa isi lege pirostriile de tine si sa fie nefericita toata viata.La fel ca un loc de munca, daca tu muncești 12 ore pe zi Si iei 500 de lei sau ma rog, o sumă care nu justifica munca ta de ce sa rămâi? Doar sa il faci pe angajator fericit ca are muncitori si tu sa fi scrisa undeva cu un loc de munca.Nu ti merita.
La fel spuneam si daca situatia era invers.
Chiar stiu pe cineva ce divorteza.Ea vrea, el nu si atunci ii poarta sambetele si incearca sa o denigreze cu chestii parerea mea de rahat si ei au ani de zile de caznici.Dar femeia aia de ce sa mai ramana daca nu se mai iubesc? a rupt de la ea timp, nervi si ce a putut să își facă copii mari si abia dupa a plecat nu la lăsat cu nimic pe cap si mi se pare chiar ca prin gestul asta s-a sacrificat, ca alta ii punea în poală si era dusă, dapoi la voi.E apa de ploaie.

| GLA explică (pentru Freya1):

Da a fost putin timp 1 an si ceva, acum si mie mi se pare putin timp, dar e vazut ne vedeam des, 3-4 zile pe sapt statea la mine acasa, deci de aici se intelege ca aevam o relatie foarte buna si eram foarte aproape unul de celalat. Cat despre oferit, consider ca tocmai ea nu mi-a oferit inapot cate i am oferit eu dar asta nu ma dereanja deloc, era placerea mea sa fac tot ce era mai frumos pentru ea sa o vad zambind, cand ii vedeam zambetul, starnea o mare bucurie in sufletul meu. In fine sper doar sa imi revin, sa ma refac, sa ies din starea asta si sa gasesc si eu fericirea.

| Andreeush a răspuns:

Asta e, trebuie să treci mai departe.
Bine că ți-ai dat seama că era inutil să o urmărești.

| Crackman a răspuns:

Sfatul meu este sa o uiți.
Partea buna este ca ai învățat ce anume nu mai vrei intr-o relatie.
Asa ca continua

| GLA explică (pentru Crackman):

Clar o voi uita, nu vreau sa imi mai aduc aminte de ea, am suferit destul si pe ea nici in fund nu a durut o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa ii dai si block, macar asa vei fi sigur ca nu o sa mai ai nicio legatura cu ea. Ea nu a stiut sa aprecieze faptul ca tu ai iubit-o si multe nebune fac asa...se despart si dupa o luna doua se duc la altul de parca nici nu ar fi avut alta relatie.

"Ea a fost mai tare ca mine" - nu a fost mai tare, a fost putin proasta.

Stiu prin ce treci pentru ca mi s-a intamplat si mi-a luat 2 ani sa trec peste respectivul...2 ani. A durut rau de tot dar intr-un final mi-am dat seama ca nu merita. Nimeni nu merita sa te distrugi si sa suferi atat pentru ce...pentru cineva care acum e bine mersi cu alta persoana.

Iesi cu prietenii, socializeaza si cine stie... poate gasesti si tu vreo fata happy

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Oricum ma are ea la block de mult de asta mai aveam un cont de insta, eram curios ce mai posteaza dar gata ca m-am saturat sa ma aflu in situatia asta si sa ma gandesc la ea, trebuie sa mi o scot definitiv din cap, mai ales ca e frustrant cand stiu ca ea a durut o in fund, e ok cu altul si eu stau ca prostul si ma gandesc la ea. Asta se intampla cand iubesti cu adevarat sincer, esti ranit la despartire si ala care te a iubit mai putin trece repede peste, cam astia sunt oamenii...

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Foarte bine ca ai scos-o de la follow, a fost chiar o prostie din partea ta sa o urmaresti si cu doua conturi! laughing Daca stii ca iti e greu sa treci peste, eu te sfatuiesc chiar sa mergi mai departe si sa ii dai chiar block, sa fii sigur ca n-o mai vezi. Asta este cel mai bun mod sa te vindeci de cineva, sa il scoti din viata ta complet, sa iti dai timp sa treci peste persoana aia.

| GLA explică (pentru StefanChriss):

Ma are ea de mult la block, de asta o urmaream de pe alt cont de Instagram dar gata vreau sa ma vindec si sa nu o mai vad deloc, m-am saturat sa stau in starea asta si sa ma gandesc la ea, cand ea m-a uitat ce ceva vreme

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Mi se pare absurd sa treaca asa de repede peste o relatie, fara ca macar sa isi ofere timpul necesar sa se vindece ranile din trecut.Asta este,nu are ce sa mai faca acum,e alegerea ei.Ce poti tu in schimb sa faci este sa incerci sa o uiti dar sa nu faci ceea ce a facut ea, sa iti oferi mai intai un timp pentru tine inainte de a te implica intr-o relatie, ca sa nu o ranesti pe actuala iubind-o in continuare pe fosta, oricum ti-ai raspuns singur la intrebare ca daca o urmaresti in continuare, iti alimenteaza mai rau treaba.In concluzie nu o mai urmarii, nu te mai gandi la ce a fost, traieste prezentul si fa-ti planuri de viitor cu o persoana care sa te merite cu adevarat.Multa sanatate!