| Tydoug17 a întrebat:

Salut!

Am stat cu o fata 3 luni, lucram in acelasi mall la magazine diferite, dar intre timp eu m-am mutat in alt mall. Ne-am cunoscut acolo in vara dar nu am vorbit prea mult, pentru ca deja avea o relatie, asta pana in decembrie. De revelion am chemat-o sa stea cu mine si cu prietenii mei si de atunci am ramas impreuna.

Totul a fost super ok din toate punctele de vedere, ne plimbam mereu, mergeam la munte, deci ne intelegeam de minune, eram super indragostiti unul de altul, pana acum 2 saptamani cand a inceput sa nu-mi mai scrie asa mult si sa fie rece, am intrebat-o care e problema si mi-a spus ca nu are nimic si ca e ok, asta pana vinerea trecuta cand trebuia sa ne vedem si a plecat la ai ei fara sa-mi spuna absolut nimic. Am sunat-o si tot asa am intrebat-o ce e cu fazele astea si de ce se comporta asa, am stat jumatate de ora sa scot de la ea cuvintele cu clestele si sa aflu dintr-o data ca nu vrea sa mai vorbim pe motiv ca ea nu e bine si ca vrea sa stea singura.

Sa va spun putin si despre ea, are 33 de ani si o fata de 11 ani, a stat cu cineva vreo 13 ani si a fost inselata si a divortat.

In aceeasi zi de vineri imi da brusc mesaj ca s-a intors acasa si sa ne vedem sa iesim in oras, in conditiile in care o terminasem de tot. M-am dus la ea si am avut o discutie. Mi-a spus ca totusi sunt prea mic pentru ea (eu am 26 de ani) si ca toata lumea i-a spus ca e nebuna ca sta cu mine si ca s-a gandit si ea mai bine ca asa e, ca ii e teama de mine sa nu o las in viitor pentru altcineva ca o sa imbatraneasca si ca eu sunt tanar si ca arat bine si atrag priviri, ca isi doreste pe cineva de varsta ei cu care sa aiba stabilitate, sa mai faca un copil, i-am spus ca pot sa ii ofer si eu toate astea si ca oricum mi-am asumat si stiu in ce am intrat. Si am intrebat-o daca o terminam pana la urma de tot sau nu si mi-a spus ca nu poate sa ma lase si ca e o varza in capul ei.

Pana la urma am iesit in oras cu inca 2 prieteni de ai mei, am baut ne-am simtit bine dar la un moment dat s-a imbatat cam tare si il mangaia pe tovarasul meu pe spate si a intrebat-o el o chestie de genul "ce faci ma?" Si a ramas asa socata si si-a cerut scuze. Dupa mi-a spus ea ca il confundase cu mine dar nu stiu daca a facut asta intentionat sau nu, oricum eram imbracati asemanator, plus sapca amandoi.

Am ajuns intr-un final acasa si-a pierdut telefonul, dar cred ca mie mi-a scapat din buzunar ca mi-l daduse tocmai sa nu-l piarda, oricum nu mai tin nici eu minte prea multe, probabil i l-am dat in club la un moment dat.

In fine, a intrat asa intr-o depresie si mi-a spus ca simte ca o ia razna, ca dupa ce ca nu era bine si-a mai pierdut si telefonul.

Am plecat duminica seara acasa si n-am mai vorbit prea multe de atunci. Luni dimineata imi da mesaj ca trebuie sa discutam si m-a luat iar cu aceleasi motive mentionate mai sus plus ca a facut si chestia aia proasta cu tovarasul meu sa-l mangaie pe spate si ca si-a pierdut si telefonul si ca s-au adunat asa multe chestii si ca mai bine sa o terminam, ca nu poate sa mai continuie ca nu se simte ok, a mai spus ca o sa regrete decizia asta dar ca e mai bine asa. Ne-am certat putin si i-am spus sa stea linistita ca nu o s-o mai deranjez si ca ii promit ca n-o sa mai auda de mine vreodata. Dupa mi-a scris ca nu isi doreste sa nu mai stie nimic de mine, dupa aceea am dat delete la mesaje si nici seen nu i-am dat. De atunci nu mi-a mai scris nimic.

Intrebarea mea este, de ce a mai ales sa stea cu mine si de ce mi-a spus ca nu poate sa ma lase si pana la urma iar s-a razgandit brusc? Cum am zis mai sus, la inceput mi-a spus ca s-a gandit foarte bine daca sa inceapa relatia sau nu.

Ma mai intreb oare daca o sa imi mai scrie vreodata, chiar as vrea sa ne impacam dar eu nu vreau sa o caut.

Am mai aflat din niste surse ca deja a inceput sa vorbeasca cu alti baieti, cam tot de varsta mea dar si de varsta ei probabil si chiar asta nu inteleg de ce mi-a spus mie brusc ca sunt prea mic in ciuda faptului ca totul mergea super ok. Sunt super confuz.

Ma intelegeam foarte bine si cu fetita ei.

Chiar nu stiu ce sa fac, ma gandesc numai la ea si cred ca socul cel mai mare a fost ca nu m-am asteptat deloc la ce urma, pentru ca ti-am spus, totul mergea din ce in ce mai bine cu ea si simt ca a ramas ceva neterminat.

Ce ma sfatuiti sa fac sau voi ce parere aveti de situatia asta?

Multumesc.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Aceea nu e fata ca ai spus la inceputul povestirii ca ai stat cu o fata, si după ai spus ca are 33 ani si un copil, aceea este femeie in toata firea matură nu o fata, fată era daca avea 18 ani nu asta, si tu ai 26, ce te a atras la o femeie cu copil tu stii, si in al treilea rind chiar daca ea ca femeie te acceptă copilul ei nu o sa te accepte deloc niciodata, tu nu esti tatal copilului si sigur mama fetei a avurt o discutie serioasa si cu fata ei si daca fata ei refuza sa o vada pe mama ei cu altcineva decat tatal ei e greu sa i ti explice, si atunci a spus ea ca esti prea mic pentru ea si altele, nu este nimic ne obisnuit ca o femeie mai mare ca varsta sa stea cu un barbat mai mic cu 5 ani sau 7 ani decat ea nu asta este problema, deoarece varsta este doar o cifră, problema este copilul ei care nu te acceptă, pe de altă parte femeia aceata de 33 ani faptul ca bea si se îmbata este un aspect dezgustator la o femeie, sa vezi o femeie consumînd alcool cot la cot cu un barbat este jalnic, aceea numai femeie nu este, este ultimul om o zdreanță mai pe romîneste fara suparare, tu cu una ca ea vrei sa stai? Cu o bețivă? Uită o si lasa o in pace sa si traiasca viata, ca nu degeaba a divortat, nu de bună ce a fost a lasat o fostul sot, daca si cu el mergea la băut si facea cum a facut cu tine este clar ce poamă acră este, o prostituată si o imorală, daca tu cu asta vrei sa faci copil esti nebun.

| ania a răspuns:

Ti-a sous ce spun altii probabil pentru ca a vrut sa testeze ldaca esti dispus sa te casatoresti cu ea.Pentru o femeie e foarte importanta siguranta, stabilitatea. Oricine poate fi fidel daca alege asta si se dedica relatiei. Poate daca i- ai spune- Te iubesc si vreau sa ne casatorim si nu te vou parasi nici pe viitor - ar fi dispusa sa reluati relatia. Daca nu alegi sa iti asumi rasounderea casatoriei pana la capat, si-ar pierde vremea oricum cu tine si la final s-ar simti folosita asa cum au avertzat- o prietenii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa recapitulam:
E curva, ii place drama, adora distractiile.
Degeaba are aia 33 de ani.
Femeia asta e un fel de Trabant al relatiilor, iar tu insisti sa pleci departe cu ea.
Problema e la tine, ca incerci sa o schimbi. Las-o sa se distreze, nu ii mai pune piedici. Ceea ce cauti tu nu isi face veacul prin mall si rupta de beata prin cluburi.
Cauta alt model de fata, daca vrei ceva serios. Aia e genul pe care o mwiesti din greseala de revelion, apoi uiti. Asta fac altii cu ea, cand iti spune tie ca s-a dus pana la ai ei. Rupe legatura cu ea, iti va fi mai bine.
Pe viitor, nu te mai imprieteni cu astea care te mangaie pe spate, desi au iubit, copil si "probleme".

| Tydoug17 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Bravo, asta si facusem de revelionlaughing

| Hammurabi a răspuns:

Îți spun doar părerea mea și unele chestii pe care eu, în locul tău, le-aș fi făcut altfel.
Ea a spus că e mare diferența de vârstă între voi nu din punct de vedere al cifrelor. Ci pentru faptul că tu nu ești suficient de matur pentru a intra într-o situație de genul ăsta (mai ales că e vorba și de un copil)
Și tind să cred că, chiar are dreptate.
Se poate observa din cele 30 de rânduri pe care le-ai povestit.
Să-ți explic.
Bărbatul e cel pe care trebuie să se bazeze femeia în situații limită, și nu invers.
Faptul că ați ieșit în oraș și ea a băut mai mult (din întâmplare sau pentru că avea o stare psihică proastă, n-are importanță), tu trebuia să fi cel care controlează situația, și care să aibă grijă de ea.
Dar tu te-ai comportat ca unul nu suficient de matur, ai băut la fel de mult, nu ți-a păsat decăt de persoana ta, ca și când ai fi fost singur. Erai singurul care trebuia să aibă grijă de ea, să o ocrotească în situația nașpa în care era.
Nu știi dacă ți-a dat ție telefonul sau l-a pierdut ea. Dacă te comportai ca un bărbat matur care va urma să aibă grijă de o soție și un copil, nu trebuia să se întâmple asta.
Înțelegi?
Ea simte că tu nu ești pregătit pentru așa ceva. Și nu vrea să pună pe umerii tăi o greutate mai mare decât vei putea duce.
Despre asta e vorba.

| 1997onur a răspuns:

îți spun sincer din toată inima asta și Dumnezeu mieste martor ma depășește totul și nu știu ce sfat să-ți dau frate sau ce sa spun măcar e prea mult pentru mine am văzut ce ai spus am citi totul de mai multe ori m-am pus și în locul tău dar nu pot decide în locul tău ce sa faci nu pot de asta cel mai bine fa ce simți tu frate fa ce simțit tu cu adevărata fa ceia ce te face pe tine fericit cu adevărat ia decizia pe care crezi tu ca este bine nu te lua după nimeni altcineva ascultați inima cu adevărat și Dumnezeu o sate asculte și el pe tine ai sa vezi.