| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie cu varul meu de gradul doi... acum doi ani am facut cunostinta cu el si m-am indragostit de el din prima clipa... sh cred ca a fost reciproc ca, cu toate ca stiam ca suntem veri am stat impreuna in acea seara... sh de mai bine de un an suntem impreuna... Poate faptul ca am aflat de el la varsta de 15 ani m-a facut sa. l vad ca pe un timp bun nici decum ca pe un var. Relatia noastra continua cu toate ca el este la Cluj iar eu in Bucuresti, si de ficare data cand avem ocazia stam impreuna iar de atunci vorbim zilnic la telefon. Ce sa fac? am incercat sa. l uit dar degeaba IL IUBESC

21 răspunsuri:
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu e bine ceea ce faceti voi
in fata legii asta se numeste incest si e pacat
uita-l pana nu va fi prea tarziu! nu e singurul baiat din lume!

| shtephie a răspuns:

Nu este bine sa ai o relatie cu varul tau!
E pacat!

| CristinaElena96 a răspuns:

E pacat sa ai o relatie cu o ruda.,.
probabil ca ti-e greu sa te desparti de el.
dar mai tarziu parintii vor afle si cred ca vor fi impotriva.si va fi greu sa luptati voi doi singuri:-)
plus ca daca vreti sa va faceti un viitor nu prea veti fi vazuti bine de catre lumea din jur.si fii sigura ca vor exista intodeauna barfe si vorbe uratewinking
dar nah incearca sa vb cu el si sa-i zici ca sunteti veri, ...si acum poate va iubitzi dar mai incolo cum va fi ce veti face.
nash este decizia ta. dar trebuie sa te gandesti si la viitor
sper ca te-am ajutat
si ai grija ce facihappy

| Fetita a răspuns:

Deci am mai vazut genul asta de intrebari si eu am zis urmatoarele: am si eu verisori de gr 2. Cu ei ma inteleg cel mai bine, sunt 2 si sunt mai mari decat mine. Ii iubesc mult dar ca pe niste frati. Aveti grija ca nu cumva sa incurcati si voi sentimentul de iubire intre rude cu cel de iubire intre indragostiti. Daca e vb de dragoste adevarata atunci habar n-am ce sa zic...Doar ai grija. Fa cum crezi tu ca este mai bine si vezi sa nu iti para rau de decizia luata.

| lilstar a răspuns:

Eu am stat inr-o seara cu un var la fel gradul de rudenie...na bausem cam multa vodka si nu prea ma gandeam ce fac...bine ca nu s-au intamplat prea multe ca as fi regretat, oricum am regretat pe urma seara aia ca na suntem veri si nu e normal. Ar trebui sa il uiti, probabil ca te gandesti :cine e asta sa imi zica ce sa fac? dar iti zic ca e probail sa regreti mai tarziu ca ai facut asta. Multa bafta:*

| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Relatiile de felul acesta intre rude se numeste incest in fata legii. Cel mai bine ar fi sa te desparti de el daca nu o sa regreti mai tarziu.Imi dau seama ca iti este greu dar ar trebui si tu sa te gandesti ca mai tarziu daca o sa vreti sa va intemeiati o familie s-ar putea sa aveti probleme si ma refer la faptul ca ati putea sa aveti copii cu malformatii grave.Mai sunt o sumedenie de baieti pe lumea asta, cauta-ti pe altcineva si incearca sa-l uiti ca nu e el singurul baiat din lume.Tocmai pe varut-o l-ai gasit si tu.

| alexx_8375 a răspuns:

Varul tau... urata treaba...parintii vostri nu au aflat? laughing

| `KiddO` a răspuns:

Omg! Uita-l! nu e firesc ce faceti voi! nu e bine! poate intr-adevar va iubiti da vorbeste cu el, explica-i ca nu e bine ce faceti.

| scumpik010 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa vorbesti cu parinti, nu stiu aceasta relatie cred ca nu va fi acceptata de nici un membru al familiei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa stergi orice este legat de el.si asa il poti uita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita-l stai cu altcineva dar fa ceva urgent:p

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu.chiar te inteleg si eu am avut o relatie cu verisorul meu gr1, super... cele mai frumoase momente din viata mea.Au fost vreo 5 ani minunati.Nu a stiut nimeni, stiam ca e pacat vroiam sa term totul dar parca era imposibil. Aku fiecare cu viata lui, desi el e casatorit si eu la fel tot ne mai gandim unu la altu. Tin sa precizez ca nu ne-am culcat desi de multe ori a fost cat pe ce... O iubire imposibila.Nu o sa mi para rau niciodata, poate a fost tot ce mi-am dorit.cine nu trece prin asta e fffff greu sa inteleaga.Nu stiu daca o sa puteti avea o relatie de care sa stie cei apropiati nu vor intelege niciodata iar daca chiar va iubiti si nu veti putea fi impreuna din cauza celor din jur tot tp veti avea o durere in suflet chiar daca veti fi cu altcineva sentimentul de regret va fi tot tp.

| timpul a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, doar ca eu si el nu suntem impreuna nici eu nu pot sa il uit, am suferit enorm pentru el si eu l-am cunosct aproape la 15 ani, imi pare nespus de rau pentru tinesad... daca totusi reusesti sa il uiti spune-mi si mie cum

| linda_9157 a răspuns:

Nici macar eu nu sunt atat de perversa...

| Demel a răspuns:

O viata cu varul tau? sa fim seriosi iti respect dragostea dar intelege ca e varul tau daca afla cineva veti fi exclusi din familie si Sincer nu stiu daca te vor accepta Parinitii-tai/lui!

| Ionutz_2492 a răspuns:

Acum nu stiu ce sa iti zic exact. faza e ca, presupun ca sti ceea ce e scris in constitutia tarii noastre" casatoriile intre verii de gradul II si I sunt interzise". faptul ca il iubesti e ceva omenesc si nu ar fi nimic rau dar totusi cred ca ar trebui sa mai faci un efort sa-l uiti pentru ca si daca ati fi impreuna mereu o sa fiti complexati de cei din jur si asta ar duce la despartirea voastra. cel mai bine ar fi asa.acuma depinde de tine ce alegi.eu tiam spus cum sta treaba din punctul meu de vedere si privind situatia mai de la distanta.totusi gandeste-te bine la ceea ce alegi.big grinmult norocbig grinwinkinghappy

| pisycutsa_5588 a răspuns:

Te inteleg perfect. prin asta trec si eu. nu il pot uita. am incercat orice modalitatea de al uita, dar a fost in zadar. nu stiu daca il vei putea uita vreodata mai ales daca este IUBIRE ADEVARATA intre voi. ce pot sa iti zic? multa bafta si daca reusesti sa il uiti te-as ruga sa imi supui si mie,

| madalyn_7538 a răspuns:

Si eu am o relatie la fel ca tine

| madalyn_7538 a răspuns:

Daca vrei sa vb mai mult poftim idiul meu (mavaany)

| Popescu_Alin_1985 a răspuns:

Pfff cati isi dau cu parerea fara sa se documenteze! puneti dq mana pe constitutia tarii, pe biblie, vorbiti cu un preot "nue fireesc, nu e bineee" bah din cz voastra nu da tara asta inainte, va dati cu parerea despre orice fara sa fie domeniul vostru de baza sau fara macar sa va documentati --- apropo varul de gradul doi este de fapt grad de rudenie 5-6 ex: copiii a doi veri primari -> veri primari ( de gr I ) aici intervine greu biserica insa si aici din pct de vedere stiintific s-a demonstrat ca sunt mai mici sansele sa iasa un copil cu malformatii decat un cuplu care se hotarasc sa faca un copil la peste 40 de ani --- in cz verilor de gradul doi statul nu intervine, iar in cz bisericii trebuie dispensie... problema ar fi cu rudele si gandirea lor veche de un mileniu! astept contradictii dar nu de genul copilaresti ci cu documentatia pe masa si un limbaj decent; scuze pentru limbajul mai "accentuat" dar prostia ma supara rau rau de tot

| scumpyo a răspuns:

Heihappy si eu il iubesc enorm de mult pe varul meu de gr2 imi este foarte greu sa il uit! TOT CE NE PLACE ORI E INTERZIS ORI E IMORAL SAU ILEGAL! Tot timpul lucrurile interzise ne-au atras asta estesad iti mai aduci aminte poate cand erai mic/a iti ziceau ai tai sa nu faci un anumit lucru?! asa dar lucrul respectiv te tenta din ce in ce mai multsad sincera sa fiu cu tine in relatia mea cu el mai mult eu ma arat interesata si ma zbat pentru a ne putea vedea! am citit niste raspunsuri mai jos si vreau sa afirm faptul ca cei care nu au trecut prin asa ceva sau mai ales nu am simtit e foarte greu de comentat si totodata foarte usor de criticat.E ATAT DE FRUMOS MOMENTUL IN CARE STAI CU EI PE ASCUNS SI STII CA NU E BINE, STAI CU FRICA IN SAN CA POATE VA VEDE CINEVA SAU CHESTII DE GENU! este de neexplicat in cuvinte trairiile acelea te pup! pssss sa-mi zici si mie daca l-ai uitat cryingk eu nu pooootcrying( am incercat sa ne despartim de 3 ori si degeabaacrying(