| popescucarmen43 a întrebat:

Buna,am și eu o întrebare...și vreau să mi fie luata cat se poate de serios,fara răspunsuri de genul:"ești prea mica, părinții îți vor binele, sau iubitul tau te folosește doar pentru sex". Deci pe 23 octombrie m-am cuplat cu un prieten printr-o prietena comuna noua. Precizez că eu am 16 făcuti in octombrie și el 16 făcuti in iunie, doar că eu sunt micuta de înălțime și el e foarte înalt si dezvoltat. dupa ce am făcut o luna..am vb cu ai mei sa vin cu el daca pot să-l cunoască, ce sa mai. mi-au sărit deja in cap, certuri nici nu mai zic, cică nu vor să-l cunoască că amândoi suntem minori și că nu vor sa stea pripășit pe la noi săi vie maicasa cu politia nusj ce..am părinți cam exagerati care ei habar n-au prins vremurile noastre în care vorbeam cu crushu până dimineața sau de astea.eii, într-un final la rugămintea mamei prietenei noastre comune..au ales să-l cunoască abia la 6 luni cam prin aprilie asta.Problema e alta,vrem sa dormim împreuna dar mama nici să nu audă despre asta ori el la mine, ori eu la el, vreau sa las asta cam pe la 6 luni de relație.dar,noi vrem sa ne începem viața sexuală, simțim nevoia asta,și nu e doar nevoie.e chestia cu apartenența unui altuia,vrea să mă știe doar a lui săi ofer garanția că nu l voi părăsi,din fericire amândoi suntem virgini.I-am zis sa mă aștepte să mi rezolv niste probleme, mi-a zis că ma va aștepta dar nu prea multe luni.Din experiența voastră cu începerea vieți sex ce mi-ați putea zice sau recomanda? nu v-a fost oarecum rușine? gen vă vedeți goi unul pe altul, și faza cu durerea :/, as vrea sa iau pilule dar ce consult mi-ar face doctorita? adică ma va dezbrăca? cum pot să-i conving pe ai mei să doarma la mine?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

"mi-a zis că ma va aștepta dar nu prea multe luni" - asta nu e deloc iubire. Sunt hormoni.
"și nu e doar nevoie" - toata lumea simte nevoia. Incepand cu 10-11 ani incep sa se dezvolte instinctele sexuale. Asta nu inseamna ca ne si incepem viata sexuala.
"e chestia cu apartenența unui altuia, vrea să mă știe doar a lui săi ofer garanția că nu l voi părăsi" - cel mai prost motiv auzit de mine pentru inceperea vietii sexuale. Sincer.

Din octombrie si pana acum sunt aproape 2 luni. Daca tu consideri ca e suficient...fa-o.
DAR sa nu te astepti ca vreun parinte normal la cap isi va lasa copilul de 16 ani sa doarma la prieten acasa. Daca vrei sa faci sex, faci ca toti adolescentii ...pe ascuns si pe fuga. Ziua, cand sunteti doar voi acasa, fara parinti. Si mare grija la contraceptie.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Niste parinti cu capul pe umeri nu o sa fie de acord sa lase doi copii de 16 ani sa doarma in acelasi pat, daca o faceti fara stirea lor e altceva dar metode de convingere a parintilor nu exista dintr-un motiv foarte clar: sunteti prea mici. Au fost milioane de cazuri in care doi copii mici de 15-16-17 chiar si 14 au vrut sa faca acest lucru, sa isi inceapa viata sexuala, au fost curiosi, dar nu s-au documentat cum trebuia si au facut o greseala, o greseala pentru varsta lor, s-au trezit cu un copil, apoi au renuntat la scoala si asa au ratat sansa sa faca ceva in viata. De asta le e frica parintilor tai, lucrurile astea se intampla. Si le dau dreptate pentru ca tu singura ai demonstrat ca nu te-ai documentat bine, ai zis ca vrei sa iei pastile. NU, pastile nu! Nu te complica si nu te incurca cu pastilele, NU sunt sigure mai ales la varsta asta in care nu stii cum functioneaza corpul tau. Cel mai bun lucru e prezervativul, te fereste si de sarcina si de boli. Daca el nu vrea si face figuri atunci da-i un sut in fund si gata! Tu esti cea mai importanta, nu stii niciodata ce se poate intampla. Eu te inteleg ca esti indragostita si curioasa si nu e o tragedie sa faci asta, nu se intampla nimic, doar fa-o cu cap!
Iar faza cu rusinea, prima oara o sa fie stanjenitor pentru amandoi dar o sa vina totul de la sine.

| popescucarmen43 explică (pentru Bondarel99):

Doamna sau ce sunteți. dacă nu știați și prezervativul poate sa se rupa sau sa aiba o fisura cat de mica...și am belit pla...și dacă spuneți că-mi pot incepe viața sexuală dacă vreau, și bineînțeles cu metoda de contracepție. părinții mei nelasanduma sa dorm cu el la mine sau eu la el, unde ar fi de preferabil sa o fac? nu cumva într-un boschet sau hotel? și pilulele se iau sub supraveghere medicala și după niște analize bune

| Bondarel99 a răspuns (pentru popescucarmen43):

Cate cazuri de sarcini nedorite sunt datorate prezervativului si cate sunt datorate pilulelor contraceptive? Si prezervativul se poate rupe dar sunt foarte rare cazurile. Si daca parintii nu te lasa sa dormi la el sau sa vina el la tine tu ce solutie crezi ca ar fi sa ii convingi? Ce te asteptai sa te sfatuiasca lumea? Sa iti inchizi parintii in debara sau sa ii legi de un scaun? Crezi ca ii poti face asa usor sa isi schimbe parerea? Da, o solutie ar fi sa va vedeti pe ascuns, daca vrei intr-un boschet poti si intr-un boschet sau la hotel. Dar nu ar fi mai simplu sa il furisezi tu pe el in casa sau sa te furisezi tu in casa la el, sa faci cumva ca nimeni sa isi dea seama? Ca doar nu va mutati unul la altul, stati doar cateva ore.
In plus nu prea cred ca ai cum sa faci atatea vizite la un doctor fara ca parintii sa isi dea seama si sa isi puna intrebari.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pune pe primul plan sfatul parintilor! nu neaparat varsta voastra conteaza! ai la dispozitie viata intreaga ca sa experimentezi sexul. Un individ care motiveaza sexul ca moneda a fidelitatii este un huligan de care este necesar sa scapi cat mai repede! putem dialoga mai amanuntit pe Fb. daca vei dori asta. Fii OM "cu mintea la purtator"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai mai scris intrebarea daca nu accepti raspunsuri de genu?
In primul rand nu sunteti majori deci nu prea puteti sa va faceti de cap. Mai incolo vei intelege de ce parintii tai nu sunt de acord, te asigur ca parintii nu vor raul copiilor.
Trebuie sa fii constienta ca o data ce iti incepi viata sexuala, vor aparea o gramada de probleme, acolo jos, de la infectii, candida pana la altele mai grave daca nu esti atenta.
Si da, la doctor de dezbraca de tot, te pune sa stai cu picioarele cracanate, se uita inauntru, iti baga doua degete inauntru si te palpeaza, plus ca iti bage niste instrumente sa iti desfaca vaginul sa vada ce e inauntru, Nu este confortabil dar nici groaznic.
Pe ai tai ii poti convinge sa doarma la tine spunandu le ca oricum ai de gand sa faci lucrul asta fie ca vor ei sau nu. Dar te-as sfatui sa nu o faci primele dati cu ei in casa, ar fi cam ciudathappy

| petitconseil a răspuns:

In primul rand cred ca aratati urat pe strada ''domnul plop si doamna dop''vorba aia.In al doilea rand faptul ca trebuie sa va feriti de toata lumea, induce stress si gandul ca sunteti ca niste boschetari care cauta si ei un loc sa doarma impreuna...Toata lumea e impotriva voastra dar voi nu vedeti asta.Nasol,as putea zice.Cei din afara vad mult mai bine ca voi dinauntru.Plus de asta nimeni nu-ti garanteaza ca daca te culci cu cineva vei ramane impreuna toata viata.Lui ii tropaie hormonii si nu mai are rabdare sa te astepte prea multe luni. Dupa ce te are o sa treaca la alta, asa, de curiozitate, poate cu tine nu-i va placea, pentru ca niciodata nu poti fi sigura ca ii va placea numai cu tine.Nu poti sa bagi mana in foc ca vei fi doar cu el dupa aceea, cred ca stii foarte bine lucrul asta, sau macar iti dai seama ca asta este adevarul.E problema ta ce decizi, eu ti-am zis doar parerea mea.Succes!