| anonim_4396 a întrebat:

Ce este pacatul malahiei? Este el mentionat in Biblie? Condamna Dumnezeu acest pacat?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate chestiile le condamna biserica si cei care au inventat religiile, nu dumnezeu.
Si da biserica condamna tot ce tine de sex.

| Celcestietot a răspuns:

,,9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.''

(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel capitolul 6)

| mentholinks a răspuns:

Eu in Biblie n-am vazut vreo lista de pacate, deci nu stiu.

| doctorandus a răspuns (pentru mentholinks):

1 Corintieni 6:9-10 Nouă Traducere În Limba Română (NTLR)
9 Sau oare nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi! Nici cei desfrânaţi, nici cei idolatri, nici cei adulteri, nici bărbaţii care practică prostituţia, nici homosexualii, 10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici bârfitorii, nici tâlharii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru doctorandus):

Pai zice ca cei nedrepti la inceput. Acuma na, nu prea stiu ce sa zic, sau cum si cand ajunge un om nedrept si sa fie judecat astfel. Ca pacatele se mai iarta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia vorbeste despre aceste lucruri, Domnul Iisus Hristos spune ''daca cineva se uita la o femeie ca sa o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui, pentru ca din inima incepe totul''
Tinand cont de acest lucru, acesta este esenta masturbarii, a privi pornografie, a pofti acele prostituate.
Biblia interzice masturbarea.
Sfantul apostol Pavel scrie ''Fiecare sa stie sa isi stapaneasca vasul in sfintenie si cinste, nu in aprinderea POFTEI, ca neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu''
Dumnezeu condamna pacatul, nu si pacatosul, El intelege si stie ca este o lupta, dar tot El spune ca ne va da putere sa invingem orice ispita.
''Nu va ajuns nici o ispita care sa nu fi fost potrivita cu puterea omeneasca, si Dumnezeu, care se tine de cuvant, nu va ingadui sa fiti ispititi peste puterile voastre, ci impreuna cu ispita a pregatit si modalitatea de a iesi din ea, ca sa o puteti rabda''
Domnul promite ca va fi langa noi si ne va intari si incuraja pentru a invinge orice ispita.
citeste noul testament si mergi mai departe prin credinta in Hristos Iisus. Dar, Iisus este alaturi de noi, nu ne spune ''Uite drumu, pe ala trebuie sa mergi, hai, du-te, nu ma intereseaza ce faci si cum faci, acolo trebuie sa ajungi, pleaca acum, du-te.'' Dumnezeu nu procedeaza astfel, cum face un tata cand isi invata copilul sa mearga? Il tine de maini, si il lasa sa mearga, daca va cadea, il va ridica, il va lua in brate si il incurajeaza sa mearga iar ''Hai fiule, intr-o zi, vei putea sa mergi, eu voi fi langa tine, nu te voi lasa singur, sunt aici, sunt cu tine, nu te teme caci eu te voi ajuta si te voi ocroti'' Daca ai copii, tu ce le-ai face daca i-ai invata sa mearga si ei ar cadea, ai striga la ei, le-ai spune ''copil nenorocit, ai cazut, nu esti bun de nimic, m-ai facut de ras aici pe trotuarul asta'' Cu siguranta ca nu vei face asa, si noi care suntem oameni, limitati, putem fi buni si iubitori cu fiii nostri, cu atat mai mult Dumnezeulcel infinit in intelepciune si dragoste va fi langa tine, cel care si-a dat fiul pe cruce pentru tine, nu te va lasa la greu.
Dumnezeu nu te va lasa singura in aceste lucruri, va fi langa tine, este de partea ta, nu impotriva ta, iti vrea binele si nu raul, Domnul cauta folosul tau. El este alaturi de tine si nu doreste sa treci singur prin asta, El vrea sa fie alaturi de tine. El este un tata iubitor. Nu conteaza ce ai facut sau cat de multa vreme, Dumnezeu te va ierta. Poate vei spune ''dar daca au trecut 10 ani...'' Daca au trecut 60 de ani, Dumnezeu te asteapt cu bratele deschise si te va astepta mereu. Daca esti atenta la forma Lui Hristos pe cruce, ce forma au bratele sale? Intinse pana la maxim, cu aceste brate te asteapta Domnul Iisus, si biblia spune, ca Iisus isi cauta oaia pierduta, oriunde ai fi, orice ai fi facut, Hristos nu te va lasa pierduta, va veni dupa tine.

Urmareste te rog:

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=832s

https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg&t=1471s

| Helper07 a răspuns:

Eu sm inteles ca e vorba de m@sturbare.

| EduardEdyP a răspuns:

Malahii erau cei ce se aflau și în Corint, băieții ce își jertfeau trupurile zeităților și impuneau și masturbarea, sodomia... Un fiu al lui Iuda a făcut asta, și a fost " o urâciune" "nu a plăcut Domnului" și a fost omorât de Dumnezeu. Pavel spune că astfel de oameni nu vor intra in Împărăția lui Dumnezeu, dar mai spune că acești oameni se pot schimba, și dacă se pocăiesc de păcatele lor, vor fi mântuiți. Citește 1 și 2 Corinteni

| mentholinks a răspuns (pentru EduardEdyP):

Pff, ala a facut coitus intreruptus, nu s-a autosatisfacut, nu a vrut sa o lase pe aia gravida cum cerea Legea lor.

| EduardEdyP a răspuns (pentru mentholinks):

Păi, a făcut exact ce se face și în cazul masturbării. A necinstit sămânța.

| mentholinks a răspuns (pentru EduardEdyP):

Ce samanta man, aia e sperma, sunt spermatozoizi, miliarde de seminte.

| EduardEdyP a răspuns (pentru mentholinks):

La asta m-am referit și eu...

| mentholinks a răspuns (pentru EduardEdyP):

Aha. bine.