| anonim_4396 a întrebat:

Am pus mii de intrebari.Ma stresez incontinuu.Am luat escapelle acum o saptamana, de ieri am sangerari nu foarte abundente cu cheaguri, dureri de ovare si deasupra buricului, credeti ca poate fi o sarcina aceasta fiind sangerarea de nidatie? sau doar o raceala avand in vedere ca acum 2 zile am facut dus, am uscat parul in graba si am stat in frig.
Pastila a fost luata acum o saptamana iar ciclul trebuia sa imi vina acum 6 zile mi-a venit alaltaieri dar nu e tocmai ca cilcul meu normal nu este foarte abundent.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Abia acum ai dat informatia importanta si anume " Pastila a fost luata acum o saptamana iar ciclul trebuia sa imi vina acum 6 zile..." Inseamna ca sexul s-a petrecut practic cu o zi inainte de data normala la care trebuia sa-ti inceapa menstruatia. In urma unui sex intretinut in acea zi se poatea firma fara a gresi ca formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar si in cazul in care ejacularea se produce intentionat in vagin. De asemenea tot fara a gresi se poate afirma ca ai procedat complet IRESPONSABIL si ti-ai administrat acea " bomba hormonala" absolut INUTIL, iar mica intarziere a menstruatiei se datoreaza dereglarii hormonale masive petrecuta in organismul tau. Nu ai fost nicio clipa in situatia de a ramane insarcinata insa prin prostia facuta administrandu-ti repet COMPLET INUTIL acea pastila ai reusit sa-ti dereglezi ciclul menstrual pentru multe luni incepand din acest moment deoarece pastila contraceptiva Escapelle contine o doza dubla de hormoni. Sangerarea actuala reprezinta menstruatia insa modul de producere este perturbat din acest motiv este diferita fata de cele anterioare. S-ar putea ca aceasta experienta nefericita sa-ti fie invatatura de minte, cat si altor fete care vor citi pentru a nu proceda atat de iresponsabil pe viitor. Multa sanatate, fiindca vei avea nevoie de asa ceva pe viitor.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezulta din ceea ce ai spus ca ai luat pastila de a doua zi cu o zi inainte de data calculata a menstruatiei, ceea ce este ceva extrem de ciudat si de grav. In acel moment, riscul de sarcina este extrem de redus, nu merita sa iei pastila ed a doua zi, fiindca efectul ei este nesemnificativ la un risc atat de redus de sarcina. In alta ordine de idei, administrarea pilulei de a doua zi in timpul menstruatiei sau in cele 3 zile inainte de venirea ei este interzisa din cauza ca este un moment fragil hormonal (progesteron la minim, estrogen in crestere) pe care pilula de a doua zi determina adevarate dezastre. Nu stiu cine ti-a prescis sa o iei in acel moment, cand beneficiul era 0 absolut si riscul imens, dar il poti da in judecata pentru tentativa de mutilare si omor, fiindca ti-a facut cel mai mare rau posibil (lasandu-te inca in viata).
Cu atat mai urgent este sa mergi la ginecolog. Poti exclude clar o sangerare de nidatie fiindca sangerarea de nidatie apare de obicei cam la 12-14 zile de la contactul sexual si arareori in sarcinile dupa pilula de a doua zi (fiindca acestea sunt sarcini anormale). Oricum, este imposibil sa fii insarcinata din cauza momentului in care a avut loc contactul sexual. Insa crede-ma, ai o problema mult mai mare decat o sarcina si anume administrarea abuziva a unei bombe hormonale. sangerarea e ciudata, nu ar fi trebuit sa intarzie, faptul ca sangerezi acum e cu atat mai ingrijorator. Faptul ca ai dureri este un semnal urias de alarma. In situatia data, e bine sa mergi maine dimineata la un ginecolog care are capacitate de internare in spital si de investigatii mai amanuntite decat o amarata de ecografie. Esti intr-o situatie in care viata iti este pusa in pericol si este foarte posibil sa ramai cu sechele definitive. Daca un medic ti-a prescris pilula de a doua zi, te rog reclama-l, asa incat sa nu mai poata nenoroci si alte femei asa cum a facut cu tine. daca altcineva te-a forta sa iei pilula de a doua zi, anunta politia, respectiva persoana te poate ucide zilele astea (pe tine sau pe altcineva). Si du-te la spital, nu e deloc de joaca.

| ishallhelpyou a răspuns:

Dupa ce iei o pastila de genul aceleia, este normal ca sa o ia razna corpul tau, iti recomand sa te duci la medic.

ps. din cauza ca esti racita e posibil sa ai intarzieri ale menstruatiei.