| » Iµliaña « a întrebat:

Am si eu o intrebare adica... nu sunt sigura asa si as vrea ma multe variante. Am auzi ca atunci cand o faci prima oara trebuie fara prezervativ ca e mai bine pentru prima oara. si tot odata ca nu e bine fara prezervativ. Deci cum e mai bine?:d

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradeva e "bine"fara prezervativ pentru "placerea"voastra dar daca vrei sa incerci eu zic sa nu o faci fara prezervativ. e la alegerea voastra, dar eu te sfatuiesc cu prez,winking

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru fata e mai putin dureros fara prezervativ. Pentru baiat e mai placut cu prezervativ.
Daca vreti sa renuntati la prezervativ trebuie sa stii ca primul contact sexual are risc maxim atat de sarcina cat si de transmitere a unei boli. Iar bolile grave transmisibile sexula (HIV, hepatite B si C) se pot lua si de la stomatolog, tatuaj, pedichiura, manichiura sau orice manevra care include ace sau obiecte taietor/intepatoare. Asadar, daca vreti fara prezervativ trebuie sa va faceti amandoi aceste analize, daca baiatul a mai avut contacte sexuale trebuie sa-si faca si teste pentru sifilis, HPV< Chlamydia si, apoi, tu sa te duci la ginecolog pentru a cere o metoda contraceptiva.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Şi la primul contact şi la celelalte care vor veni trebuie folosit prezervativul deoarece are dublă protecţie: antisarcină şi antiboli.
Mare grijă la igiena mâinilor şi organelor genitale.
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ai măcar 17 ani, foloseşte anticoncepţionale şi gata!
Mergi la ginecolog (eventual cu trimitere de la medicul de familie) şi mult spor!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Normal ca protejat...ma rog, daca vrei copii fa-o neprotejat!

Logic ca trebuie sa te protejezi!

| catthshshshs a răspuns:

Piele pe piele? Himenul ala se rupe indiferent cum o faci!
La mine prima data a fost cu prezervativ si cred ca am facut cea mai buna alegere. In plus, te protejeaza de boli si sarcina.

| Rukhsandra a răspuns:

Ai auzit prost happy
daca nu vrei sa iei vreo boala sau sa ramai insarcinata te sfatuiesc sa folosesti prezervativ si nu te mai lua dupa toti care vb

| vyolycy a răspuns:

Mai nu stiu ce sa spun...depinde de ce vreiti si voi.eu una prima data nu am recurs la prezervativ si nici boala nu am capatat si nici sarcina...adica cred ca 3 ori am fol prezervativ in 3 ani.acum depinde de organismu fiecaruia. poate la mine e imunitatea mai mare, poate nu am fost fertila in mom alea, te gandesti in multe feluri. vorbeste cu el inainte si vedeti la ce concluzie ajungeti

| vyolycy a răspuns:

Deci tie ti-e frica sa nu capeti vreo sarcina...sau mai ai si alta temere?

| vyolycy a răspuns:

Vezi tu...si cu contraceptivele astea e nasol...ca pe viitor te afecteaza. te poti ingrasa de la ele, poti avea niste dereglari hormonale fff urate cu urmari la fel de urate si poate atunci cand o sa ai varsta necesara sa dai naste unu bebel iti poti pierde /diminua sansele de a ramane insarcinata de la anticonceptionalele astea. e dificil.si iar iti spun vorbeste cu el spune-i temerea ta si vezi ce vrea si el.tongueUP

| vyolycy a răspuns:

Multi inainte(esti mai mare cu 2 luni ca minelaughing). nu spun ca nu e bine... dar tine putin de placere doar atat. odata si odata tot o sa faceti fara prezervativ. dar pentru linistea amndurora faceti-o cu prezervativ, da vezi ca o sa scoata un sunet ciudat mai ales daca prinde aerlaughing...vezi tu ca acum mi-a trecut prin minte mai e o posibilitate PASTILA DE A2A Zi daca nu o faceti cu prezervativ si doamne fereste te trezesticu vreo surpriza

| Happyness a răspuns:

Protejat, nu stii ce boli sau microbi are partenerul tau, dupa ce`l cunosti indestul incat sa stii ca nu are puteti s`o faceti si neprotejat deoarece e mult mai placut.totusi ar fi indicat s`o faci protejat ceva timp pentru ca nu se stie cum ramai insarcinata sau iei vreo boala vreun microb sau mai stiu eu ce,,,,

| alexutza697595 a răspuns:

Buna. Daca nu vrei prezervativ...si ai incredere in el cum ca nu este bolnav, foloseste anticonceptionale.

| » Iµliaña « explică:

Da dar cica laughing prima oara e aiurea sa fie cu pentru ca nu e piele pe piele si dezvrg. nu e okethinking Din motivu asta am vrut sa va intrebtongue. Mi`e cam frica trebuie` sa recunosc fara...happy

| » Iµliaña « explică:

Da pay asa ziceam si eu ca e mai bine cu. dar prietena mea zice ca prima oara fara ca e placerea aceaia si am incredere in partenerhappythinking

| » Iµliaña « explică:

Pay la asta m`am referit prima oara fara... Da nu stiu daca e bine thinking

| » Iµliaña « explică:

In el am incredere mare chiar foarte marestraight face. dar aici e chestia ca mi`e imi e frica doar sa nu patesc ceva. nu ca m`ar durea sau chestii d`astea happy

| » Iµliaña « explică:

Da de sarcina imi e frica big grin. Ca nu are probleme de sanatate si plus de asta cum am mai spus am incredere il el happy

| » Iµliaña « explică:

Pay peste 4 luni fac 18 big grin... Cu el n`am vb daca s`o facem cu sau fara thinking Da cred ca e mai bine cu si la primul act sexual si dupa big grin. Asa suntem sigur amn2 si stam fara griji, nu?happy

| » Iµliaña « explică:

Pay da mai bine cu gata m`am hotarat laughing... big grin mlt :* >big grin

Răspuns utilizator avertizat
| samantha a răspuns:

Din punctul meu de vedere este sa incepi fara, doar prima data, apoi folosestel, ori cat de mult te-ar durea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu anticonceptionale e cel mai bine, mergi la medicul de familie sa iti faca o recomandare sunt si gratuite pentru elevi. Te-as sfatui fara prezervativ pentru placere dar increderea ta... Sti cum e nu poti baga mana in foc pentru nimeni Iuliana si mai este ceva... Daca el nu va dori sa il foloseasca tu ce faci?

| dyana_8161 a răspuns:

CU prezervativ pentru ca te protejezi de boli si de o sarcina nedorita
asta e decizia ta
pup:*

| Gعorgiáñá a răspuns:

Deci...am auzit ca e bine sa faci fara prima oara bine ast in cazu in care iti cun bine partenerul pentru ca placerea este mai mare si pentru tine cat si pentru el atat timp cat se abtine sa nu isi dea drumu" e ok...cred eubig grin.