| anonim_4396 a întrebat:

Am ramas prietena cu fostul iubit si ne intelegem de minune ca amici, am lasat sentimentele in spate si ne petrecem timpul impreuna ca doi prieteni.
Iubitul meu este gelos ca ma vad cu el si nu intelege ca fostul imi e un prieten foarte bun si atat. I-am dat sansa sa-l intalneasca sa vada ce fel de om este si ca poate avea incredere sa ne lase sa ne vedem ca si amici, nu vrea sa-l cunoasca.
Acum e suparat, ma ignora, nu-mi acorda atentie si vrea sa nu ma mai vad cu fostul. Nu mai am sentimente pentru fostul iubit!
Ma deranjeaza cel mai mult ca de cand s-a suparat nu-mi acorda deloc atentie si micile gesturi de iubire pe care le facea au disparut. Ce sa fac?

16 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

NU EXISTA.
Ai ramas prietena cu fostul pentru ca ori tu ti-ai ascuns sentimentele ori el rezulta ori tu inca il iubesti in secret ori el.

| wolder a răspuns (pentru Asiryx):

Imi iubesc actualul prieten ca pe ochii din cap. m-am despartit de fostul cu mult timp inainte sa am relatia cu actualul, am trecut de mult peste relatia asta. s-a consumat si gatalaughing
fostul are si el o prietena. si a mai avut iubite dar nu ma priveste, e o relatie strict de prietenie cel putin eu asa vad lucrurile.laughing
mi-a spus c-a trecut si el peste si a acceptat sa ne vedem ca si amici.
Uneori cred ca se poate (daca esti om cu capul pe umeri) sa ramai prieten cu fostul iubit, nu cred in citate de pe facebook.

| Asiryx a răspuns (pentru wolder):

Atunci alegi: ori cu iubitu si dispare fostul, ori amica cu fostul si dispare iubitu

| Raiiiisa a răspuns:

A vrut sa-ti dea de inteles ca ori renunti la fostul de finitiv ori o sa renunte el la tine si cred ca de asta s-a racit.Chiar adica tu zici ca nu ai sentimente pentru fostul, prietenul tau nu o sa vada niciodata lucrurile asa. Poate si tu ai fii putin geloasa si te-ar deranja ca prietenul tau se intelege si iese cu o fata care i-a fost prietena.Chiar adac nu ar avea nimic cu ea ai avea mereu sentimentul ca intre ei reapare dragostea ce a fost.Cred ca asa este si prietenul tau.Tie greu sa renunti la intrevederile tale cu fostul prieten si ai vrea sa te vezi si cu el si sa fii si prietenul actual.
Daca nu vrei sa se termine relatia ta eu zic sa renunti sa te vezi cu fostul, si chiar daca o sa tii legatura cu el fa in asa fel sa stii doar tu si el daca vezi ca altfel nu se poate.Prietenul tau ar fi trebuit sa aprecieze ca i-ai spus pentru ca daca vroiai puteai face sa nu ii spui, iar el poate nu afla niciodata si nu se ajungea aici.Tu stii cu care dintre ei vrei sa ramai, dar asa nu o sa ramai cu amandoi.

| wolder a răspuns (pentru Raiiiisa):

Nu m-am gandit niciodata la o relatie cu amandoi. Neahh! Cu fostul era doar asa intalnire intre amicioh go on.
Sunt sincera cu prietenul meu si nu aveam de ce sa-l mint ca ma vad cu fostul, nu ascund nimic, dar vad ca nu apreciaza nici sinceritatea.
N-as vrea sa-l mint ca nu ma vad cu fostul, dar astept poate ii trec aceste crize de gelozie.

| Raiiiisa a răspuns (pentru wolder):

Inainte de a astepta sa ii treaca lui crizele de gelozie ai putea sa faci ceva si tu. poate o sa te plictisesti asteptand si cand o sa crezi ca i-a trecut o sa faca din nou una.Cum spunea Asiryx..esti sigura ca nu mai ai sentimente pentru fostul sau ti-ai impus ca nici macar tie sa nu-ti recunosti asta? Pentru ca odata ce inchei o relatie, e okey sa ramai in relatii favorabile dar intalnirile nu cred ca sunt chiar normale.

| wolder a răspuns (pentru Raiiiisa):

Sunt sigura ca nu am sentimente pentru fostul iubit, am avut o relatie frumoasa de 2 ani incheiata pasnic, am trecut mai departe si am o noua relatie lunga si frumoasa, am ramas prieteni, ne intalnim si vorbim despre viata noastra, ne dam sfaturi si atat. Sunt sincera cu MINE si stiu ce simt, nu ma deranjeaza ca are prietena, nu simt NIMIC pentru el in afara de prietenie si singura persoana pe care o iubesc este iubitul meu.happy

| Raiiiisa a răspuns (pentru wolder):

Daca tu spui asta eu nu am nici un drept sa te contrazic.
Fa-l si pe prietenul tau sa inteleaga lucrurile exact asa cum le vezi tu:*
Sa ai in continuarie parte de relatii frumoase si parte de cat mai putine dezamagiri pe acest plan:*

| wolder a răspuns (pentru Raiiiisa):

Multumesc mult pentru intelegere big grin! Sper sa se rezolve problema! O zi buna sa ai:*!

| GreenBubble a răspuns:

E normal sa nu inteleaga.In momentul in care ramai prietena cu un fost iubit inseamna ca ori nu l-ai iubit ci a fost doar atractie fizica sau ceva de genul ori nu vrei sa renunti la el desi nu-ti dai seama de asta.NU POTI ramane prietena cu cineva dupa o relatie care chiar a contat! Asa ca gandeste-te mai bine daca chiar vrei sa reunti la fostul si sa continui relatia cu actualul...
O carte pe care ai citit-o, o inchizi si o pui in bibilioteca, mai ramai doar cu postea cartii, pe care o stii, deci nu e nevoie sa te mai intorci la ea, doar daca nu cumva cartea ti-a placut prea mult si o recitesti, asa si cu un fost iubit...

| wolder a răspuns (pentru GreenBubble):

Imi place cum compari un iubit cu o cartelaughing Sunt de alta parere.
Eh!

| GreenBubble a răspuns (pentru wolder):

Omgstraight face
Nu era la propriu, era doar un fel de a spune ca in momentul in care chiar ai iubit o persoana si relatia s-a terminat nu e loc de o relatie de prietenie.winking

| wolder a răspuns (pentru GreenBubble):

Am inteleslaughing

| LowAlfa a răspuns:

Sincer esti o proasta, va mintiti singuri.

| wolder a răspuns (pentru LowAlfa):

Sincer nu-mi pasa ca te bagi ca musca in...laughing

| piitiicc a răspuns:

Daca ati ramas prieteni. ori nu a fost niciodata dragoste adevarata, ori unul dintre voi inca mai iubeste.