| Alex039 a întrebat:

Am o relatie de 2 ani cu o fata. Amandoi avem aproape 17 ani. Vrem sa ne incepem viata sexuala, insa ei ii este frica. Cum ar trebui sa ascunda asta de parintii ei? (sunt foarte exagerati si nu ar intelege) Spre exemplu, la unele fete le intarzie menstruatia dupa ce se fac dragoste. Cum sa ascunda asta sau sa repare situatia? Presupun ca trebuie doar sa astepte? Daca nu iti vine in 6 luni cica esti insarcinata... Exista protectie, insa, care sunt riscurile si cum pot fi evitate cel mai bine? In ce cazuri ar recurge parintii ei sa mearga la ginecolog? (nestiind ce s-a intamplat, bineinteles) Vrem doar niste sfaturi cu cat mai multe amanunte. Va multumesc pentru timpul acordat!

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Mai bine ar trebui sa fiti cuminti, sa nu regretati mai tarziu ce ati facut la 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va manca calumea nu gluma. daca ar parinti asa de exigenti nu e bine deloc pentru voi. puteti astepta inca un an si dupa ea face ce vrea. nu de alta dar o sa afle mama ei, e imposibil sa nu si te trezesti ca se duce la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună
Uite eu am 16 ani și prietenul meu 20 happy
Știu e foarte mare pentru mine.Parinții mei sunt foarte exagerati și nu mă înțeleg niciodată.El nu-și poate lăsa corpul fără plăcerea sexului și ca să mă înșele nu e corect!
Am folosit prezervativul, dar dacă la voi poate fi ceva neînregulă cu el, atunci folosiți pastile sau munca grea(pentru prietene ta). Știi cînd ridici greutate nu ai șanse să prinzi la copiiihappy
Hai pupici)*
Fericire vouă!

| DeeaMarry a răspuns (pentru anonim_4396):

Munca grea laughing. Deci la munca grea cu prietena ta laughing.
E absurd ce spui. E posibil sa avorteze daca face un efort fizic exagerat sau sa aiba probleme cu copilul, insa in niciun caz nu merge ca metoda contraceptiva.

Referitor la intrebarea ta, da, exista riscuri chiar si protejandu-va. Nu va fi deloc bine pentru ea daca afla parintii. Tocmai de aia sexul nu e pentru copii! In momentul in care decizi sa iti incepi viata sexuala trebuie sa fii pregatit sa iti asumi niste responsabilitati. Dar cum sa fii in stare sa cresti un copil daca pana si contraceptive cumperi de pe banii parintilor? (Pentru ca la 17 ani nu ai alti bani.)
Dupa inceperea vietii sexuale, in cazul fetei se impune o consultatie ginecologica. Poate ea merge fara sa afle parintii? (Teoretic da, practic va avea nevoie de bani sau pur si simplu vor afla ai ei din alte surse.)
Va legati la cap fara sa va doara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma ingrozeste ce spui si nu exagerez.In primul rand, daca afirmi ca el"nu-si poate lasa corpul pentru placerea sexului" atunci el doar te foloseste ca pe un obiect sexual.Tin sa-ti spun ca sunt barbati, rar ce-i drept, care asteapta o femeie pana la casatorie(cunosc personal), sau macar o asteapta cativa ani pana ce devine majora.Asta face un barbat ce o iubeste pe cea de langa el, e constient ca daca are o copila la 16 ani trebuie sa o mai lase sa-si traiasca copilaria/adolescenta, cum vrei tu sa-i spui.Un barbat care te iubeste nu este cel ce se culca cu tine, poate face asta cu prima prostituata care-i iese in cale, un barbat care tine la tine se gandeste la cum te va afecta asta pe viitor si te-ar refuza, chiar daca tu ai insista pentru ca esti curioasa.Afirmi ca"stiu ca e foarte mare pentru mine " dar nu prea intelegi ce implica asta.Imi pare rau pentru tine pentru asta sincer si parintii tai au dreptate desi ti se pare absurd ce spun ei acum, peste cativa ani le vei da dreptate.In al doilea rand, vad ca esti foarte superficiala in ceea ce priveste riscul unei sarcini. Modul in care recomanzi acele"pastile"care sunt de fapt anticonceptionalele, suna de parca le-ai recomanda si lua dupa ureche.Iar referitor la afirmatia ta :"folositi munca grea.Stii cand ridici greutate nu ai sanse sa prinzi la copii" am de spus ca am ramas tablou. Ceea ce ai spus tu, dupa cum a spus si DeeaMarry, e un avort spontan (cel ce nu e programat). Opreste-te, pentru binele tau! Din moment ce ai o viata sexuala activa cu acel baiat de 20 de ani, sper ca esti pregatita oricand pentru o sarcina, pentru ca e foarte riscant ce faci.
PS:Ai spus ca nu e corect ca el sa te insele. Dar e mai corect sa te foloseasca pentru sex?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu in locul vostru nu m-as grabi, as mai lasa putin timp sa treaca, sa va maturizati mai mult amandoi.Stiu ca o relatie de 2 ani este cat de cat stabila insa eu as mai astepta sa vad cum va merge relatia cand amandoi vom fi maturi/adulti,(astfel evitati si eventuale dezamagiri). Referitor la situatia legata de parintii ei : orice schimbare a corpul ei le poate semnala parintilor ceva incat sa intre la idei.Intarzierea menstruatiei, de exemplu, nu prea are cum s-o ascunda de mama ei, banuiesc.Marturisesc ca odata eram la ginecolog pe sala de asteptare unde era o mama si un tata, ambii foarte exigenti dupa aparente si foarte nervosi si agitati in privinta fiicei lor pe care o adusesera cam fortat acolo, asta pentru a afla daca este insarcinata(avea in jur de 16-17 ani cred).Am fost martora la discutiile dintre ei, vorbeau cu voce tare dinadins pentru a o face pe ea de ras in fata celorlalti. Daca nu mai aveti rabdare multa, macar asteptati varsta majoratului, parintii vor avea poate mai putine de spus, drepturile ei fiind mai multe.Un alt punct ce trebuie atins este riscul de sarcina.Protejati-va cu prezervativ si totul va fi ok,totusi invatati sa-l puneti ca sa nu se sparga-sunt tutoriale,traiasca internetul(sfatul meu ar fi sa le cumparati din farmacie).In concluzie,ar fi ok sa asteptati varsta majoratului, pentru ca va putea merge neinsotita si la ginecolog in caz de ceva. Daca de exemplu se intampla ceva cu ea, raceste la ovare, de exemplu, va fi nevoita sa mearga la ginecolog insotita de un parinte.Numai bine!

| mariacazcu a răspuns:

Pai sunteti destuli de mari sa va incepeti viata sexuala si doar pentru ca parintii ei nu o lasa asta nu insemna ca nu trebuie sa o faceti si in legatura cu mersul la ginecolog daca ea nu da niciun semn ca ar fi facut sex nu ar merge cu ea la ginecolog. Si nu te inteleg un lucru cum sa ascunda faptul ca nu o sa ii mai vina menstruatia cateva luni de parintii ei ca doar parintii ei nu satu sa o verifice in fiecare luna daca i-a venit sa nu.Asa ca puteti sa o faceti dar sa nu stie parintii ei de loc.BAFTA

| Alex039 explică (pentru mariacazcu):

Si cu riscurile cum ramane? *exista chiar si daca folosesti protectie* Care ar fi acelea si cum le putem evita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex039):

"Si cu riscurile cum ramane? *exista chiar si daca folosesti protectie* " cum sa nu. se mai intampla ca prezervativul sa se rupa si asa trebuie sa dai banuti sa cumperi pastila de a 2 zi. tin minte ca era destul de scumpa acum cativa ani.

| mariacazcu a răspuns (pentru Alex039):

Pai folositi prezervativul aveti grija sa nu fie spart sau stricat sau altele aveti grija cum il puneti ca sa il puneti ca oamenii si pentru dubla protectie exista prezervativ si pentru femei si pentru barbati