| anonim_4396 a întrebat:

Am observat ca majoritatea din cei de la aceasta categorie faceti pacatul malahiei (masturbarii).
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......barii.html
1)Stiati ca este un pacat?
2) Daca stiati, de ce l-ati mai facut?
Multi o sa spuneti ca nu e pacat si ca nu scrie nimic despre asta in biblie. Dar eu va spun, malahia este curvia cu diavolul. Da, exista asa ceva!

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar tu stiai ca masturbarea face ca nr violurilor sa se reduca? sau legalizarea prostituiei?

unde scrie in biblie ca malahia e lucrarea diavolului? nu vad de ce ar fi pacat asa ceva, ce rau faci?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Unde scrie in biblie ca e bine sa te masturbezi?
Cei care fac acest pacat nu sunt niciodata fericiti sau multumiti. Ei se simt singuri, urati de lume, etc.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Care e problema in a fi singur? si iisus era urat de lume, am citit ceva versete din biblie dar cum biblia e metaforica e greu de spus daca e pacat si cand anume e pacat, pentru ca daca in vis un barbat ejaculeaza e pacat? omul dormea ce vina a avut? nu ai auzit de vise umede a? chiar nu vad ce e rau in a te masturba, repet nr violurilor scade in tariile unde se legalizseaza prostitutia, nu inteleg de ce trebuie sa fi obligat sa stai cu o fata doar pentru a te satisface sexual, e aiurea gandire irationala

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Uneori pentru placerile trupesti, oamenii hotarasc sa se minta singuri. Nu stiu daca intelegi ce zic, dar iti dau un indiciu: vorbesc despre tine si persoanele ca tine.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu niciodata nu mam mintit singur, cred ca sunt cea mai sincera persoana de pe TPU

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Ba da, si acum te minti. Pentru o placere adusa de acest pacat, va automintiti ca nu este pacat.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cand poti dovedi ceea ce afirmi esti o persoana sincera, cand afirmi ceva ce nu poti dovedi nu prea esti, deci si visele umede sunt pacate a?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu am studiat despre ele. Dar din cate spune stiinta, visele sunt ganduri si lucruri vazute pe timpul zilei, nu?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Sunt reflectile subconstientului uman

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Pentru cei cu o inima curata este usor de inteles ca este pacat si este urat in fata lui Dumnezeu. Nu lua asta ca pe o jignire. Inteleg motivul pentru care crezi ca nu e pacat si ca e sanatos.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Wow o inima curata? nu ai cum sa ma jignesti pentru ca eu vad cum sunteti voi crestini si chiar ma consider sfant pe langa voi vb serios, zi-mi sie mie un singur crestin asa sincer ca mine?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Te compari cu ceilalti
Ai grija ca cazi in pacatul mandriei!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cred ca dacă te-as vedea pe stradă te-as poci puțin doar asa sa vezi ce păcat e. Si mai lasă naibii gândirea asta de fanatic că nu ajungi nicăieri. Decât bătut în cap ca tine mai bine ateu ( ceea ce sunt deja )

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Glumeam fiecare mai greste, dar nici sa arunci cu pietre in cineva nu e ok

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Cine arunca cu pietre?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

N-am spus ca ai aruncat tu fii calma

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

N-am inteles ce ai in vedere.

| Superior a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu vreau sa jignesc,sau sa fac ceva sa te supere,insa din cate observ,cand vorbesti cu cineva,esti atenta daca face un pacat si ii atragi atentia (de ex. pacatul mandriei?). Inca o data,respect ceea ce faci, e bine sa dai sfaturi si sa ne atentionezi de posibile pacate, ca sa incercam sa le evitam sau sa nu ramanem prinsi in ele, dar mi se pare nasol sa atrazi des atentia persoanei, caci ii piere cheful de discutie/activitatea respectiva.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Referitor la întrebarea ta :e păcat să ejaculezi în somn /să ai vise umede? Răspunsul este nu.

| doctorandus a răspuns:

„Pe scurt masturbarea este o împreunare cu dracul...iar cu dracul nu ajungi decat in iad, pe un drum presarat doar cu suferinte."
—ortodoxiatinerilor.ro

Citatul de mai sus e delir mistic, nu are nimic de a face cu dogma ortodoxă. Sursa dogmelor în bisericile ortodoxe: scrieri patristice plus luări de poziție oficiale ale conciliilor ecumenice. Ori pentru "împreunare cu dracul" nu există așa ceva. A spune că ăsta ar fi punct de vedere al Bisericii Ortodoxe Române e același lucru cu a spune că ghicitul în cafea este ritual bisericesc creștin-ortodox. Sursa acestei baliverne este Pravila bisericească a arhimandritului Nicodim Sachelarie (1902-1973). Este deci punctul de vedere al unui singur teolog dintre zecile de mii de teologi ortodocși și nu rezultă de nicăieri că ar fi un punct de vedere al B.O.R.

| creuceanu44 a răspuns (pentru doctorandus):

Masturbarea stimuleaza receptorii de dopamina din creier, acestia cu timpul nu mai pot fi la fel de bine stimulati daca te tot mastu laughing Luati exemplu de la mine ca inainte de bac, sa invat mai bine am facut ce faceau toti baietii si ma... in fiecare zi (ca vezi Doamne sa ma pot concentra mai bine), si ghici ce! nu a facut decat sa imi inrautateasca starea, chiar daca nu parea pe moment. abia acum dupa jumate de an incep sa-mi revin! Pofta sexuala imi era la pamant, de abia acum reincep sa am erectie dimineata, am avut inclusiv atacuri de panica.Nu va doresc! Masturbarea nu ajuta la stres, ci il intensifica.renuntati mai bine la ea

| doctorandus a răspuns (pentru creuceanu44):

Http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

Pe deasupra suferi si de ideatie bizara, masturbarea nu are nicio legatura cu atacurile de panica, altfel 90% din barbati ar avea atacuri de panica pe banda rulanta.

Ai nevoie de psihiatru, nu de abstinenta sexuala. (Nu e o jignire, e un sfat de care ar fi bine sa asculti.)

| creuceanu44 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu o faceam in exces ( pentru corpul meu) si simteam asta.Dar in mare parte da, nu ar trebui sa declanseze atacuri de panica, dar pe de lta parte favorizeaza stresul (dupa o perioada de la orgasm care il inlatura).
Ideea e ca nu e bine s-o facem in exces, e bine foarte putin.te simti mai energic si plin de viata fara laughing

Ai dreptate, am fost si la psihiatru dar am impresia ca este mai mult o problema spirituala, psihiatrul nu ma ajuta asa mult. Spor la toata lumea sa scapde de necazuri!

| Clorox a răspuns:

Nu imi pasa daca e pacat, este ceva normal, nu-mi spune ca tu nu faci asta...
Oricum, o sa ard in iad, de ce n-as face-o?

| kingdrlove a răspuns:

1) Nu știam. Vai Doamne, am să-i spun și prietenului meu. Dacă știam ne abțineam de la malahie.
2) Nu știam. Vai Doamne, am să-i spun și prietenului meu. Dacă știam ne abțineam de la malahie.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru kingdrlove):

Tu vorbesti sincer acum?

| kingdrlove a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Cel mai sincer. Dacă aș minți ar fi păcat, m-ar pedepsi Allah pentru asta.

| creuceanu44 a răspuns:

Perfect de acord.
Dar sa-ti spun doua lucruri : 1)
sa pui intrebari retorice, cum ar fi sa faci publicitate la un site, chiar daca este el ortodox este interzis din cate stiu, pe site.

2) Chiar daca sunt de acord, sa stii ca a face afirmatii dogmatice pe un site de genu fara nici o dovada ca acel comportament este nociv (si este), nu vei face decat sa inraiesti oamenii.
stii cum se spune : nu zice omului sa nu faca... ca se face mai rau decat dracii.

Pui intrebarea asta pentru puncte ( la vrajeala) sau care e adevaratul motiv?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru creuceanu44):

Ma ingrijoreaza faptul ca copiii fac acest pacat.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca ar viola fetele ar fi mai ok? masturbarea este o descarcare sexuala, tu nu esti baiat sa stii cum e cand ai chef de sex se nasc frustrari, stres, nervi etc
masturbarea este sanatoasa

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru creuceanu44):

Nu fac reclama. Doar ca nu stiu pe de rost ceea ce am vtut sa va spun.