| Aleahim42 a întrebat:

Mi s-a recomandat de medicul ginecolog sa iau yasmin ( anticonceptionale). Mai am 2 pastilute de luat din cele 21. Menstruatia mi-a venit pe data de 11 noiembrie, m-a tinut 7 zile ca de obicei iar de la o vreme imi este foarte rau, ma doare burta destul de tare si iar mi-a venit menstruatia pe data de 27 noiembrie dar nu curge atat de ambundent si e o culoare mult mai inchisa. Este normal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul perioadei de administrare a celor 21 de pastile AC de pe primele 1-2 folii/blistere, se pot produce mici sangerari, insa acele sangerari minore nu reprezinta sangerarea menstruala. Probabil ca pastilele AC Yasmin folosite sunt din categoria celor asa zise ''prietenoase'' fiindca medicul a ales un produs care are o concentratie mica de hormoni in continutul sau, si acest lucru favorizeaza aparitia/existenta spottingului amintit. Trebuie sa-ti administrezi si ultimele 2 pastile AC ramase pentru a termina folia, fiindca in mod normal doar pe urma, in urmatoarele 2-3 zile se va produce adevarata menstruatia. Numai in cazul in care se vor produce/repeta sangerari ca si cele avute pana acum si pe parcursul administrarii pastilelor AC de pe urmatoarea folie, doar atunci va trebui sa-i adresezi intrebari medicului care ti-a prescris AC Yasmin pentru a-i cere sfaturile de urmat, sau sa-ti schimbe actualele pastile cu un alt tip de AC cu continut mai ridicat de hormoni. Multa sanatate!