| Burlacu_Lavinia_1991 a întrebat:

Am o problema si nu am idee cum sa ies din asta.
Am un an de cand sunt in Anglia.Lucrez intr-un cazino.
Recent acum 6 luni au venit 2 romani.
Unul din ei mi-a atras atentia foarte mult pana cand am aflat ca si lui ii place de mine.
Aflasem ca el mai are o relatie.
L-am evitat bineinteles.
Pana cand el a inceput sa imi faca avansuri sa se dea la mine.
Nu am vrut la inceput,stiam de situatia lui.
El a spus ca a plecat in Anglia ca sa fuga de ea.
Ca nu o place, ca el s-a indragostit de mine.
A trecut multa vreme pana sa ii dau crezare si usor usor se infiripase ceva mai mult.
El "Sorin" asa sa zicem ca il cheama, statea cu chirie cu acel roman cu care a venit el lucrand tot la cazino.
Iar acel roman m-a luat deoparte intr-o zi, si mi-a zis ca el umbla si cu mine si cu cealalta..ca ii da mesaje.
Ca il zapaceste pe el cu mesajele ca Sorin nu ii mai raspunde.
Am luat foc.Am dat de ea.
Am facut o conferinta sa vorbim toti 3.
S-a simtit incoltit a zis ca el cheama politia.
A zis ca s-a despartit de ea de tot.Iar el imi spunea ca pe mine ma iubeste.
Si aflu peste alte cateva zile ca el inca vorbea cu ea.
S-a ajuns la mai rau.
A venit cu flori sa-si ceara iertare.
A zis ca nu vrea sa o aiba pe constiinta si ca se desparte de ea luna viitoare cand ajunge in Romania.
Toate bune si frumoase.
Dar incepusem sa nu mai am incredere in el.L-am intrebat intr-o zi daca el o mai iubeste.
A zis ca nu e treaba mea.
Ca nu sunt in masura sa imi dea el mie explicatii.
Tinand cont ca ma mutasem la el din alte mici probleme.
Iar de cand m-am mutat la el ma tot ameninta si a vrut sa ma bata.
E un om foarte agresiv cu mine.
El era foarte diferit la inceput.
N-as fi crezut ca se va ajunge la mai rau si toate astea din cauza ca nu mai am efectiv incredere in el, imi tot spune ca din cauza mea el..nu se mai simte in largul lui.
Am vrut sa plec, momentan nu am unde sa ma duc si nici nu stiu daca mai vreau sa stau in Anglia.Am bilet peste o luna in drum spre "casa".
Ca si in Romania tot cu chirie stateam.
El are 40 de ani iar eu 27.
Ma asteptam la varsta lui sa fie un om mai cu capul pe umeri.
Ma simt foarte pierduta si nu am cu cine sa vorbesc.
Din moment in altul mi-e frica ca o sa ma dea afara din casa.
Si mai am de stat o luna in Anglia.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai teme draga tu ai stat atat timp si te ai descurcat singura, pana sa apara el si acum ti se pare ca nu mai ai iesire? Pai daca nu era el ce faceai? Oricum nu e bine cu el pentru ca este un om violent si nu ai nevoie de asa ceva. Mai stai o luna si daca e cazul te muti pentru o luna. Tu ai 27 oricum era cam mare pentru tine asa ca stai linistita si vezi ti de viata ta.

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Orce om care insala scorneste minciuni ca nu mai vorbeste cu iubita, ca nu o mai iubeste, ca e scorpie etc...Asta trebuia sa stii ca si tu ai 27 de ani.
Din momentul in care ai aflat ca are iubita trebuia sa iti pui un semn de intrebare si sa te indepartezi de el, nu sa te si muti.E clar ca el nu se va desparti de ea si nu stiu cum a tinut la tine vrajeala aia "cu ma despart de ea cand merg in tara" cand mai degraba inseamna "nu o las ca vreau sa am o proasta si acasa cu care sa ies si la care sa f...t".
In fine acum daca tot ai luat un barbat mai mare cu vreo 13 ani ca tine, ce are iubita si e violent, taci din gura luna asta si fai pe plac, nu ii spune ca pleci iar cand te duci nu mai sta pe ganduri.Pleaca fara sa te vada si nu te mai intoarce decat daca ai ceva stabil.

| Hammurabi a răspuns:

Iartă-mă că îți spun dar ai mult prea puțină minte pentru 27 ani.
Iar în momentul de față, în loc să fugi indiferent unde și să scapi din rahatul în care te-ai băgat singură, tu îți faci probleme că te dă afară?
Chiar îți meriți soarta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Iti meriti soarta! barbatii linistiti nu te atrag. barbatii care te respecta sunt prosti. barbatii romantici sunt fatalai. barbatii care te vor ca OM, nu ca femeie de consumatie nu's goriloizii care-ti plac tie. dar... tu iti plangi de mila si vrei ca altii sa te ajute!?

| Burlacu_Lavinia_1991 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

La inceput era foarte linistit si un baiat bun.
N-ai fii zis ca e un om cu doua fete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, povestea clasică de proastă care face drame... Ce cauți aia găsești, simplu. Acum spălă-te pe cap.

| Rux04 a răspuns:

Dacă zici că lucrezi ia-ți ceva cu chirie. Nu mai sta lângă un asemenea nebun. Eu în locul tău nu i-aș fi dat crezare niciodată. Dacă nu s-ar fi înțeles cu prietena lui ar fi părăsit-o și pe urmă ar fi căutat pe altcineva. Și mai e și violent.

| Laila12Izabela a răspuns:

Te-a mintit ca sa fii intr-o relatie cu el.Din moment ce l-ai întrebat dacă o mai iubește si el a refuzat să iti raspunda,e clar ca esti doar de umplutura.E violent, deci nu-i spune Nimic, fa-i pe plac luna asta, fa cum zice el, iar când pleci sa nu te mai întorci.

| Perfekt a răspuns:

Acum multi ani romanii muncitori din afara se fereau de alti romani, fugeau de ei ca de necuratul de tamaie. Incearca sa nu mai faci compromisuri si cat mai curand sa pleci de langa el si sa nu ii mai dai ocazia sa tineti legatura. Succes happy

| reik a răspuns:

Dacă problema e că nu ai unde să stai încă o luna va trebui să faci o prostie mai mare decât aia de până acum și să joci puțîn teatru cu el,că să reziști acolo și să nu ajungi pe stazi; nu? tu știi mai bine dacă nu e o altă soluție,adică mă gândesc că poate aveai o colegă care să te ia la ea pentru câteva săptămâni,dar dacă nu ai...

Oricum ar fi,e bine că măcar ești conștientă că trebuie să îl lași; pentru că eu asta am înțeles; apoi vii în RO și vezi tu ce faci mai departe.

Poate nu mai faci prostii și îți găsești un iubit de treaba, care să te respecte și restul`, adică să aveți o relație frumoasă și normală și care să nu te bage în ședința cu fosta sau cu actuală, că n-am înțeles prea bine care a fost faza.

Altceva nu mai știu ce să spun, nu mă pricep să dau sfaturi în dragoste, pot doar să îți doresc să reziști și pe viitor să câștigi potul cel mare.Sau să îți între blak-jack; nu? parcă așa e...

| Burlacu_Lavinia_1991 explică (pentru reik):

Multumesc din suflet!
Nu am mai fost intr-o asemenea situatie si nu am pe nimeni aici in Anglia.
Credeam ca imi gasisem perechea dar efectic s-a transformat total de cand am aflat de ea.
El tot imi promitea ca plecam departe impreuna ca el pe mine ma iubeste.
Si incepusem sa il cred.
Si incepusem sa tin la el.Altfel nu ma mutam cu el.
Dar sunt o femeie care a gresit sunt constienta.
Majoritatea imi spun ca imi merit soarta.
Da, imi merit.
Eu una din marile mele greseli, trebuia sa-mi ascult instinctul de la inceput.
O iau ca pe o lectie.
Eu m-am descurcat singura intodeauna doar ca acum am fost pusa la zid si a profitat de anumite chestii.
Daca cineva iti stie o anumita slabiuciune, la prima cearta automat profita de asta.

| reik a răspuns (pentru Burlacu_Lavinia_1991):

Nu mai lua de buna chestia asta cu ``iti meriti soarta``.Ai facut doar o greseala si din asta o sa inveti ceva, cum ai spus si tu; soarta si-o merita cineva care face un lucru rau altcuiva si apoi tot el are de suferit.Cum e cazul tipului asta care te va pierde in curand si probabil ca o va pierde si pe cealalta.Iar cei care te judeca nu iti sunt prieteni, se zice ca trebuie sa fie alaturi de cineva atunci cand greseste si nu cand are dreptate, asa iti dovedesti prietenia...
Deci nu te mai invinovati ca nu e cazul si nici nu iti face bine.