| anonim_4396 a întrebat:

Din nou eu, revin cu o intrebare.
In urma cu aproape 3 luni, am avut primul contact sexual, protejat, mai mult..nici ca am nevoie momentan, la 2 zile mi-a venit menstruatia, regulat, la vreo 2 saptamani si ceva cred a avut loc ovulatia, deoarece am avut niste dureri mari de burta si o sangerare albicioasa cu putin roz, apoi am racit si menstruatia a intarziat 5 zile (moment in care am inceput sa o iau razna de frica unei sarcini). Apoi a venit dupa ce am luat tratament, am avut niste dureri ingrozitoare si a fost o menstruatie normala de 4 zile, dar cu multe cheaguri.
La o saptamana au inceput niste intepaturi la ovare si buric, au trecut si acelea, apoi a inceput sindromul premenstrual, menstruatia a venit si ea, tot 4 zile, 2 abudente, 2 mai slabe.
Deci menstruatie normala, 3 luni la rand, acum eu intreb, vreau sa merg la medic sa vad de ce totusi am acele dureri foarte mari la unele menstruatii, dar e cazul sa ma ingrijorez de o sarcina?
De la ce pot fi acele intepaturi?
S-ar vedea ceva pana acum? Simptome, mi-am tot creat in stresul meu, sunt obisnuita sa am dureri si sangerari la ovulatie, dar am tot citit chestii despre nidatie si alte nebunii, cu toate ca am avut menstruatii abundente si cu sindrom premenstrual.
Multumesc

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la medic deoarece ai niscavai probleme medicale, dar nu de sarcina.

Du-te la un consult ginecologic (absolut normal pentru o femeie care și-a început viața sexuală) și când îți face anamneza îi spui tot ce te deranjează, doare, e în neregulă.

De sarcină nu se poate pune problema atât timp cât a fost contact sexual protejat. Nici dacă era neprotejat nu se putea pune dacă nu a avut loc ejacularea în interiorul vaginului în timpul perioadei fertile.

| Itsdoesntmatter a răspuns:

Sunt femei care atunci când sunt însărcinate au menstruație și sunt care nu au, depinde de corp. Daca nu ai avut grețuri sau ai avut stări de amețeală nu trebuie să te îngrijorezi, dar tot ar trebui să mergi la doctor în cazul în care s-ar putea să nu ai acele simptome de început al sarcinii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Itsdoesntmatter):

Cazurile de menstruatie in timpul sarcinii sunt rarisime.