| aLinux a întrebat:

Am o relatie de 3 ani. si cam de 1 an am inceput sa ne tot certam sa nu ne prea mai intelegem, desi ne iubim mult dar ajungem la certuri de ne uram.
ieri ne-am certat destul de rau si am ajuns la o intelegere sa ramanem despartiti pana "duminica" si apoi duminica va/vom decide ce e de facut.
Sincer eu nu as vrea sa ma despart, dar o parte mica din mine ar vrea.
Ea.pai la fel ca mine ar vrea si nu ar vrea.
Prietenii mi-au spus sa o las in pace sa no mai bag in seama, sa nu arat ca sunt disperat, chiar daca ma doare...si m-am rugat de ea azi sa ne impacam dar nu vrea decide duminica, mi-a spus ca 49% ar vrea sa ne impacam, poate daca eram intr-un loc mai retras nu pe centru orasului aveam ceva succes dar nu stiu...
Nu stiu ce sa fac, as dori mai multe sfaturi, o iubesc mult in acest moment si ma doare, a fost un chin pentru mine astazi la servici, tot la ea imi sta capul.

apropo, ma numesc alin si am 21 de ani

Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Are sa te doara oricand. Asa sunt despartirile, si vorba francezului, fiecare despartire e ca si cum ai muri putin. Chestia cu bagatul in seama nu merge.
Faceti asa cum ziceti, stati impreuna atata cat va simtiti bine dar fiecare este liber sa isi caute pe altcineva (in felul asta va veti da seama cat de importanti sunteti unul pentru celalalt).
A discuta TOATE intimitatile cu prietenii nu e sanatos. Mai filtreaza si tu!

5 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar sa stii ca astfel de certuri pot aparea intr-o relatie oricat de perfecta ar putea parea ea! Eu am o relatie de aproape 5 luni si a fost un moment in care am fost nesuferita cu prietenul meu si l-am suparat. El insa pentru ca ma iubeste m-a iertat. A fost atunci vorba de atitudinea mea, nu de altceva mai grav intre noi.
Tu trebuie sa te gandesti bine, pentru ca s-ar putea ca intr-o zi sa iti para rau si sa fie prea tarziu. Pune si tu in balanta sau de ce nu, scrie pe o foaie de hartie ce iti place la ea si ce nu. Pune-ti in primul rand gandurile in ordine. Nu rezolvi nimic daca dai cu piciorul la o relatie de 3 ani. Eu stiu ca daca iubesti trebuie sa mai si ierti sau cel putin, sa mai treci cu vederea. Incearca sa vorbesti cu ea si daca vezi ca nu e nimic de rezolvat, luati o pauza in relatia voastra sau despartiti-va...mai bine decat sa va faceti sa suferiti. Reflecteaza bine.Si eu am 21 de ani ca tine, am trecut prin multe si stiu ca varsta aceasta te impinge incet-incet spre maturitate, acum cauti ce e mai bun pentru viata ta si e varsta cand iti doresti lucruri cat mai perfecte.
Bafta si sa ne tii la curent si pe noiwinking

| Malvina24 a răspuns:

Buna alin! Stai linistit si incearca sa te mai gandesti si la tine nu numai la ea! Gandeste-te si la fericirea ta, pentru ca ai si tu un motiv pentru care v-ati certat, ceva e la mijloc, lipseste cu desavarsire comunicare in cuplu! Eu as spune s-o inviti in parc, intr-un loc unde sa fiti doar voi 2 si sa vorbesti calm cu ea! spune-i ce simti si nu te ascunde! nu lasa pe altii sa decida pentru tine! tu stii cum a decurs relatia voastra! NU uita alin ca 3 ani nu e o saptamana!~nu da cu piciorul la o asa relatie pentru ca daca spui ca va iubiti nu are rost sa va despartiti! Fiecare cuplu are momente mai bune si mai putin bune! conteaza sa stim sa le depasim pe cele rele! si eu am iubit de 2 ani si noi ne certam si uneori ii spun sa ma lase ca vreau sa ne despartim si eu am facut la fel ca prietena ta, insa il iubesc si chiar de mai sunt suparata pe el nu as vrea sa ne despartim, stiu ca tine la mine cu toate ca ma mai supara, e baiat il iert ca nu-si da seama! Bucura-te de relatia ta cu ea si fa-o fericita! bafta(si tine-ma la curent)

| LCD a răspuns:

Asteapta pana duminica sa vezi ce a decis.Si nu trebuie sa ii arati cat esti de disperat. E de ajuns ca te-ai rugat astazi de sa va impacati, deci nu iti va putea reprosa la final ca tu nu ai vrea sa va impacati.(daca iti va reprosa asta, e imatura si cu capul in nori) duminica va vedeti si vorbiti.Las-o pe ea sa inceapa discutia si sa spuna care sunt motivele pentru care nu mai vede nici un viitor impreuna. Apoi, daca ea este cea care te refuza, cu toate ca tu inca iti doresti sa fi cu ea, spune-i ca ii respecti decizia si atat.Nu trebuie sa-i spui ca vei suferi dupa ea, pentru ca stie si ea asta foarte bine.Arata-i ca iti pasa, dar fa-o in asa fel incat sa nu te ia de prost si sa vrea sa continue relatia doar pentru ca tu tii la ea foarte mult, in timp ce ea poate, nu are alta preocupatie si mai sta cu tine.
Deci asigura-te ca daca continuati relatia, pauza asta a fost un timp de gandire, un timp dupa care trebuie sa iasa la lumina o schimbare.Ca daca va intalniti, va spune-ti ca va iubiti si va luati in brate, apoi maine zi, lucrurile continua la fel, nu ai facut nimic.
Sa-mi spui si mie ce se va intampla happy

| MidnightLady a răspuns:

Din proprie experienta iti spun ca atunci cand o fata cere timp pentru a decide e inceputul sfarsitului. Si dupa cum spui tu ca "va" decide, adica nu decideti impreuna cum ar fi normal, eu zic sa incerci incet, incet s-o uiti. Daca spui ca va certati pana ajungeti sa va urati, mai mult ca sigur e obisnuinta si nu iubire. Asa ca gandeste-te la tine, ai toata viata inainte, nu merita sa-ti prelungesti suferinta.

| aLinux explică:

"ne-am impacat azi, am fost la o florarie si am cumparat cel mai mare buchet de flori pe care la avut, recunosc ca a fost scump dar ma intereseaza, ea a spus ca nu trebuia sa cumpar flori ca am luat pe degeaba, i-am promis ca o sa ne mearga mai bine, sa fiu mai cuminte nu chiar asa gelos ca. balantele sunt mai geloase dar trebuie sa incep sa am incredere in ea ca e cuminte, sunt foarte fericit ca ne-am impacat, in sfarsit pot sa dorm ca nu am dormit de 3 zile, nemancat, obosit... ahh va multumesc pentru raspunsuri, nu mi-am ascultat prietenii sa o las in pace am facut cum am crezut eu ca ar fi mai bine si am reusit"