| Bacemi a întrebat:

Am observat de multe ori o ezitare in ce priveste primul pas. Ma refer la fete. Iti place un baiat enorm de mult dar nu stii cum sa ii arati asta. Unii ar spune ca e de datoria baiatului sa faca primul pas. Eu spun ca persoana care te simpatizeaza trebuie sa iti arate asta. In felul ei, poate mai stangaci si timid, dar trebuie sa o faca. Poate tu ma placi si eu nu stiu asta. Se mai aplica atunci regula primului pas? Nu cred. E absurd sa astepti ceva ce nu se va intampla niciodata. Daca stai sa te gandesti bine extrem de multe relatii nu au avut loc din cauza nesigurantei. Atat fata cat si baiatul simteau fluturasii dar nu indrazneau sa spuna nimic. Fiecaruia ii era teama de un refuz. De cate ori nu ati auzit vorbe de iubire folosite la trecut. Il iubeam, il placeam candva. Eliminand din start relatiile imposibile gen relatie cu o vedeta, e clar ca trebuie sa faci mereu ceva pentru a arata ce simti. Trebuie sa arati ca esti prezenta, nu ca esti o stafie din trecut. De multe am vazut situatii in care cineva isi marturisea o veche iubire si respectivul ii spunea ca si el simtea la fel dar ca nu a indraznit sa ii spuna. Si acum bineinteles ca relatia nu mai avea sens. Fiecare avea o relatie implinita, poate erau chiar casatoriti si aveau copii. Poate o casnicie nefericita si plina de frustrari. Si asa s-a ratat ceva ce putea fi frumos. Greseala nu e sa arati ce simti. Greseala este sa te grabesti sau sa renunti. Nu este sa simti si nu este sa arati ce simti. Daca placi pe cineva nu trebuie sa te arunci cu vorbe mari pentru ca asta poate indeparta. Dar ii poti spune vorbe precum : Esti dragut, esti simpatic, ce ochi frumosi ai. Trebuie sa stii sa jonglezi cuvintele. Nu trebuie sa fii prea direct dar trebuie sa iti arati simpatia. E un joc de dai si fugi. Dar fugi incet ca sa te prinda. Trebuie sa intelegeti ca o relatie inseamna reciprocitate. In astfel de cazuri trebuie sa asiguri cealalta persoana ca este o prezenta placuta. Trebuie sa il faci sa se simta in largul sau. Si totodata sa te simti si tu in largul tau. Nu e loc de frustrari si teama. Trebuie sa indraznesti un pic. O fata cu initiativa pe jumatatea te-a cucerit. O relatie presupune mai multe lucruri. Nu doar ca baiatul sa faca tot. Multi baieti resping ideea de a fi cu o fata pentru ca o vad ca nu e pregatita pentru o relatie in adevaratul sens al cuvantului. Incercati sa va documentati. Pe langa faptul ca internetul e plin de filme porno si vorbe aprinse espre sex, vorbeste si despre relatii, despre ce trebuie sa faci si ce nu. Informati-va si puteti cuceri orice baiat. E nevoie sa va conturati o personalitate proprie.

Eu va ofer acest link : http://www.egirl.ro/Primul-pas-intr-o-relatie,a1264.html .

Puteti oferi si voi niste informatii interesante despre relatii?

Răspuns Câştigător
| Luori a răspuns:

De obicei eu cand sunt intr-o relatie nu ma comport dupa ce scrie intr-o revista sau pe un site. Ma comport asa cum este de cuviinta, asa cum stiu, pentru ca sunt EU. Incep sa vb putin despre mine, apoi la general. Intr-o relatie nu ma poate opri nimeni sa fac ceva ce imi place. Daca ma simt bine in piealea mea cand sunt alaturi de acea persoana, atunci totul este ok. Daca si acea persoana ma place asa cum sunt, atunci relatia dureaza. Imi arat nebuniile, ce gandesc pe moment, ma bucur de clipa, fac ce imi trece prin cap, numai ca sa ne simtim bine. Daca imi place de un baiat, eu nu vad solutia cea mai buna sa te duci direct la el si sa ii spun; este ca si cum ma arunc cu capul in fata, si exista posibilitatea sa ma lovesc de ceva. Pe langa asta, mai sunt si baieti care cred ca ei trebuie sa faca primul pas. Pur si simplu ii arunci cateva priviri la inceput ca sa te observe, intri in vorbe, glume. Este deschisa mereu. Apoi treci la fapte. Prin atitudine ii arati ca il placi, prin gesturi, prin mici fapte. Apoi daca el raspunde, poti incerca spunandu`i; de ce nu? Eu una nu ma arunc asa deodata intr-o relatie.
Pe cand altii traiesc mereu cu frica :daca ma va respinge? Mai bine nu ii spun. Ei nu inteleg ca mai rau fac. De ce sa suferi pentru ceea ce nu s-a intamplat? Ca sa te bagi intr-o relatie pe care cu trecerea timpulu sa vb frumos despre ea, trebuie sa ai putina minte. Esti fiinta umana, trebuie sa ai un pic de curanj in tine. S-a intrebat acea persoana : dar daca nu ma va respinge? Tinerii de azi majoritatea vor distractie, doar vorbe si fapte, nimic sentimental.
Fiecare are manualul propriu de a cuceri pe cineva, de cum a se purta intr-o relatie. Uneori totul vine de la sine. Dar intr-adevar, cei care nu stiu nici nu se documenteaza!

16 răspunsuri:
| Bacemi explică:

Ai spus foarte bine, anonimule. Asta vreau si eu sa spun. Ideea e ca nu poti cere cuiva sa faca primul pas cand nici nu stii daca te place. Daca tu il placi trebuie sa ii arati asta si sa ii vezi reactia. Si am spus teren minat pentru ca de obicei tindem sa ne grabim. Ori la inceput trebuie ceva rabdare. Fetele cred ca a arata cuiva ca il placi inseamna a -i spune vorbe mari. Vorbele mari se spun mai tarziu. Pana atunci trebuie sa cunosti mai bine persoana respectiva. E important sa folosesti cuvintele cand vorbesti despre orice. La inceput discuti deschis si vezi cum gandeste o persoana. Apoi cand vorbesti despre '' noi '' trebuie sa folosesti gesturi precum privirea, atingerea, zambetul, toate acestea culminand cu sarutul.

Dar asta nu inseamna ca totul se termina aici. Daca vezi ca baiatul te place dar totusi e mai timid sau nesigur trebuie ca si fata sa aiba initiativa. De obicei e nevoie de o scanteie pentru un foc. Doar atat. Dar e nevoie de ea.

Relatia consta in reciprocitate. Intelegi de obicei ce trebuie sa faci din gesturile partenerului.

| Bacemi explică:

Poti oricand sa iti faci un cont. Intri pe prima pagina si in stanga vei gasi '' Nu am cont ''. Dai click acolo si iti faci cont. Dupa imi poti trimite un mesaj pe privat daca vrei sa vorbim.

| Vizitiul a răspuns:

Http://www.libertatea.ro/......92184.html
Mi se pare interesant si chiar relevant. Cred ca sunt 5 lucruri, care, odata depasite duc la o relatie ideala si o intretin pe o lunga durata.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Da, este adevărat, multe fete din cauza timidităţii şi de teama că sentimentele nu le sunt împărtăşite, dacă plac un baiat foarte mult, nu fac niciun pas în a încerca să îl cucerească. Acum nu mă refer la faptul că trebuie să îi dezvaluie din prima că îl plac, pentru că altfel ea(fata) şi-ar pierde din mister. Dacă o fata vrea o relaţie cu un băiat şi acesta poate tot din cauza timidităţii nu face marele pas, atunci fata trebuie să se folosească de calităţiile ei, să le scoată în evidenţă, să îl facă să se simtă bine în preajma ei, să ii facă complimente, să îi fie o bună prietenă mai întăi pe care se poate baza, să aibă grijă de aspectul ei exterior, să îl privească într un fel anume dar fără să pară disperată, să fie misterioasă şi să nu se dezvăluie băiatului din prima.Acesta zic eu, că e un mod indirect de a îi spune că îl placi.
Dacă şi el o place şi vrea o relaţie cu ea, atunci cu siguranţă îi va spune ei, oricît de timid ar fi, asta dacă întradevăr există acea chimie intre cei 2.

| OanaG a răspuns:

Interesant articolul, vezi tu...si atat fetele cat si baietii sunt timizi, si nu prea au tupeu sa faca "el" sau "ea" primul pas...

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Nu stiu daca pot oferi informatii dar simt nevia sa spun ca vorbele spuse de tine sunt prea adevarate crying
eu ma aflu intr-una din situatiile prezentate de tine mai sus, adica eu tin foarte mult la un baiat si prietena mea cea mai buna si mama cred ca si el tine la mine, pentru ca e fooarte vizibil din felul in care se comporta cand ma vede, insa nimeni nu are curaj sa faca primul pas, chiar mi-e frica de un viitor in care sa regret ce se intampla acum, cum ai spus tu mai sus...

| cornculapte a răspuns:

Stii, spunea cineva odata ca daca le arati oamenilor clar si deschis ca ii placi, e imposibil sa reziste si sa nu te placa inapoi. Fetele se inseala de cele mai multe ori cand cred ca baiatul e cel care trebuie sa faca primul pas. Asa cum ai spus si tu, cel care trebuie sa faca primul pas e cel care poarta simpatia aia pentru cealalta persoana. Sunt insa si baieti carora nu le place ca fata sa faca primul pas, crede-ma cunosc si asemenea cazuri. happy Totusi, eu zic ca n-ai nimic de pierdut daca iti arati sentimentele pentru ca daca iti sunt impartasite, ai castigat, iar daca nu, ramane la fel ca si cum ar fi fost daca n-ai fi spus nimic, doar cu gandul in plus si regretul in minus ca ai incercat.

| Alex_2741 a răspuns:

Frumos subiectul Bacemiwinking. Toate persoanele de aici aveti dreptate dar sa va spun si eu ceva. Ex. o fata il place pe baiatu (x). dar v-ati pus vreodata intrebarea daca baiatul (x) o place pe fata (x)? Sau invers. Oricum eu spun sincer ca mi-ar placea sa vad vad o fata ca vine la mine si dupa o anumita perioada sa fim impreuna. Recunosc nu am cine stie ce curaj sau nu aveam dar dupa ce am citit toate raspunsurile de aici am prins curaj. adica nu vad de ce sa nu incerc. Nu cred ca moare nimeni incercand. Poate citind in continuare mai multe documentare si citind mai multe raspunsuri de aici poate voi prinde mai mult curaj si voi spune fetei pe care o plac sentimentele pe care le am fata de ea si cine stie poate iese de o relatiehee hee. Oricum inca o data frumos subiectul Bacemi adevarat omwinking. ZIua buna

| `KiddO` a răspuns:

Respect Bacemi! Sincer mai pus pe ganduri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bacemi, hai sa mai dezvoltam un pic ideea pornind de la un raspuns dat de tine la o intrebare de genul:cum iti dai seama ca o fata te place. la un moment dat ai zis ca fetele intra pe un teren minat, adica fac ele primul pas. pai nu e un pic ciudat felul asta de a gandi? adica pe de o parte incurajezi fetele sa faca primul pas, dar pe de alta parte consideri ca se baga pe un teren minat.
pai sa o luam treptat. din ce am inteles eu tu te referi aici ca in momentul in care o fata place un baiat si acesta nu are nici cea mai mica idee, fata are o datorie (fata de ea insasi) sa ii dea de inteles baiatului ca il place, dar atat. de aici in colo e treaba baiatului daca o place si el, sa faca ceva in sensul asta. cam asta inteleg eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-ar placea sa mai vb pentru ca gasesc la tine raspunsuri care ma intereseaza. faza e ca eu nu am cont pe TPU si nu prea stiu cum sa facem, dar as vrea sa mai dezbatem subiecte. poate ai tu vreo idee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti poti face daca vrei cont. Nu e chiar asa de greu. Cand accesezi prima pagina vezi ca in stanga ai scris cu albastru '' Nu am cont ''. Dai click acolo si te inregistrezi. Dupa imi poti trimite un mesaj daca vrei sa vorbim mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am lasat un mesaj privat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect, sunt de acord cu@lore, nu consider ca fata e cea care trebuie sa fie cea care ia initiativa intr-o relatie, ci baiatul, fiindca asa este normal.Depinde insa de cum se inteleg cum evolueaza prietenia dintre ei, ma rog depinde de f multe, insa cred ca asa este cel mai bine, ca baiatul sa fie cel care ia initiativa.Eu nu fac niciodata primul pas, intr-o relatie las ca lucrurile sa decurga de la sine. Daca insa exista exceptii(baietii timizi, care nu au curajul necesar de a lua initiativa), atunci depinde de fata respectiva, de cat de mult si-ar dori sa fie cu baiatul respectiv.Sunt intru totul de acord cu @lore, deci ai ales cel mai bun rasp. Mi se pare normal ca intotdeauna, de cand se stie, ca baiatul sa aiba initiativa, nu fata.

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Uite de ce nu fac eu primul pas: sunt timida, nu sunt uimitor de frumoasa (piele alba, mi-e greu sa ma bronzez, an nevoie mare de aparat dentar, dar veniturile familiei mele sunt modeste), increderea de sine nu e prea mare, si am intamplari din trecut care m-au facut sa-mi fie greu sa zic un simplu :"Esti dragut, imi place de tine", si dau un exemplu: Adevar si provocare, l-au intrebat pe un coleg daca ma place: "Ba, iti place si tie de ea?" si el normal ca a raspuns:" YUCK! scarba aia? esti tampit? cum sa-mi placa de ea?" si va dati seama ca m-a afectat mult, era unul din colegii mei preferati.
Deci FIRESTE ca mi-e greu sa fac primul pas, fireste ca mi-e teama de INCA un refuz, asa ca nu va mai tot intrebati : "De ce ii e greu sa faca primul pas?" Nu toti pot zice "Ba, esti sexy, vrei sa fii gagicu' meu?"
Daca s-ar nimeri un baiat care chiar sa ma placa pe viitor, nu l-as lasa sa faca doar el primul pas in toate, dar acum, pur si simplu imi e greu.

| Bacemi explică (pentru EstiApreciatDacaEstiDiferit):

Nu e nimic gresit. Asta esti tu acum si trebuie sa te accepti asa cum e.

Fiecare are anumite calitati si anumite defecte. Si crede-ma ca toate acele persoane care exprima la cel mai deschis mod dezgustul fata de altii inseamna ca simt un dezgust fata de viata, fata de propria lor persoana.

Important e ca tu sa iti doresti sa faci acei pasi cand ai gasit persoana potrivita. Nu trebuie ca toti sa ne fie prieteni. E foarte bine ca tu stii ca vei avea initiativa daca cineva iti va arata ca poti avea incredere.

Cu siguranta vei gasi un baiat care sa te placa pentru cine esti tu. Te-ai minti daca ai crede ca nu va fi asa.

Mult succes ca acest baiat sa te vada cat mai curand!