| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Ce intelegeti din urmatoarea situatie:

vara trecuta, am cunoscut o fata super ok.Comportament,limbaj,caracter,tot,super ok.Mi-a dat semne ca ar dori ceva cu mine si eu neavand pe atunci prietena am zis ok sa vedem ce o sa se intample.
A durat cateva luni, timp in care a fost super ok.Eram bine amandoi,era frumos, chiar incepusem sa tin la ea.Deodata imi trimite mesaj ca e mai bine sa ne despartim.
Am zis wtf? De ce?
Ca motive a spus ca nu i-am dat mesaje timp de 2 zile(Eram foarte ocupat perioada aia, dar totusi am facut posibilul sa ne vedem macar la 2-3 zile sa ne sunam si din astea.Adica am incercat sa nu o neglijez).
Am ramas surprins.Adica ne simteam ok, era frumos si deodata imi baga mesajul de care spuneam.
Am zis bine..era foarte pornita cu despartirea.Mentionez ca nu am inselat-o sau din astea.Adica nu avea motive de despartire pe partea asta.
Apoi nu am mai tinut legatura. Apoi zilele astea m-am gandit sa cer numarul ei de la un coleg si sa vad ce mai face,e bine, ce a mai facut din astea.
M-am intalnit acum 1 zi,momente in care am povestit fiecare de-ale lui ce a mai facut, la final ii propun sa ne acordam inca o sansa.
Ma refuza spunandu-mi ca are prieten si tine la el si tralala.Am zis ok.Dar pana la urma am intrebat-o daca macar a tinut la mine sau daca m-a iubit.A zis ca nu, iar eu am cerut explicatii gen de ce m-a mai tarat in minciuna aia de relatie. Putea sa zica de la bun inceput.Nu a stiut ce sa zica,de fapt s-a eschivat putin si mi-a dat un raspuns asemanator cu asta e,s-a intamplat, mergem fiecare inainte.
Am zis bine.

Totusi sunt niste lucruri ce pe mine ma depasesc.De fapt ea ce a vrut de la mine pana la urma? Sa faca gelos pe cineva, se plictisea sau care e treaba pana la urma?
Tragand linie la relatia asta am ajuns la parerea ca a fost doar o relatie de plictiseala.
Din care am ramas cu o senzatie de wtf? si cu un gust amar asa.Adica pusca mea mi se pare penibil si ciudat.
Pareri?

Răspuns Câştigător
| thezbx a răspuns:

Eu cred ca exista un tip la care tinea dar el poate nu era interesat sau era plecat sau ceva. si tipa a zis "gata, o as balta ca vad ca nu e serios imi caut pe altcineva", te-a gasit pe tine, totul bine si frumos, pana intr-o zi cand se intoarce tipu si zice "te iubesc" sau ceva in genu si ea lasa orice a avut pentru el. singura chestie la care ma pot gandi...

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru thezbx):

S-ar putea sa ai dreptate.Acum mi-am adus aminte de o intamplare peste care am trecut cu vederea.Mi-au spus prietenii ca au vazut-o intr-o seara cu fostul de mana.Am discutat cu ea despre asta, a recunoscut, si-a cerut scuze, am inteles-o si am mers mai departe.A mai durat putin relatia si apoi a aparut mesajul despre care spuneam adica ala cu ''doua zile nu ai dat nici un semn'' happy

41 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E doar penibil,ciudat nu e deloc.
Probabil ai cunoscut-o exact in momentul in care avea un dezechilibru emotional,tu pareai persona potrivita si ea intrevedea o sansa in a calca,in sfarsit,pe drumul drept.
Intre timp,lipsa de adrenalina a readus-o in simtiri,cu rezultatul sa te lase fara nici o discutie cu prima ocazie ce i s-a ivit,ca sa se reintoarca acolo de unde n-ar fi vrut sa plece niciodata.
I-ai oferit exact ce nu avea nevoie,liniste,o relatie calma si blanda,ea s-a odihnit langa tine si a plecat apoi pe drumul ei,tu ai fost doar un popas la care nu se va mai intoarce.
De cate parcari ti-aduci aminte,din viata ta?
Pentru ca si tu,ai fost folosit ca un obiect.
Si,daca ma uimeste ceva,ma uimeste faptul ca ai mai si cautat-o,cred ca esti prea bun ca sa fii real! Ma rog,altii o pot numi altfel.
Cand esti parasit brutal,fara nici un motiv, explicatia se impune si e foarte clara, tii langa tine o persoana care nu da doi bani pe tine, esti o umplutura in viata ei, pleci si nu te mai uiti inapoi.
Tu ai cautat-o...si ea a venit,pentru ca avea regrete pentru halul in care s-a comportat,dar acum,dupa ce ai mai si intrebat-o de ce a facut ce-a facut, te asigur ca nu mai are nici unul.
E ca la curse, cand iti pui aproape toti banii pe un cal frumos si laudat, care se dovedeste a fi o gloaba, in final.Ai investit unde nu trebuia,rezultatul era de asteptat si investitia inutila,zadarnica si paguboasa.
A fost,probabil, primul tau contact cu o femeie lipsita de scrupule, de unde si gustul tau amar.
Vei mai intalni genul asta de femei, invata-ti lectia, nimic nu e intamplator in viata...
Si nu repeta aceeasi greseala.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Experimenteaza si ea.Acum se ''slefuieste''.
Spre rusinea mea asa eram si eu pe la varsta aia. oricum pentru mine a fost o chestie interesanta, din care am avut ce invata, m-am cunoscut mai bine si pe mine cu ocazia asta si nu am nici un regret sau sa sufar.Eu niciodata nu tin cont de cat investesc si ce intr-o relatie. Daca ar fi sa tinem cont toti de asta in fiecare relatie,iubirea ar ajunge doar o afacere in care castigi sau pierzi.Ori eu nu sunt asa.
Tot timpul cand am inceput o noua relatie,lasam trecutul trecut si ma duceam cu capul inainte plin de speranta, de optimism si voie buna big grin nu pot sa fiu altfel.

Ideea e ca pe mine astfel de intamplari ma fac sa rad laughing
Nu pot fi pe principiul ca acum s-a terminat relatia si trebuie sa ma inec in alcool, sa ma apuc de tampenii, de spart chestii si de considerat fetele ca fiind niste nenorocite, sa o bat sau sa-i vorbesc urat.
Doar ma amuza...si uneori sincer sa fiu ma scarbeste situatia in sine.Atata tot.
winking
Multumesc la toti de mesaje.
O zi faina la toti happy

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Bineinteles ca nu!
Ajunge sa-i intorci spatele si sa extragi ceea ce e de retinut de aici.
Viata continua.
happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Normal.Asta am de gand sa fac, adica faceam asta oricum, numai ca ma voi limita la o saluta si cam atat.Nici sa o ignor cand o vad pe strada sau in vreun bar.Mi se pare aiurea parerea mea.
Pai trebuie sa continue nu? happy

| mgtow a răspuns:

Astea mici nu stiu de o relatie normala tineretul isi traieste viata - mie mi se pare o prostie sa iti traiesti viata facand sex toata ziua si cu berile langa tine. pentru ei/ele e glorie asa ceva, fetele pe interes altele pe acasa ca nu au gagic dar fiind seriosi nu mergi tu cu elicopterul ca un tip de la SWAT sa intri pe geam si sa intrebi vrei sa fi cu mine? Mai ai ani si ani de asteptat pana iti vine acea femeie care s-a saturat de atata chef cine stie cu cati o fi umbland (treaba ta daca ti sau nu cont de asta) dar omul doreste o familie si pace, acum nu e vremea sa te gandesti la fete.

| Mahima a răspuns (pentru mgtow):

laughing Interesanta gandire.Ani si ani de asteptat pentru a gasi o femeie care s-a saturat de chef? Mi se pare putin exagerat.Adica,intra-adevar exista astfel de persoane de ambele parti ale baricadei.Dar asta nu inseamna ca toti/toate sunt la fel.Radu eu zic sa lasi lucrurile asa cum sunt.Noi nu putem stii care au fost motivele ei.Se prea poate sa fi fost o relatie de plictiseala.Lasa in urma aceasta relatie si data viitoare fii mai atent aunci cand alegi o fata.

| mgtow a răspuns (pentru Mahima):

Doar omul nu intra in casele locuitorilor sa o gaseasca pe alba ca zapada, una care acum la varsta tineretii are chef de petreceri si prostii pe la 30 si ceva de ani incepe sa se astampere si va dori un om serios care sa o respecte, etc. Deci e adevarat si clar ce zic.

| Mahima a răspuns (pentru mgtow):

Nu cred ca nu exista fete de 20 si ceva de ani care sa nu aibe chef de ceva serios.Acum ca nu ai gasit tu, asta e altceva.Dar nu vorbii in numele tuturor.Si daca merge pe gandirea asta ce rezolva? Ii propui sa fie la fel de lipsit de seriozitate ca restul "tineretului".

| mgtow a răspuns (pentru Mahima):

Aia care e cuminte e greu de gasit nu are rost sa se iluzioneze asa devreme cu ele de aia zic.

| Mahima a răspuns (pentru mgtow):

Mda.Posibil.Dar nu cred ca e o iluzie sa creada ca va gasi si el o fata cuminte. Poate o va intalnii mai repede sau mai tarziu.Nu prea conteaza.Bafta oricum!

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Mahima):

Bine.Voi lasa lucrurile asa cum sunt.Ma voi limita doar in a o saluta, ce-ai mai facut si cam atat happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru mgtow):

Mmm..nu e chiar asa.Adica sunt si fete care sunt ok, indiferent de varsta.Cunosc multe astfel de fete.Adica nu sunt toate asa de ''rele'' cum par la prima vedere sau impresie. happy

| mgtow a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Nam zis asta e doar o parte de rabdare care trebuie sa o ai in viata pana dai de cea buna

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Probabil o sa gasiti candva si o fata cuminte, dar oare o veti aprecia la adevarata ei valoare? mi-e greu sa cred asta, la un momendt dat tot veti pleca cu gandul la "altceva"... fara suparare, e doar o parere happy

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu o voi gasi niciodata va gasi ea alt tip.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

La fel de cuminte ca ea? nu stiu cum se intampla, dar mai rar se asociaza doi oameni care se aseamana foarte mult, posibil ca aceasta persoana cuminte sa intalneasca pe cineva total nepotrivit de pe urma caruia sa sufere si sa se simta lipsita de valoare.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sant menit sa fiu singur pe lume, Dumnezeu mi-a zis ca pentru mine nu exista cineva special sant un informator de-al lui trimis pe pamant

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce vrei sa spui.Nu e nici o suparare.Eu cam in toate relatiile am incercat sa fie frumos si sa fac tot ce-mi sta in putinta ca relatia sa fie minunata.Nu zic ca nu am gresit, as fi ipocrit, ba chiar au fost unele in care am facut greseli mari de tot si urate pe care acum le regret.Am vazut ca nu e bine si le-am corectat cu timpul.
Ce ma deranjeaza pe mine cel mai mult si am observat ca este un fenomen in ziua de azi?
Faptul ca fetele niciodata nu vor fi multumite indiferent cum e baiatul, indiferent ce face, cum se poarta, etc
Tot timpul vor gasi ceva de obiectat si asta mi se pare cam aiurea.
Si daca baiatul ar fi perfect(lucru ce nu se poate) fetele tot nu vor fi multumite.
Parca sunt intr-o alergatura continua dupa un ideal de baieti.Nu se multumesc niciodata cu un baiat ok per ansamblu.
Bine nu toate ca sa ne intelegem, dar la majoritatea dintre fete asta se intampla.

| SorinTudor a răspuns (pentru anonim_4396):

Este rar intr-adevar dar nu e imposibil si daca esti putin dezghetat si te duce capu o poti gasi...mai greu dar o gasesti happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

''Nu incerca sa intelegi femeile, ele se inteleg intre ele si d-aia se urasc'' - Al Bundy.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mi-a placut mult serialul ala.Am invatat anumite lucruri de acolo cu toate ca la prima vedere nu prea ai ce laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu inteleg cum de tu nu intelegi anumite lucruri. Mai clar decat atat ce putea sa faca, sa scrie o carte? Si care e diferenta daca se plictisea sau voia sa faca pe cineva gelos? Important e ca nu a pus suflet in relatia cu tine. Orice tip cu capul pe umeri (bine, ei nu prea ajung in situatia ta, dar sa presupunem), cand i s-a spus ca relatia se va termina pentru ca nu a dat trimis macar un mesaj timp de doua zile, se dumirea instant. Niciun om sanatos nu renunta la cineva la care tine pentru ca nu a primit mesaje doua zile. Era clar doar un pretext pentru ca nu putea sa-ti spuna (si nici sa recunoasca fata de ea) ca e curva sau/si ca e mincinoasa, drept urmare relatia trebuia sa se destrame din cauza ta!

Parerea mea, pentru ca ne-ai cerut si parerea, e ca daca ai trecut prin asa ceva si i-ai permis respectivei sa te foloseasca ca pe un gascan, e sa o lasi mai usor cu sfaturile pe TPU. Nu pari in masura sa oferi sfaturi cand tu esti incapabil sa distingi realitatea de fantezie.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti dus rau prietene. Tipul asta de gandire o au numai drogatii.Am observat multe mesaje de-ale tale.Te rog sa nu mai intervii de acum in intrebarile mele.Nu-mi amintesc sa fi cerut in intrebarea mea sa fiu judecat eu sau ea, ci pur si simplu am vrut sa aflu cum vad altii situatia asta.Sunt doar curios atata tot.

| anonim_4396 explică (pentru MandrilaVasileRadu):

Este imposibil din punct de vedere uman sa fii atat de slab dotat intelectual incat sa devii bataia de joc a unei fetite plictisite si, in acelasi timp, expert in psihologia drogatilor. Eu stiam ca drogurile sunt mai mult un viciu, nu o mentalitate de viata, cum ai ajuns tu sa privesti drogatii ca pe un grup unit de catre aceeasi mentalitate sau ce anume din spusele mele te-a determinat sa ma incadrezi pe mine intr-un astfel de grup, mi-e teama sa intreb. E ca si cum ai spune ca toti cei care beau apa au aceeasi gandire!

Eu nu doar am "observat" mesaje de la tine, eu le-am citit si am evitat in mai multe randuri sa-ti aduc la cunostiinta cat esti de patetic. Nu vreau sa iti spulber visele dar nu esti mai mult decat un penibil nesigur, in cautare de alinare si respect de sine, care are e gata oricand sa ofere un sfat cretin oricarei fetite neajutorate. Iar eu, spre deosebire de tine, am argumente care sa-mi sustina spusele, pentru ca daca eram la fel ca si tine, spuneam ca tipul tau de gandire o au homosexualii latenti (bine, unii o au cu siguranta, homosexualii, ca si drogatii, nu au acelasi tip de gandire cum cred oligofrenii, au caractere diferite si, drept urmare, pareri si mentalitati diferite) si terminam orice discutie.

Nici eu nu-mi aduc aminte ca tu sa fii cerut sa fii judecat dar, supriza, chiar asta s-a intamplat. Numai un harciog cu vata in loc de creier s-ar astepta sa puna o intrebare pe un astfel de site fara sa fie judecat. Oamenii te vor judeca, pentru ca asa functioneaza ei, mai mult, fara sa te judece, nici macar nu ti-ar putea oferi sfaturi, oparitule. Cum sa ajungi la orice varsta de peste 10 ani fara sa intelegi cum functioneaza creierul!?

Tu ai fost curios iar eu ti-am raspuns. Am facut-o elegant si ti-am oferit o parere pe care o puteai ignora sau o puteai lua in considerare. De la asta pana la a-mi asocia mentalitatea cu cea a drogatilor (fara argumente, doar o jignire adusa in urma faptului ca te-ai supi happy ) e cale cam lunga. Asa ca, Vasilica, ia-o mai usor cu opareala si ai grija la jigniri. Daca jignesti pe cineva incearca sa ai macar o vaga legatura cu realitatea si nu te mai purta ca o domnisoara ofuscata.

| SorinTudor a răspuns:

E greu sa mai gasesti o fata care sa tina la tine si sa te iubeasca mai ales astea de liceu care au in cap numai prostii si umbla dupa baietii care au bani, masini, arata bine, etc...tu ai fost cel mai afectat dupa relatia asta dar poate ai invatat ca nu trebuie sa pui imediat dupa ce o cunosti sentimente. Obisnuieste-te cu asta si nu mai repeta greseala

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru SorinTudor):

Stiu ce vrei sa spui.Nu e greu deloc sa gasesti o fata care sa tina la tine.Trebuie doar sa incerci tot timpul sa o gasesti.Nu sunt afectat, ci doar atunci avusem un mic soc.
Nu o consider o greseala, nu-mi pare rau de nimic.
Se mai intampla happy

| Somebodyღ a răspuns (pentru SorinTudor):

Cu siguranta mai poti gasi, problema este daca o vei si aprecia asa cum merita...

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Mah.ce sa zic.Ca si concluzie poate am invatat fiecare cate putin din intamplarea asta.Si fete si baieti.Adica intr-un fel am vrut sa pun problema pe tapet ca sa observam anumite comportamente si anumite pareri spuse de fiecare in parte.Scopul meu real asta a fost.
Multumesc pentru mesaje si numai bine la toti happy

| mada1820 a răspuns:

Nu esti singurul care a trecut prin asemenea situatii, probabil a avut o perioada cand avea nevoie de cineva si te-a gasit pe tine, problema este ca tu nu ai putut sa iti dai seama pana la acel moment ca ea nu simte absolut nimic pentru tine. Fiind plictisita de asa zisa relatie cu tine s-a "agatat" de faza ca vezi doamne nu i-ai mai dat mesaje si uite asa s-a "spalat pe maini" si a incheiat relatia.Cel mai bine este sa "stergi cu buretele" aceasta experienta urata si sa o iei de la capat.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru mada1820):

Pai asta era ca la inceput era disperata dupa mine.Tragea de mine foarte tare sa fim impreuna.Si am zis bine, de ce nu.Sa vedem ce o sa iasa.Cu toate ca mi s-a parut ceva suspect.De fapt ea vroia in subconstientul ei sa isi vindece ranile sau eu stiu sa gaseasca linistea cu mine.Normal ca o iau de la capat, dar sunt ok, numai ca voiam sa vad ce spun si altii.Mersi de raspuns happy

| mada1820 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Cu placere! happy

| thezbx a răspuns:

Mie mi se pare aiurea ce zic unii pe aici. Din cauza unei tampite care umbla dupa bani si ****, suntem toate catalogate ca si fufe. Treaba e in felul urmator, daca v-ati uita la fete mai imbracate[nu din astea cu bluze si fuste care incept tarziu si se termina devreme] si daca v-ati uita si la ce au in cap nu numai in gura, poate ca ati gasi si printre alea de liceu fete serioase!

| JIJ a răspuns:

E vina ta, mereu batii se avanta asa si isi inchipuie ca fetele le plac, si tot baietii parca le forteaza pe fete sa steie langa ei prin doar din simplu fapt ca ei (baietii) au lucruri interesante de spus.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru JIJ):

Pai nu m-am avantat.Tocmai ca ea tinea mortis sa intram intr-o relatie. Daca citeai toate mesajele ai fi vazut ca nu am fortat-o sa stea langa mine.

| Somebodyღ a răspuns:

Eu cred ca tu ai fost doar un refugiu pentru ea, asa cum s-a mai raspuns deja, este trist, dar posibil adevarat. Nu cred ca a tinut la tine, motiv pentru care a si renuntat asa de usor. Din pacate sunt si oameni de asemenea fel care isi urmaresc doar interesele personale dupa care pleaca ca pasarile cerului in cautarea altcuiva. Nu cred ca ar trebui sa te invinovatesti cu nimic happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Somebodyღ):

Aaa.nu nu.
Eu consider ca am facut ce trebuia sa fac.Mai mult de atat nici nu aveam ce.Ce pot sa zic, multumesc de mesaje.E bine uneori sa discuti cu cineva din afara.Am mai intrebat prietenii, dar ei sunt subiectivi. happy

| beatricebeA21 a răspuns:

Probabil ca tu ai fost genul de persoana care o faceai sa se simta bine, posibil sa fi avut o perioada mai urata.Persoana potrivita la momentul potrivit. Insa eu cred ca nu a ramas cu tine probabil pentru ca erai mai mult o atractie spirituala mai mult o persoana care o facea sa fie fericita, un amic.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru beatricebeA21):

Posibil sa fie si asta.Eu de fel sunt mai pe spiritual intr-o relatie big grin

| Recomandat a răspuns:

Ai foarte mare dreptate. Trebuie sa ai mare grija cu cine te intalnesti, mai ales in cine ai incredere.