| zooltes a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum sa ma adresez, mi e frica sa nu am sifilis, nu pot dormi in noaptea asta cred, mi a iesit o papula pe penis si o am de vreo 4-5 zile rosie, prima daca am crezut ca este un cos dar am observat sa nu are puroi..., am si chestia aia cu pearly papules si nu stiu ce sa fac, ma tot gandesc, ultimul contact sexual l am avut azi vara deci nu cred ...imi poate spune cineva cum arata papulele care apar in urma infectarii cu sifilis?

Răspuns Câştigător
| mihaMGB a răspuns:

Http://www.google.ro/......tp?/imgres cam asa arata, de obicei sunt asemeni unor basicute rosii, gen cratere, nedureroase si care nu supureaza.ar putea fi totusi alta problema cel mai bine ar fi sa consulti un medic sa vezi despre ce este vorba daca este sifilis ti se va face un vaccin ceva din cate stiu:) dar grabestete ca poate avansa. sper totusi sa nu fie asta:)sa ne tii la curent si linisteste'te pana aflii diagnosticul exact:)

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Lucrurile astea nu le rezolvi postand pe net.
Prezinta-te la medic in cel mai scurt timp, nu te juca cu sanatatea ta!
De fapt, deja ai intarziat foarte mult!

| raspunz a răspuns:

Da, îți pot spune eu.
Șancrul primar din sifilis este o leziune ulcerata (arata ca si cum s-ar fi dus pielea normala de pe ea) cu baza dura, culoare rosiatica, dar care nu doare deloc si care se vindeca spontan dupa cateva saptamani. Sifilisul se poate lua prin orice fel de contact sexual, chiar si prin sex oral, sau prin contactul cu o persoana infectata care are leziuni pe mana.
Daca ultimul contact sexual de orice tip a fost asta vara, nu prea are cum sa fie sifilis primar. Poate fi o sifilida din sifilisul secundar, care apare la cateva luni dupa, dar ar trebui sa mai ai niste papule rosiatice si pe restul corpului. Solutia e sa mergi la un dermatolog, acesta iti va spune ce fel de leziune este si iti va recomanda niste analize pentru a pune un diagnostic. Este important sa mergi la medic, fara nicio rusine deoarece i se poate intampla oricui. Sifilisul este o boala care se vindeca fara sechele daca iei tratamentul la timp, dar care poate fi foarte grava daca nu o tratezi.

| zooltes explică (pentru raspunz):

Da,am citit ca papula se incadreaza in limita 5mm -2mm ...problema este ca la mine este dureroasa,chiar si la atingere, si nu seamana deloc cu imaginea din primul post, este mai mult o umflatura rosiatica tare cu diametrul de 5mm si este rosie cam 1, cea ce ma speriat a fost faptul ca am vazut imagini asemanatoare pe net si am scris papula sifilis pe net si mi a aratat imagini si cu pearly papules...s ar putea sa aiba vreo legatura?

| raspunz a răspuns (pentru zooltes):

Cel mai indicat este sa mergi la un dermatolog. Poate sa aiba legatura, clar, e o zona in care in mod normal nu apare asa ceva. Mai sunt si alte boli care apar la nivelul penisului si trebuie sa te vada un medic pentru a fi sigur ca e totul ok. Daca esti student/elev/salariat e gratuit cu trimitere de la medicul de familie, mergi la un dermatolog cat de repede poti.

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Du-te repede la dermatolog si la urolog sa-ti recolteze o lama.
Intre timp mergi la un laborator de analize, dar fara sa mananci absolut nimic, si fa rapid un VDRL.
Succes!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O papulică