| lovehurts a întrebat:

Am si eu o intrebare carea le-o adresez in special mamicilor de fete: de ce este atat de important pentru voi cand fiica voasra isi incepe viata sexuala? adica cu ce este ea mai speciala daca mai este sau nu virgina?

Răspuns Câştigător
| danielagoldica a răspuns:

Eu am o fata de 17 ani. Atata timp cat are un prieten pe care il iubeste eu nu vad nimic rau sa faca sex cu el.Parintii care fac mare caz din asta ii consider depasiti cu gandire invechita. Eu ma bucur atata timp cat fata mea iubeste si este iubita!

16 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Anonimule/anonimo, ce naibii, are 17 ani, corpul ei este deja dezvoltat, iar daca si-a gasit un iubit cu care sa se inteleaga si fata este pregatita ce treaba ai?
curva cica. ce jignesti femeia degeaba? ea stie mai bine ce poate si ce nu poate, ce are si ce nu are voie copilul ei.

Abh
| Abh a răspuns:

Am doua fete, lucrez in ginecologie si ma inspaimanta de fiecare data cand vad o gravida de 14-15 ani. Ma gandesc cu groaza ca ar putea fi fiica mea. Sarcina la aceste varste este un soc atat pentru tanara in cauza, cat si pentru familia iei, unele fiind sfatuite sa renunte la copil, altele fiind sfatuite sa-l nasca si si sa-l dea spre adoptie.Foarte putine tinere decid impreuna cu familia sa pastreze copilul in familie.De asta ma intereseaza cand isi vor incepe fetele mele viata sexuala, plus ca si riscul contactarii unei boli cu transmitere sexuala este foarte mare daca nu se protejeaza cu prezervativ.

| Floreenofficial a răspuns:

Nu sunt mama de fata (nici n-as avea cum sa fiu mama laughing )dar nu cred ca este asa de important pentru mame.adica majoritatea sunt foarte ingrijorate cand vad ca fata lor are un prieten.

| valy a răspuns:

Eu nu sunt mama. dar stiu mai multe decat ar putea sa stie o mama.multe fete se schimba din momentul in care are primul act sexual.multe in rau cum este mentalitatea din mileniul 3.nu am vazut cel putin din privinta mea.sa se schimbe in bine.
Aici mai depinde si de educatia pe care a primit-o
Si multe mame se ingrijoreaza sa vada cum evolueaza viata fetei lor.sa ii dea sfaturi.chestii.etc.si faptul ca e chestia aia a parintilor. le este teama sa nu sufere copilul lor.
Adica pana la varsta cu pricina.cine isi baga ceva in munca ta sa cresti copilul respectiv si dupa aia sufera.la asta s-ar gandi orice parinte normalwinking

| Miauti a răspuns:

Sant baiat si doresc sa raspun si eu.

Pai in general mamicele fac o comparatie intre cum a fost ea si cum este fica sa.
In al doilea rand mamicele nu doresc ca fetele sa sufere daca ar rame gravide.

| claudiea79 a răspuns:

La 18 ani este o virsta potrivita sa iti incepi viata sexuala. o fata care iubeste cu barbat face dragoste doar cu el se respecta si se inteleg poate sa faca dragoste cu prezervativ. tata nu ma lasa cu barbati nici la 30 de ani. parintii sint egoisti se gindesc doar la ei. sa straiasca doar ei. o femeie are nevoie de un sprijin in viata.; de un sfat; de un prieten pe care sa il iubeasca care sa o ajute la traba sa o sprijine la greu.sa iubeasca sufleteste si sa o aprecieze pentru ce este ea. si fizic are nevoie de implinire. daca nu este implinita este nefericita si viata este mai grea de una singura decit in 2.

| Fetita a răspuns:

Frateeeeeee... fata are 17 ani ce naiba, mai un an si face 18. Mare branza un an... Atata timp cat fata nu schimba partenerii ca sosetele nu va deveni o curva.

| Fetita a răspuns:

Da may dar din moment ce fata are o relatie, baiatul o iubeste, ea il iubeste pe baiat... e pb ei. Si daca ea nu vrea sa schimbe partenerii, nu trebuie sa o schimbe ei pe ea, ca doar nu o obliga sa faca sau nu.

| Andrei_2426 a răspuns:

Va bateti capu prea tare cat timp se protejeaza si au o varsta peste 16 ani pot sa isi inceapa viata sexuala, ce atata comunism, vai ca ramne insarcinata, vai nu se casatoreste si ramane cu copil, vai ca nu se mai dezvolta, vai ca e un moment pe care trebuie sa il tina minte etc... ce naiba fratilor nu au auzit de prezervative, anticonceptionale(nu le prea recomand decat in situati mai grave), prosti sunt aia care nu se protejeaza, oricum ar face chiar daca baiatu ejaculeaza in afara vaginului, pana la ejaculare se scurge o cantitate mica de sperma care permite alunecarea si ea e secretata atunci cand actul sexual se apropide sfarsit, plus ca fara protectzie amandoi sunt predispusi la boli.
nu e interzis sa faci sex de la varsta asta dar inteligent e sa faceti protejat.

| lovehurts explică:

Si in cazul in care fiica dumneavoastra nu mai e virgina si dumneavoastra nu stiti ce ati prefera? sa aveti cu fiica discuti sincere, fara secrete sau ca fiica sa va ascunda acest lucru?

| ForbiddenLove a răspuns:

CÚRVĂ, curve, s. f. 1. (Pop.) Femeie care duce o viață desfrânată.

| DominicxD a răspuns:

Uitati-va fratilor in dictionar: curva- femeie care se culca pe bani- nu una care face dragoste intr-o relatie stabila chiar daca a avut mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daniela nu te supara da fata ta va ajunge o c... relatiile sexuale trebuie sa existe doar dupa casatorie. sau macar dupa 18 ani cand e majora. Daca ramane insarcinata iubitul ei poate ajunge la inchisoare pentru relatii cu minorii, una este iubirea adevarata alta este sex-u. iubirea nu inseamna sex. Iubirea inseamna purtarae de grija a partenerilor unul fata de altul, protejarea, iubirea este un sentiment ce vine din inima nu din al 2-lea cap al baietilor; D

| Mihaelaluion a răspuns:

Nu raspund ca o mama, ci ca o femeie care nu mai este fecioara: o mama stie ce inseamna a nu mai fi fecioara si nu poate decat sa o compatimeasca. diferenta dintre o fecioara si una care nu mai e fecioara nu este una fizica ci una de comportament, gandire, idealuri si mai este libera, trupul nu a pus stapanire pe ea. Fata care nu mai e virgina nu cunoaste placeri mai mari decat sexul, pentru ca patima o robeste, si ii lipseste o trasatura care caracterizeaza feminitatea.

| Mihaelaluion a răspuns:

Fetita cate femei s au maritat cu prietenul din copilarie sau cu care a facut o prima data, si nu e nevoie sa schimbe ea partenerii ca o schimba partenerii pe ea ca o curva...

| Mihaelaluion a răspuns:

DominicxD nu stiu ce dictionar ai tu, dar prostituata este femeia ce se culca pentru bani, iar curva este cea care se culca din placere, deci fata care se culca inainte de casatorie, o face din placere